#1 INWESTYCJE -Varso, czyli najwyższy budynek w Unii Europejskiej
W Warszawie powstanie najwyższy wieżowiec w całej Unii Europejskiej. Jeśli wszystko zostanie rozegrane zgodnie z planem, to jedynymi wyższymi europejskimi budynkami będą wieżowce w Rosji. Co już wiemy o Varso, czyli projekcie HB Reavis?
Na początek warto dowiedzieć się więcej o firmie, która odpowiada za budowlę. To w pełni zintegrowana firma deweloperska HB Reavis, która już kilka lat temu kupiła działkę u zbiegu Chmielnej i Alei Jana Pawła II. Firma uznawana jest za jednego z najważniejszych deweloperów nie tylko w Europie Wschodniej, ale i w całej Europie. Teraz jej flagowym projektem ma być właśnie Varso, które przebije wysokością warszawski Pałac Kultury.
Co wiemy o Varso?
Skąd taka nazwa budynku? Varso to skrót od łacińskiej nazwy Warszawa, czyli Varsovia. Użycie nazwy w obcym języku, a jednocześnie rozpoznawalnej i łatwiej do skojarzenia bezpośrednio ze stolicą naszego kraju, ma pomóc docierać także do zagranicznych inwestorów i firm. Ostateczne wieżowiec ma być przecież międzynarodowym dobrem, a także atrakcją turystyczną Warszawy.
Pomóc ma w tym chociażby taras widokowy, który docelowo ma być otwarty przez cały dzień i cały noc. Docelowo ma znajdować się on około 230 metrów nad ziemią, co pozwoli objąć panoramę całej Warszawy, a spojrzenie z góry na Pałac Kultury i Nauki ma zapierać dech w piersiach. O atrakcyjności budynku ma świadczyć także wiele obiektów użytkowych i restauracja położona na jednej z najwyższej kondygnacji, gdzie także Warszawa będzie na wyciągnięcie ręki i spojrzenie oka. Ja już się zastanawiam, ile będzie kosztował obiad w tym miejscu 🙂
Wysokość robi wrażenie
Docelowo, zgodnie z projektem biura Foster&Partners wieżowiec Varso ma osiągnąć 310 metrów. To o ponad 80 więcej niż najwyższy do tej pory warszawski budynek czyli Pałac Kultury i Nauki. Jeśli rzeczywista wysokość zostanie zachowana, to Varso o jeden metr wyprzedzi londyński biurowiec The Shard. Tym samym Polacy będą mogli chwalić się najwyższym budynkiem w całej Unii Europejskiej, co bez wątpienia niesie ze sobą reprezentacyjne korzyści dla calego Państwa.
Cała inwestycja ma zostać ostatecznie wykończona w 2020 roku – wtedy to wszystkie pomieszczenia i biura będą oddane do użytku. Czteroletnia inwestycja warta jest około pół miliarda euro, czyli około 2 miliardów złotych. Oprócz najwyższego, ponad 300-metrowe budynku, staną też dwie niższe wieże – odpowiednio 81-metrowa i 90-metrowa, zaprojektowane przez polską pracownię architektoniczną Hermanowicz Rewski Architekci.
Wydaje się, że ogromną zaletą, która w dużej mierze może przesądzić o sukcesie biurowca, jest jego lokalizacja. To w zasadzie centrum Warszawy, położone blisko dworca centralnego i Pałacu Kultury i Nauki, czyli też flagowego budynku stolicy. Liczne połączenia tramwajowe i autobusowe, bliskość lotnika im. Chopina, to wszystko wpływa na to, że biurowiec może być atrakcyjnymi miejscem nie tylko dla korporacji i potężnych firm, ale też dla zwiedzających Warszawę, jako doskonały punkt widokowy pozwalający objąć wzrokiem całą panoramę miasta.
Varso to także kolejne dodatkowe miejsca parkingowe, które w Warszawie są na wagę złota. Dla aut i motocykli przewidziano trzypoziomowy parking, a pomyślano także o rowerzystach, dla których powstanie dodatkowych 750 miejsce.
Jak sądzicie, czy Varso okaże się sukcesem? I czy, znając nasze polskie warunki, inwestycja zostanie wykończona zgodnie z planem?
1 Komentarz
Super ja ten budynek bede obstawial