#109 Pomysł na Biznes – Decluttering
Decluttering to nowy zawód podbijający media społecznościowe. Declutteringiem zajmuje się osoba, która profesjonalnie porządkuje przestrzeń. Wprowadza nową jakość życia opartą na ergonomii i organizacji wnętrz. To ma mało wspólnego ze sprzątaniem, co podkreśla polska nazwa declutterki: architekt porządku. Co to jest decluttering? Czy można na tym zarobić? Jak i gdzie zacząć z declutteringiem?
Co to jest decluttering?
Porządkowanie to proces usuwania zbędnych lub niechcianych elementów z przestrzeni w celu stworzenia prostszego, lepiej zorganizowanego i mniej zagraconego środowiska. Często wiąże się to z sortowaniem rzeczy i podejmowaniem decyzji, co zatrzymać, sprzedać, podarować lub wyrzucić. Decluttering ma na celu stworzenie bardziej spokojnej, funkcjonalnej i atrakcyjnej wizualnie przestrzeni. Architekt porządku zajmuje się logistyką układania garderoby, porządkowania kuchni i innych obszarów w domu. Pomaga zadecydować, które rzeczy zatrzymać. Pozostałe przedmioty organizuje i wyznacza dla nich dedykowaną przestrzeń. Doprowadza mieszkanie do stanu, gdzie jest czysto i schludnie, a mieszkańcom łatwiej utrzymać porządek.
Jak zacząć…
Każda declutterka zaczyna tak samo: porządkuje swoją przestrzeń. Potem możesz zaproponować decluttering znajomym. Zaoferuj im usługę wspólnego przejrzenia szafy i zakupu niezbędnych akcesoriów do układania rzeczy. Być może zgodzą się zapłacić za pracę. Twoim głównym wynagrodzeniem będzie jednak portfolio na social media. Z wykonanych projektów koniecznie stwórz zdjęcia i filmiki. To najlepsze, co możesz zrobić, by znaleźć kolejnych klientów. Zdobędziesz również doświadczenie – nie tylko jako architekt porządku –także w kontaktach międzyludzkich, na przykład podczas negocjacji, które rzeczy należy wyrzucić.
…i na tym nie stracić?
W międzyczasie możesz zarobić na upłynnieniu niechcianej zawartości szaf. Aby zarobić na odgracaniu, możesz wykonać opisane poniżej kroki.
Posortuj rzeczy: zacznij od przejrzenia przedmiotów pokój po pokoju i zgrupowania podobnych rzeczy. Następnie oceń wartość każdego przedmiotu, w tym wartość sentymentalną, i zdecyduj, co zatrzymać, sprzedać lub podarować. Wyceń przedmioty na sprzedaż: sprawdź ich wartość i ustal uczciwe ceny za to, co planujesz sprzedać. Zacznij od najbardziej cennych rzeczy – markowe i niezniszczone ubrania i dodatki powinny sprzedać się w szybkim czasie na na Vinted. Nawet niepozorny przedmiot może być sporo wart. Sprawdź dekoracje i ozdoby do domu. Niektóre sprzedają się za zaskakująco wysokie kwoty. Dobrze przejrzyj również biżuterię.
Określ metodę sprzedaży: Zdecyduj, czy chcesz sprzedawać przedmioty za pośrednictwem internetowego rynku, oddać w komis, a może wystawić się jednorazowo na giełdzie. W każdym przypadku wyczyść i uporządkuj przedmioty. Ubrania wypierz i wyprasuj, aby wyglądały jak najbardziej atrakcyjnie dla potencjalnych nabywców. Wystaw przedmioty na sprzedaż: wystawiaj przedmioty na sprzedaż na wybranej platformie. Jeśli to portal internetowy, to oczywiście niezbędne jest przygotowanie fotografii i opisów. Sprzedaż na giełdzie wymaga natomiast weekendu przeznaczonego na stanie z towarem. Może nie jest to prestiżowe zajęcie, ale oszczędza mnóstwo pracy. Nie tylko nie musisz wystawiać ofert w Internecie, ale jeszcze nie trzeba odpisywać na wiadomości i pakować każdego przedmiotu do wysyłki. Obie opcje mają zalety i wady. Najważniejsze, że sprzedaż rzeczy używanych nie jest opodatkowana, więc będzie to Twój czysty zysk!
Czy decluttering to dobry biznes?
Aby zarabiać pieniądze, uprawiając decluttering, możesz wykonać kroki podobne do tych, które trzeba pokonać przy każdym biznesie. Po pierwsze rozwijaj swoje umiejętności. Zacznij od zbadania metod porządkowania. Dowiedz się więcej o technikach organizacji oraz o tym, jak właściwie oceniać wartość przedmiotów. Poszukaj klientów wśród znajomych i członków rodziny, którzy mogą potrzebować Twoich usług. Zdobędziesz kontakty i potrzebne doświadczenie. Od samego początku rozpowszechniaj informacje za pośrednictwem mediów społecznościowych, lokalnych grup i ustnie. Inspirujące posty i filmiki pomogą znaleźć zleceniodawców. Wpisz w wyszukiwarkę Instagrama lub TikToka hasła: architekt porządku, decluttering, porządek. Zainspiruj się ich treściami i zobacz, co lubią oglądać potencjalni klienci. Swoim klientom oferuj abonamentowe usługi, żeby regularnie czerpać zyski.
Decluttering to biznes, który można rozwinąć do potężnych rozmiarów. Wystarczy wspomnieć:
- imperium Marie Kondo, która zarabia na odgracaniu, pisaniu książek i występuje we własnym show,
- program Zrób porządek z The Home Edit dostępny na platformie Netflix – superorganizatorki porządkują domy gwiazd, takich jak Reese Witherspoon czy Eva Longoria,
- Minimaliści i ich podcast oraz tournée z inspirującymi przemowami.
Ile można zarobić?
Jakie zarobki przynosi decluttering? To zależy od umiejętności oraz miejsca, gdzie się żyje. Nawet jeśli mieszkasz w małym mieście, możesz dojechać do klienta. Ale to przełoży się na potrzebny na dojazd czas i ostatecznie Twoje zarobki. Wycenienie zarobków declutterki nie jest proste. Przeglądając oferty osób z branży, można ocenić zarobki na poziomie 150–300 zł za godzinę pracy. Jedyne koszty to Twój czas na naukę i zdobywanie klientów.
Niezależnie od tego musisz jednak stworzyć listę swoich usług porządkowania i ich kosztów. Zaproponuj odwiedzenie domów ludzi i ocenę ich bałaganu, a następnie przedstawienie dostosowanego planu zorganizowania i uporządkowania ich przestrzeni. Ustal uczciwą cenę! Policz, ile chcesz za swoje usługi na podstawie wymaganego czasu i wysiłku, a także swojego doświadczenia i poziomu umiejętności. Podczas pracy z klientem jasno komunikuj zakres swoich usług, koszt i harmonogram realizacji projektu. Po każdym projekcie zastanów się nad swoimi doświadczeniami i zasięgnij opinii klientów. Ulepszaj swoją pracę i wyciągaj wnioski. Korzystaj z informacji od klientów, aby stale doskonalić swoje umiejętności i usługi.
Porządkując i sprzedając przedmioty, których już nie potrzebujesz, możesz zarobić dodatkowe pieniądze i zwolnić cenne miejsce w domu. Oferując profesjonalne i skuteczne usługi organizowania, możesz zarabiać pieniądze, pomagając ludziom uprościć i ulepszyć ich przestrzeń życiową. Poprzez ciągłe doskonalenie swoich umiejętności oraz budowanie silnej sieci kontaktów i reputacji, możesz profesjonalnie przeprowadzać decluttering i zbudować udaną karierę w branży.
Więcej pomysłów na biznes: pomysly-na-biznes
Polub też Biznesomanię na FB, żeby nie przegapić kolejnych pomysłów na biznes!
38 komentarzy
Fajny pomysł, raczej dla kobiet ale ok
Faktycznie pierwsze skojarzenie to raczej dla kobiet 🙂
Decluttering to szit
🙁
Nowoczesny pomysł, wiadomo że jeszcze 100 lat temu nie do pomyślenia, ba nawet 15 lat temu. Trzeba to dobrze sprzedać i może to mieć sens.
Zgadzam się 🙂
Mega pomysł
Dzięki 😀
Decluttering jest dla peda*ow
😮
Średni
🙂
Niezły ale bywały lepsze
Dzięki 😀
I to się nazywa fantastyczny pomysł, bez inwestowania grubych tysięcy i zatrudniania ludzi
Dzięki 😀
Jeden z gorszych pomysłów
Zdarzają się i takie 😀
Wyborny pomysł xd
Dzięki 😀
pomysł ciekawy ale jednak nie wiem czy na nasze warunki obyczajowe odpowiedni. mało kto będzie chciał wpuszczać obcych do szafy
Masz sporo racji, świat i podejście się jednak zmienia, może rozpoczęcie teraz pomoże nam wyprzedzić pewien trend 🙂
Nie podoba mi się to
:/
Bardzo średni, są tu o wiele lepsze pomysły
Dla każdego coś innego 😉
Fajny pomysł ale jeszcze lepiej opisany
Dzięki 😀
W taki se pomysł
😀
no sam nie wiem no
😀
Ochrona dla facetów to declutering dla kobiet i się równoważy po co się spinacie
O! : D
Bardzo ciekawy artykuł! Wiele osób z pewnością zastanawia się jak poradzić sobie z nadmiarem rzeczy i jak zarobić na tym pomysłowo. Podoba mi się pomysł na biznes związany z declutteringiem. Na pewno warto wziąć pod uwagę tę branżę, zwłaszcza w dobie rosnącej świadomości ekologicznej i trendu minimalizmu. Artykuł zawiera przydatne wskazówki dla potencjalnych przedsiębiorców, a także dla osób, które chcą uprościć swoje życie i pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów. Polecam przeczytać!
Dzięki 🙂
To zawód przyszłości w tym zabieganym świecie. Rynek wchłonie wiele declutterek,to pewne. Rośnie w związku z tym zapotrzebowanie na organizery wszelkiego rodzaju. Moje pochodzą z tego sklepu https://baga.net.pl/pl/
poleciła mi je moja declutterka. Polska produkcja i wielokrotnego użytku. polecam.
Super!