#81 Pomysł na biznes – startup w branży IT, który sfinansujesz leasingiem
Ten artykuł przeznaczony jest dla osób, które mają pomysł na prowadzenie firmy, ale brakuje im środków finansowych na zakup niezbędnego sprzętu. Jeśli planujesz założenie przedsiębiorstwa w branży IT, to dowiesz się tutaj, jak umożliwić sobie nabycie wyposażenia w ramach leasingu dla nowych firm.
Dlaczego warto założyć startup w branży IT?
Branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki na świecie. Ideałem przedsiębiorstwa jest sytuacja odniesienia sukcesu finansowego i zdobycia wielu klientów w niezbyt długim przedziale czasowym. W branży IT są to częste przypadki! Jeśli praca na własny rachunek jest Twoim marzeniem, to założenie takiego startupu będzie dobrym rozwiązaniem. Twój pomysł może być innowacyjny i wprowadzać zupełnie nową usługę na rynek. Może być to też wykorzystanie istniejącego narzędzia, lecz odpowiednio zmodyfikowanego i wyposażonego w inne możliwości. Rynek jest elastyczny i gotowy na wartościowe rozwiązania pojawiających się problemów.
Inspiracje i pomysły
Nowa idea, spełniająca zapotrzebowanie rynku i gwarantująca sukces w krótkim czasie to ideał dla Twojego biznesu. Jednak nic nie dzieje się bez pracy, którą trzeba wykonać mając przy tym odrobinę szczęścia. W związku z tym nie zdradzę Ci jednego idealnego pomysłu! Jednak możesz się zainspirować startupami, które dotychczas osiągnęły doskonałe wyniki. Przedstawię kilka z nich, być może zainspirujesz się i opracujesz równie spektakularne rozwiązania?
- Shorte.st – to pomysł, który pozwala wykorzystać ruch na stronie www. Użytkownicy klikają w specjalnie skrócony link i przez krótką chwilę obserwują reklamy. Autor klikniętego linku otrzymuje wynagrodzenie, procent opłaty pobiera również serwis shorte. Platforma dostępna jest dla użytkowników na całym świecie. Zrzesza prawie 1 500 000 właściciele portali, blogów i rozpoznawanych kont w mediach społecznościowych. Portal został założony w Szczecinie.
- Narzędziem, które w krótkim czasie zyskało sporą popularność w Stanach Zjednoczonych jest Explain Everything. To jest biała tablica do tworzenia animacji, ale wirtualna. Wykorzystuje się ją do zdalnej nauki. Oferuje szeroki pakiet animacji, szablonów, wzorów, pozwala nagrywać i rysować dowolne elementy. Aplikacja polecana jest przez Uniwersytety w Southampton, Oregonie, Amsterdamie i przez inne organizacje. Projekt powstał we Wrocławiu.
- Clearbanc odpowiada na problemy startupów, które poszukują finansowania. Fundusze VC nie są skłonne do inwestowania w przedsiębiorstwa nieposiadające żadnych produktów na sprzedaż. Clearbanc umożliwia przyznanie pożyczki dla startupów na podstawie analizy przeprowadzonej za pomocą sztucznej inteligencji. Pomysł powstał w Kanadzie. Obecnie na polskim rynku powstaje startup Uncapped, który jest oparty na tej samej idei i będzie działać na rynku europejskim.
Leasing czy kredyt?
Jeżeli inwestor nie posiada gotówki na zakup sprzętu, to może rozważać dwie opcje: kredyt albo leasing. Ta druga forma w rzeczywistości polega na swoistej dzierżawie przedmiotu leasingu od finansującego zakup podmiotu (np. banku lub firmy leasingowej). Co miesiąc opłacasz więc prawo do korzystania z tego przedmiotu, ale nie jesteś jego właścicielem. Spotykane są dwa główne rodzaje leasingu: operacyjny, który najczęściej stosuje się w przypadku krótkoterminowej dzierżawy oraz finansowy – dla użytkowania długoterminowego. Po zakończeniu umowy leasingu możliwy jest wykup sprzętu będącego przedmiotem umowy. Dla firm leasing jest wyjątkowo korzystny, gdyż umożliwia korzystne rozliczenie podatku VAT. Najczęściej leasing jest niżej oprocentowany niż kredyt. Jednak dla świeżo utworzonych przedsiębiorstw nie każda firma leasingowa umożliwia zawarcie umowy. Leasing jest dostępny zazwyczaj dla firm, które działają na rynku minimum 6 miesięcy. Istnieją jednak rozwiązania pozwalające na leasing dla startupów IT od samego momentu założenia firmy. Klienci, którzy rozpoczęli jednoosobową działalność gospodarczą z dziedziny informatyki mają możliwość finansowania zakupów środków trwałych po podpisaniu umowy leasingowej.
Co można zakupić w ramach leasingu?
W branży IT niezbędny jest zakup komputerów i oprogramowania już na samym początku działalności. Bardzo popularnym zakupem w ramach leasingu jest nabycie auta osobowego lub dostawczego. Za pomocą tego rodzaju finansowania możesz zakupić różne składniki: komputery, oprogramowanie, specjalistyczne urządzenia i maszyny. Co więcej, leasingować można również używane przedmioty, na przykład samochody. W związku z tym leasing sprzętu IT jest nie tylko bardzo korzystnym finansowo rozwiązaniem, ale co najważniejsze możliwym do zrealizowania bez żadnych przeszkód. Tą ofertą wspierać się mogą startupy rozpoczynające działalność polegającą na przykład na tworzeniu oprogramowania i aplikacji, przetwarzaniu i analizowaniu informacji, zarządzaniu portalami internetowymi i wszelkimi innymi usługami oraz produktami w branży informatycznej.
Jak rozwinąć pomysł?
Po opracowaniu wymyślonego przez Ciebie rozwiązania warto będzie zasięgnąć opinii innych biznesmenów odnośnie tego przedsięwzięcia. Ich doświadczenie pomoże dopracować ideę i ustrzec się błędów. Inni inwestorzy mogą również podpowiedzieć, z czym jeszcze mają problem i co pomogłoby im zaoszczędzić czas lub pieniądze. Oprócz biznesowych dyskusji niezbędne jest przeprowadzenie badania rynku oraz zapoznanie się z ofertą konkurencji. W tym momencie możesz wyszukać ofertę firm, które mają podobną do Twojej koncepcję. W ten sposób określisz też grupę docelowych klientów i zastanowisz się nad działaniami marketingowymi. W branży IT korzyści muszą być jasno przedstawione i być wartościowe dla użytkownika, by zdecydował się kupić produkt. Co istotne – odbiorcami mogą być użytkownicy na całym świecie! Twój pomysł powinien być dostępny dla mieszkańców innych krajów, a więc obsługiwać kilka języków i mieć cenę dopasowaną do regionu geograficznego.
Jak już zostało napisane, pomysł na startup w branży IT nie musi być nowatorski. Istotne jest, aby wyróżniał się czymś na tle konkurencji. Najważniejsze powinno być dostarczenie korzyści klientom, wówczas będą skłonni zapłacić za rozwiązanie proponowane przez Twój biznes.
Źródło: Artykuł partnerski
40 komentarzy
Ciekawa koncepcja, na pewno korzystniejsza podatkowo
Dokładnie 🙂
Ciekawe, nie powiem że nie, IT to dobra gałąź pod względem zarobków
Pełna zgoda 🙂
Dobry pomysł
Dzięki! 🙂
To pomysł na finansowanie a nie biznes
Trochę oba 🙂
Średnie
Dzięki za opinię!
Już to chyba pisałem na tym blogu ale dla mnie IT to idealna praca XXI wieku, możliwości zdalne, wygodnie, ciepło, używasz mózgu a zarobki znacznie większe niż przy ciężkiej fizycznej pracy
W punkt 🙂
Leasing jest spoko jeśli chodzi o koszty ale to przy vacie
Dzięki za opinię!
Neizłę rozwiązanie, przenosi wydatki na później i można oszczędzać
Dokładnie 🙂
Ciekawy pomysł 🙂
Dzięki! 🙂
It to dobra robota ale trzeba mieć do tego smykałkę
O tak 🙂
super
Dzięki! 🙂
Dobry pomysł + finansowanie
Dzięki! 🙂
Fajne
Dzięki! 🙂
Bardzo dobry pomysł na finansowanie takich wydatkó w
Dzięki! 🙂
Genialne!
Dzięki! 🙂
Dobry pomysł i perfekcyjnie wyjaśnione
Dzięki! 🙂
Mega robotę tu wykonujesz, szacunek 😉
Dzięki!
Zakładając firmę trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii – mianowicie generowanych kosztów i ich redukcji. O ile koszta na cele inwestycyjne są jak najbardziej pożądane o tyle koszta na cele konsumpcyjne – już nie tak do końca. Kolejnym typem kosztów są takie usługi jak bankowść – prowadzenie konta bankowego. Po co przepłacać skoro istnieje jeszcze sporo podmiotów świadczących tego typu usługi za darmo.
Dokładnie 😀
W dzisiejszych czasach start w IT jest dosyć ryzykowny. Szczególnie, jeśli nie mamy naprawdę solidnego pomysłu.
Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana 😉
Uważam, że jeśli chodzi o startup w IT, to serwery są najważniejszym elementem infrastruktury. Bez niej jesteśmy w złej pozycji.
To totalna podstawa, dlatego powinny być przede wszystkim wydajna i niezawodne