#88 Pomysł na biznes – Catering dietetyczny
Catering dietetyczny to fenomen, który podbija rynek dostawców żywności od kilku lat. Początkowo był kojarzony jako wydziwianie gwiazd, a obecnie jest przystępny cenowo dla zwykłego człowieka. Doceniają go osoby, które nie mają czasu na zakupy i gotowanie. Jest też niezwykle popularną opcją w przypadku odchudzania lub nabierania masy mięśniowej. Czy otworzenie biznesu opartego o catering dietetyczny jest rentowne? Jakie wymogi należy spełnić?
Na czym polega catering dietetyczny?
Jest to dieta pudełkowa, czyli dostarczanie klientowi całodobowego wyżywienia w postaci 3 lub 5 posiłków poporcjowanych i zapakowanych najczęściej w plastikowe lub styropianowe opakowania. Cateringi oferują różne opcje, dzięki czemu klient może wybrać odpowiednią dla siebie dietę. Jest to propozycja przeznaczona dla osób, które nie potrafią lub nie chcą gotować samodzielnie. Dostarczane posiłki dostosowane są pod różnego rodzaju restrykcje pokarmowe, np. alergia na określone produkty lub dieta o ograniczonej kaloryczności.
Wymagania sanepidu przy prowadzeniu cateringu dietetycznego
Posiłki w diecie pudełkowej absolutnie nie mogą być przygotowywane w prywatnej kuchni. Nadzór nad każdą działalnością powiązaną z żywnością sprawuje sanepid. Wymagania tej instytucji obejmują następujące kwestie:
- Prawo do użytkowania nieruchomości. To może być akt własności lub umowa najmu pomieszczenia przystosowanego do przygotowywania posiłków. Jedno z pomieszczeń musi być przeznaczone na stanowisko mycia pojemników transportowych, kolejne do obróbki wstępnej warzyw i owoców. Osobno muszą być również przygotowywane jajka.
- Umowa z firmą zewnętrzną na świadczenie usług dostawy lub środek transportu dostosowany do przewozu posiłków. Auto musi być zatwierdzone przez sanepid.
- Dokumentacja HACCP (System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli)i GMP/GHP (Dobra Praktyka Produkcyjna / Dobra Praktyka Higieniczna)– można ją przygotować samodzielnie lub zlecić outsourcing. W dokumentacji muszą być ujęte procedury przygotowywania posiłków, pakowania oraz dystrybucji.
- Książeczki sanepidowskie, czyli orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych osób, które będą przygotowywały posiłki.
- Przygotowania opakowań jednostkowych i transportowych przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Muszą posiadać odpowiednie atesty.
Współpraca z dietetykiem
Nie każda firma świadcząca usługi cateringu dietetycznego musi współpracować z dietetykiem. Stworzyć jadłospis może pracownik bez przygotowania dietetycznego. Jednak posiłki oferowane alergikom, sportowcom czy osobom na deficycie kalorycznym powinien dopasować dietetyk. Klient nie musi sam wyliczać zapotrzebowania kalorycznego ani upewniać się, że nie spożyje zakazanego produktu, np. orzechów. Właściciel biznesu musi jednak pamiętać o odpowiedzialności, jaka na nim ciąży. Jeżeli oferujesz posiłki bezglutenowe, to należy je przygotować z najwyższą starannością. Od tego zależy życie i zdrowie ludzi. Tak samo jest oczywiście z każdą alergią. Dobrze oprzeć swoją ofertę o produkty wysokiej jakości. Są klienci, dla których cena nie jest najważniejszym kryterium wyboru.
Kalkulacja kosztów i zysków – catering dietetyczny
Zaletą prowadzenia cateringu dietetycznego jest to, że klienci wykupują pakiety – np. na tydzień lub miesiąc. Pozwala to na komfortowe rozłożenie przychodów i zaplanowanie kosztów. Obniża ryzyko wyrzucenia nie kupionego posiłku. Umożliwia też elastyczne dopasowanie grafiku czasu pracy.
Koszty rozpoczęcia działalności oscylują w granicach 50 tys. złotych. Obejmują one przystosowanie pomieszczenia pod gastronomię, zakup niezbędnego sprzętu i zdobycie odpowiednich zezwoleń. Jeżeli dieta pudełkowa ma być dodatkową ofertą istniejącej restauracji, to próg inwestycji będzie jeszcze niższy.
Dobowe ceny diety pudełkowej różnią się w zależności od oferty. Oscylują między 40 a 100 złotymi. Dla ułatwienia obliczeń przyjmijmy kwotę 50 złotych za dzień dla jednego klienta. Załóżmy, że koszt przygotowania posiłków, zakupu pudełek i dowiezienia ich do odbiorców to kwota 30 złotych. Jeden klient da więc zysk 400 złotych miesięcznie (obliczenia dokonane dla 20 dni roboczych w miesiącu). Znalezienie 20 stałych odbiorców to zarobek w okolicach 8 tys. złotych.
Jak zdobyć klientów?
Swój catering dietetyczny możesz reklamować: w Internecie, w gabinetach dietetyków, na siłowniach, poprzez ulotki i plakaty. Smaczny i zdrowy catering po pewnym czasie będzie polecany przez Twoich klientów znajomym i w ten sposób znajdziesz nowych nabywców. Aby sprostać potrzebom konsumentów powinieneś oferować kilka różnych wariantów diet: w zależności od zapotrzebowania kalorycznego, wegetariańską, z ograniczeniami dietetycznymi, np. z alergią na gluten lub nabiał. Nowych klientów przyciągnie też nietypowa oferta. Kilka pomysłów na diety podpowiedziały mi koleżanki. Same korzystają z usług dosyć znanego w kraju cateringu dietetycznego, ale nie są w pełni zadowolone. To dowodzi, że właściciele biznesu nie przeprowadzają dokładnego badania rynku lub nie biorą sobie do serca feedbacku. Czego brakuje moim koleżankom? Po pierwsze większej ilości warzyw, surówek lub gotowanych jarzyn zamiast zapychaczy w stylu owsianki. Czyli proponując dietę bogatą w owoce i warzywa masz coś, czego nie oferuje konkurencja. Po drugie spojrzenie na ekologię. Te wyrzucane codziennie ilości plastiku i styropianu naprawdę martwią klientów! Może uda Ci się wymyślić jakiś inny rodzaj pojemników – szklane lub zwrotne? Po trzecie opcja domówienia do normalnego cateringu porcji obiadowej dla dziecka. Jeżeli mama nie ma ochoty gotować dla siebie, to dlaczego miałaby chęć szykować coś dla swojego malucha? Niech to będzie jednak coś dopasowanego dla dziecka – możesz wzorować się na jadłospisach z przedszkoli.
Catering dietetyczny ma przed sobą przyszłość w usługach dla coraz bardziej zabieganych ludzi. Chęć zmiany nawyków żywieniowych i wygoda stosowania zamówionych posiłków sprawiają, że branża rozwija się dynamicznie. Wciąż jest to biznes, w którym można znaleźć niszę i zarabiać. Dla osób zainteresowanych zdrowym odżywianiem i warsztatem kulinarnym jest szansą na osiąganie satysfakcjonujących dochodów i realizowania swojej pasji.
Polub też Biznesomanię na FB, żeby nie przegapić kolejnych pomysłów na biznes!
73 komentarze
Dobra sprawa w dużych miastach
Pełna zgoda, ale w mniejszych też przejdzie 😉
Z dowozem to niezły pomysł, dużo ludzi teraz nie ma czasu an gotowanie
To prawda, niestety odżywianie przekłada się praktycznie na wszystkie dziedziny życia
Mocna rzecz, tak jedzonko pod drzwi codziennie o każdej porze
Co za czasy prawda? 😀
Bywały lepsze pomysły
Wezmę pod uwagę 😉
Świetne
Dzięki 😀
Genialne!
Dzięki 😀
Ldzie są coraz bardziej wygodni więc to im na dobre wyjdzie mniej fast foodów
To prawda 😀
Ja bym zamawiał gdyby były tańsze, a większa onkurencja to niższe ceny
Niestety w tym przypadku często cena przekłada się na jakość, chociażby samych produktów czy czystości kuchni. Na żywieniu nie ma co oszczędzać 😀
Mocne
Dzięki 😀
Na papierze wygląda dobrze w rzeczywistości smaku się nie opisze trzeba to robić dobrze
Pełna zgoda 😀
super
Dzięki 😀
Budżet jest najważniejszy w tym pomyśle
Na start? Niekoniecznie, można zacząć skromniej i powoli się rozkręcać
świetny blog
dzięki 😉
Chciałem podziękować za ebooka bo nie było okazji, super inspiracje, bardzo przyjemnie się czytało
Cała przyjemność po mojej stronie. Cieszę się, że jesteś zadowolony z zakupu
Mocne
Dzięki 😀
ciekawe
Dzięki 😀
Jak zwykle nie zawiodłem się 🙂
Cieszy mnie to 😉
świetne
Dzięki 😀
Bardzo klasyczny pomysł, łatwo na niego wpaść, ale doceniam opis i wyliczenia
Dzięki 😀
Super temat, warty uwagi dla ludizi z gastro ale i kurierów
To prawda, ktoś to jedzenie musi rozwozić kilka razy na dzień. Być może bardziej opłaci się zatrudnienie prywatnego kierowcy a być może kogoś w rodzaju kuriera glovo. Trzeba policzyć
Ciekawy blog, zapraszam do mnie
Dzięki 😀
Świetne, ale trzeba mieć dobre jedzenie i zody sanepidów
Na pewno robiąc kiepskie jedzenie długo na rynku nie zabawimy 😀
Temat ciekawy acz wymagający
To prawda, nie ma miejsca na obijanie się i urlopy czy pracę zdalną 😀
miło się czyta te wpisy!
Dzięki 😀
super
Dzięki 😀
Przyjemny styl pisania i dobra wartość merytoryczna
Dzięki 😀
Mega blog, dużo fajnych pomysłów
Dzięki 😀
Supert
Dzięki 😀
Przyjemnie się czyta
Dzięki 😀
Debilny pomysł
🙁
Bywały lepsze, ale nie jest zły to zależy dużo od osoby, sam pomysł nie znaczy aż tak wiele
Dzięki 😀
Liczy się wykonanie
Jasne!
MSwietne!!!
Dzięki 😀
super
Dzięki 😀
Myślę, że taki katering to świetna opcja!
Dzięki 😀
Bardo dobry pomysł1
Dzięki 🙂
Hej. Syn ma autyzm. Jakie zajęcia są potrzebne ? Hipoterapia ? Czy wozicie jeszcze na jakieś zajęcia dodatkowe, inne? Dopiero sie uczę jak mam pomoc synowi. Mamy opinie o kształceniu specjalnym. Wwr dziś zaczynamy pierwszy raz. Pozdrawiam