Czy oprogramowanie ERP można wdrożyć u podwykonawcy?
Właściwe dysponowanie zasobami to podstawowy aspekt funkcjonowania współczesnego biznesu. Korzystanie z systemów ERP i innych rozwiązań cyfrowych sprawdzi się przy tym na każdym rynku i na różnych szczeblach, także w firmach pełniących funkcję podwykonawcy. Przed przystąpieniem do cyfrowej transformacji warto zastanowić się nad biznesowymi potrzebami oraz celami, których realizację ma wesprzeć oprogramowanie. W decydującej mierze właśnie od tego zależeć będzie odpowiedź na pytanie, jaki system ERP wybrać. Z tego względu także olbrzymie znaczenie w całym procesie odgrywa odpowiedni dostawca usług.
Co to jest system ERP?
Ich rosnąca popularność sprawia, że coraz częściej stają się podstawowym narzędziem, bez którego skuteczne rywalizowanie z innymi podmiotami jest praktycznie niemożliwe. Systemy klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa) są przy tym bardzo zróżnicowane, a duża liczba dostępnych opcji sprawia, że wybór tej najlepszej nie należy do najprostszych zadań. Przy tym warto mieć świadomość, że zła decyzja na tym etapie bardzo często przełoży się na brak możliwości osiągnięcia oczekiwanych założeń. Wybierając sprawdzonego dostawcę systemów ERP, takiego jak katowicka firma Kotrak, zyskujemy pewność, że oprogramowane ERP będzie idealnie dobrane do wymagań konkretnego biznesu, a zarówno aspekt technologiczny, jak i organizacyjny pozwolą na korzystanie z pełni efektywności.
Jaki system ERP wybrać?
Każde przedsiębiorstwo jest unikalne, wyróżnia się nie tylko odmienną strukturą i profilem działalności, ale również potencjalnymi zagrożeniami, problemami i celami. Systemy klasy ERP powinny być dostosowane do tych indywidualnych czynników. Z tego powodu bardzo ważnym elementem całego procesu jest analiza biznesowa. Dopiero na jej podstawie możliwe staje się dobranie narzędzi, które pozwolą na realizację założeń. Choć na rynku dostępnych jest wiele systemów ERP, nie zawsze gotowe produkty umożliwią skuteczne działanie. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w specyficznych organizacjach lub na trudnych rynkach, celowe jest stworzenie oprogramowania dedykowanego. Oczywiście znajduje to przełożenie na to, ile kosztuje system ERP, jednak warto spoglądać na transformację jak na inwestycję, której celem jest podniesienie efektywności i jeszcze lepsza realizacja zadań.
Oprogramowanie ERP u podwykonawcy
Potencjał systemów ERP nie ogranicza się do jednego przedsiębiorstwa. Właściwie dobrane i skonfigurowane narzędzie pozwoli także na automatyzację przepływu informacji czy integrację baz pomiędzy różnymi podmiotami. Okaże się więc nieocenionym wsparciem w realizacji wielu projektów, w których główny wykonawca korzysta np. z pomocy podwykonawcy lub większej ich liczby. Stosując tradycyjne systemy zarządzania, cały proces jest bardzo utrudniony. Dzięki systemom klasy ERP cała praca jest zdecydowanie łatwiejsza, a koordynowanie działań nie sprawia problemu. Jednocześnie możliwe staje się również zadbanie o bezpieczeństwo danych.
Ile kosztuje system ERP?
Wielu przedsiębiorców obawia się implementacji systemów ERP w firmie ze względu na koszty. Warto jednak mieć świadomość, że te nie muszą być wcale wysokie, a poczynione inwestycje szybko się zwrócą. Jedną z zalet oprogramowania ERP jest modułowość. Dzięki temu cały projekt można rozbić na etapy i np. zastosować systemy klasy ERP najpierw w tych miejscach, w których szczególnie potrzebujemy wsparcia rozwiązań informatycznych, a następnie rozwijać strukturę o kolejne moduły. Pozwala to na efektywniejsze planowanie budżetu i dostosowywanie inwestycji do potrzeb i możliwości finansowych oraz organizacyjnych.
Źródło: Artykuł partnerski
Grafika: pexels
15 komentarzy
Tak zwane planowanie zasobów przedsiębiorstwa, na studiach na tym oblałem haha
Plus
Wydaje mi się ze można pytanie czy warto 😉
Od razu może odpowiem na to pytanie – tak
Dopiero trafiłem na ten blog, ale chyba będę zaglądał częściej, o ile nie zapomnę nazwy xdd Treści bardzo ciekawe
O, jestem klientem Kotraka
Super!
Jeśli ERP pomaga to nie wiem co nie pomaga
A to bardzo przydatna sprawa
Gut gut
Każda firma ma własne potrzeby oraz własne wymagania. Oprogramowanie dobrze jest dobierac pod katem tych potrzeb. Inne oprogramowanie będzie dla firmy budowlanej, inne oprogramowanie do sklepu. Jeszcze inne oprogramowanie sprawdzi się w firmie informatycznej.
Ze swojej strony polecam wziac pod uwagę oprogramowanie dedykowane. Oprogramowanie takie znacznie latwiej będzie mozna wdrożyć w działania firmy niż gotowe projekty. Które mają swoje ograniczenia.
Ciekawy wpis. Wszystko dokładnie wyjaśnione.
Warto szerzej zapoznać się z tym tematem, ponieważ wdrożenie systemów informatycznych ERP znacznie pomaga w zarządzaniu przedsiębiorstwem i w planowaniu jego zasobów, co pozwala zaoszczędzić czas i koszty.
Ciekawy i bardzo pomocny artykuł. Wszystkie informacje bardzo pomocne
Dzięki! 😀