Czy wyjazd nadal się opłaca? Stawki IT w Polsce i zagranicą.
Gigantyczny popyt na specjalistów IT powoduje, że doświadczonych programista bez problemu znajdzie pracę w każdym zakątku świata. Wielu polskich deweloperów decyduje na wyjazd, a główną przyczyną są legendarne stawki IT zagranicą. W Polsce zarobki w sektorze również rosną. Sprawdzamy, czy nadal warto szukać szczęścia na zachód od Odry.
Dla zagranicznych firm, rekrutacja specjalistów IT z Polski bywa bardzo kusząca. W skali globalnej branża cierpi na nieustanne niedobory. W samej Unii Europejskiej w 2020 zabraknie 825 tysięcy informatyków, na co wpływa nie tylko wzrost sektora usług informatycznych, ale też nieustanny spadek liczby absolwentów kierunków informatycznych.
Analogiczna sytuacja ma miejsce na rodzimym rynku, gdzie brakuje już ponad 50 tys. pracowników IT. Problem z pozyskaniem wykwalifikowanego personelu notuje już nawet połowa pracodawców. By przekonać się o ilości wakatów, nie trzeba daleko szukać – wystarczy wpisać w przeglądarkę hasło praca IT, tester praca czy Java praca. Niedobór wiąże się nie tylko z rozwojem sektora, ale również wzrostem oczekiwanego wynagrodzenia.
Zarobki w IT w Polsce są nawet trzykrotnie wyższe niż w innych zawodach i w przypadku doświadczonych koderów, kształtują się na poziomie 10-15 tysięcy złotych miesięcznie. Na wynagrodzenie wpływa przede wszystkim forma zatrudnienia: najwięcej zarabiają ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Zagranicą wiele zależy od wielkości firmy czy miejsca zamieszkania. Doświadczeni specjaliści IT mogą liczyć na większe wynagrodzenie niż ich koledzy w Polsce. W Londynie mediana wynagrodzeń w IT wynosi 42 tysiące funtów rocznie. W Niemczech wynagrodzenie na stanowisku Software Developer wynosi średnio 46 tysięcy euro rocznie. We Francji z kolei doświadczony programista zarabia około 43-51 tysięcy euro rocznie.
Poza aspektem finansowym, praca dla zagranicznych firm to ciekawe projekty, innowacyjne metody i narzędzia pracy, a przede wszystkim większe perspektywy rozwoju. Ale jak mówi stare powiedzenie: „wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”. Mimo tego, że na Zachodzie programista zarobi więcej niż w Polsce, emigracja nie zawsze się opłaca: poza trudami życia z dala od rodziny i przyjaciół, innym językiem i kulturą, najważniejszym problemem mogą być koszty życia. W największych miastach na Zachodzie utrzymanie może kosztować nawet kilkukrotnie więcej niż w Warszawie. Oznacza to, że mimo dużo większego wynagrodzenia, praca za granicą może paradoksalnie oznaczać obniżenie standardu życia.
Z finansowego punktu widzenia, najlepszym rozwiązaniem jest założenie własnej działalności i praca zdalna dla zagranicznej firmy. Zagraniczne stawki przy polskich kosztach utrzymania to droga do bardzo wysokiego standardu życia. Zainteresowanym takim rozwiązaniem naprzeciw wychodzą agencje konsultingowe, które oferują outsourcing IT lub body leasing IT. Najlepsze agencje nie tylko ułatwiają znalezienie zlecenia, ale również zajmą się negocjacją finansów i pomogą w formalnościach back-office.
Źródło: Artykuł partnerski
14 komentarzy
Właśnie co śmieszne w tej branży wyjazd za granicę jest mało opłacalny
Znajomy wyjechał i wrócił po 2 miesiącach 😀
Jak zawsze bardzo dobry wpis 🙂
Zgodzę się z przedmówcami. Nie wart za granicę wyjeżdzać znając się na programowaniu. Można śmiało pracować zdalnie, zgarniać zachodnią pensję mając polskie koszty
Super, Pewnie ze warto
Wydaje się, że jeszcze przez długi czas popyt na specjalistów IT będzie się utrzymywał
Nie warto, lepiej pracować zdalnie
Mega!
To zależy od życiowych planów 😀
Każdy ma tak naprawdę inne lub podobne zdanie na ten temat.
Żeby poznać świat na pewno warto
Fajny blog, spoko porady!
dobry specjalista wszędzie znajdzie pracę
Zamierzając wyjechać zagranicę trzeba przetłumaczyć CV i wszelkie dokumenty. Najlepiej skorzystać z usług tłumacza przysięgłego.