Działalność bez rejestracji, czyli jak dorobić bez zakładania firmy?
Wydaje się, że dla człowieka chcącego zarobić pieniądze są tylko dwie możliwości, praca dla kogoś lub praca na własną rękę. Pierwsza z opcji to klasyczna praca na etacie, czyli codzienność dla milionów Polaków. Druga opcja, czyli działalność na własną rękę to szansa dla tych, którzy sami sobie chcą być szefem. Każdy kto się na to porwie, będzie zmuszony do założenia własnej działalności gospodarczej. Ale czy na pewno? W ostatnim czasie w życie weszło nowe prawo, które pozwala dorobić w ramach dowolnej działalności, bez zakładania firmy. Jak to działa? Przeczytajcie!
Drobna działalność bez rejestracji
Założenie własnej firmy to odważny krok, na który nie każdy jest w stanie się zdecydować. Papierologia, pozwolenia i w końcu opłaty z podatkami i ubezpieczeniami na czele. To wszystko może skutecznie odstraszyć i zniszczyć ambicje wielu młodych ludzi i tych, którzy chcieliby zerwać z etatem. To samo, jeszcze do niedawna tyczyło się ewentualnych dodatkowych źródeł zarobku. Jeżeli chciałeś dorobić do pensji w legalny, uczciwy sposób musiałeś założyć działalność gospodarczą. Na szczęście, to już nie problem. Od 30 kwietnia, możemy spokojnie dorabiać bez zakładania firmy!
Działalność gospodarcza bez rejestracji
Wprowadzone tego roku prawo wprowadza w życie kilka istotnych zmian, które znacznie ułatwią zarabianie i dorabianie pieniędzy w pewnym, ograniczonym zakresie. Najważniejszą zmianą w tzw. konstytucji biznesu jest wprowadzenie możliwości działalności nierejestrowanej. Czym ona jest? Jest to działalność przynosząca przychód, który nie przekracza w żadnym miesiącu progu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Ile to? Na ten rok minimalne wynagrodzenie, które może otrzymać pracownik, wynosi 2100 złotych, więc jak nietrudno obliczyć, dozwolony miesięczny przychód z działalności nierejestrowanej może wynieść 1050 zł.
Kto może skorzystać z działalności nierejestrowanej?
Skoro już wiemy, czym jest działalność nierejestrowana, powiedzmy sobie trochę o tym, kto może z niej skorzystać. Są tu bowiem pewne ograniczenia. Najważniejszym jest to, które mówi, że z działalności bez rejestracji nie mogą skorzystać osoby, które w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) wykonywały działalność gospodarczą. W skrócie – miałeś firmę? Niestety nie będziesz mógł na to liczyć.
Drugą kwestią jest charakter wykonywanej pracy. Działalność bez resjtracji nie dotyczy prac w ramach umowy spółki cywilnej i nie może być wykorzystana do zarabiania w sposób wymagający koncesji, pozwolenia czy licencji.
Jak wygląda działalność bez rejestracji?
Jeżeli spełniasz wszystkie warunki, to możesz zarabiać bez rejestracji firmy. W praktyce pozwoli to na wykonywanie odpłatnie takich czynności jak chociażby tworzenie stron internetowych, copywriting, handel czy wykonywanie masażu. To, jak będziesz zarabiać, zależy wyłącznie od Ciebie, pod warunkiem, że będzie to robić zgodnie z literą prawa, w ramach tych konkretnych przepisów. Patrząc na charakter działalności nierejestrowanej, można odnieść wrażenie, że jest to idealne rozwiązanie dla studentów, którzy bardzo często wykonują różne usługi na podstawie umiejętności zdobywanych w trakcie roku akademickiego. Teraz mogą to robić bez faktur, kar i zakładania firmy.
Działalność gospodarcza bez rejestracji konsekwencje
Prowadząc działalność nieewidencjonowaną nadal musimy przestrzegać pewnych ograniczeń i zobowiązań. Górny próg dochodowy (50% pensji minimalnej) nie może zostać przekroczony. Jeżeli, w którymkolwiek miesiącu zdarzy Ci się zarobić więcej niż te 1050 zł, będziesz zmuszony do założenia firmy w czasie do 7 dni od przekroczenia limitu. Poza tym nadal musisz odprowadzać podatki. Pomimo tego, że nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów z tytułu tej działalności, to powinieneś spisywać sobie każdy zarobiony w ten sposób grosz tak, aby rozliczyć się bez problemu, gdy przyjdzie wypełniać PiT.
12 komentarzy
Ciekawa opcja
Oh marzenie żeby załozyć działalność i nie użerać się z tą biurokracją
Szczególnie ciekawy jest wątek konsekwencji, nigdzie nie mogłem znaleźć tego
Bardzo ciekawa opcja dla ludzi młodych, może pomoże to im się zdecydować 🙂
Bardzo interesujący wątek, na pewno wart pogłębienia
Super blog, warto czytać. Wiedza warta uwagi skondensowana w pigułce
Mam do dyspozycji auto dostawcze, które pracuje w sklepie moich rodziców(samochód pracuje 2x w tygodniu i reszte czasu stoi) . Ja pracuje na etacie(nie w sklepie rodziców) i chciałbym nim dorobić sobie organizując przeprowadzki czy transport rzeczy na terenie miasta i okolicach. W jaki sposób mam rozliczać się z takiej działalności?(oczywiście planuje jeździć maks. tyle ,żeby nie przekroczyć 1050zł) czy po prostu teraz spisuje sobie kartkę z danymi usługami i w picie w 2019 roku wpisuję tę kwotę? Bez żadnego ewidencjonowania tj. przy DzGos.? (książka przychodów i rozchodów)?
Niestety nie jestem specem od księgowości – nie mogę Ci pomóc w tej sprawie
Dla mnie super temat
Szukałem tego typu informacji. Rzetelny artykuł, wszystko co szukałem w jednym miejscu.
Jeżeli chciałeś dorobić do pensji w legalny, uczciwy sposób musiałeś założyć działalność gospodarczą. Na szczęście, to już nie problem. Od 30 kwietnia, możemy spokojnie dorabiać bez zakładania firmy!
Prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji i masz w planach rozwój swojego biznesu? Może warto zastanowić się nad założeniem spółki? Jeżeli jesteś przekonany, sięgnij po pomoc specjalistów z kancelarii prawnej z Gdańska, która pomaga osobom indywidualnym i firmom w ich rozwoju. To na co na pewno możesz liczyć to rzetelne doradztwo i profesjonalna obsługa prawna twojej firmy.