Ilu ludzi musisz znać, by rozkręcić mały biznes w IT?
W czasach, w których kluczową rolę spełniają portale społecznościowe, coraz trudniej wyobrazić sobie rozwój kariery bez dużej ilości kontaktów. Niektórzy szacują, że nawet 70% zatrudnionych otrzymało swoją obecną posadę dzięki prywatnym znajomościom. Przyjrzyjmy się, czy można rozwijać karierę jako freelancer w pracy IT bez wielkiej sieci znajomości w tej branży.
Wydawać by się mogło, że spece IT, którzy odnieśli sukces, prawie zawsze mają spory network. Zresztą w skali globalnej networking jest wymieniany jako najważniejszy aspekt rozwoju kariery. Często opiera się na nim rekrutacja specjalistów IT. Nic dziwnego. Chętniej podejmujemy relacje biznesowe z tymi, których znamy, lub którzy posiadają dobrą opinię u cenionych przez nas ludzi. A jednak brak wielu kontaktów nie jest powodem do zmartwień. Okazuje się, że gigantyczna sieć wcale nie warunkuje ani ilości, ani jakości zleceń jakie otrzymasz, zakładając jednoosobową działalność w IT.
Silne relacje są lepsze, niż liczne relacje
Niektórych może zaskoczyć, że większa ilość znajomych na LinkedInie może wcale nie przełożyć się na wzrost ilości zleceń. Dlaczego? Według opinii Robina Dunbara, psychologa i antropologa, posiadanie bardzo dużej sieci kontaktów jest mniej opłacalne w biznesie niż wąska sieć bliskich znajomych. Choć statystycznie spotykamy nawet około 600 osób, ilość wartościowych relacji, w które możemy wejść jest ograniczona i nie przekracza 150 – i to w skali całego życia. Co więcej, próba angażowania się w dużą ilość relacji jednocześnie może pogorszyć ich jakość i ostatecznie doprowadzić do osłabienia tych, na których powinno nam zależeć najbardziej. Według Dunbara wynika to z kognitywnych możliwości naszego mózgu.
Kogo tak naprawdę znasz?
Z tego powodu, rozpoczynając drogę w IT, postaw nie na ilość, a na jakość budowanych relacji. Sprawdź swoje otoczenie i określ, kogo naprawdę znasz. Następnie odpowiedz sobie na pytanie, które znajomości warto rozwijać w odniesieniu do twojego biznesu. Postaw na tych, którzy chcą – i potrafią – słuchać, i którym zależy na wymianie informacji z Tobą. Prawdopodobnie to oni najwięcej wniosą do rozwoju twojego biznesu.
Droga na skróty?
A co jeśli na ten moment twoja sieć nie daje ci szansy rozwoju w dziedzinie, którą się zajmujesz? Dużą możliwość w branży IT daje współpraca z agencją konsultingową. Agencja działa jak ogniwo, które łączy specjalistów z klientami. Jeżeli interesuje Cię outsourcing IT, praca zdalna czy zagraniczne projekty IT, agencja może pomóc ci rozwinąć skrzydła.
Źródło: Artykuł partnerski
13 komentarzy
Im więcej tym lepiej 😉
Liczy się jakość tych znajomości, nie tyle ich liczba
dokładnie
Jak zawsze bardzo ciekawy wpis
Trochę krótko, można by się rozpisać 😉
Ciekawe podejście, w tych czasach jeszcze bardziej przydatne
Jak zawsze serduszko zostawione
Samemu można szukać ogłoszeń albo przetargów i na dobrą sprawę nikogo nie trzeba znać
Vardruba
Super
Rozkręcając mały biznes warto skorzystać z firmy konsultingowej. Pomoże to przynieść zysk i usprawnić działania firmy, aby zdobyć jak najwięcej klientów.
Prowadzenie własnego biznesu to spora odpowiedzialność i dużo wyrzeczeń. Odpowiednie podejście i umiejętność zarządzania to podstawa
Jeśli nie mamy doświadczenia w branży IT, a chcemy rozkręcić biznes w tym temacie, to można skorzystać z ofert usług informatycznych. Ja oddaję się w ręce profesjonalistów.