Inwestycja w nieruchomości – czy to się opłaca?
W dzisiejszych niepewnych czasach, kiedy nigdy do końca nie wiadomo, co się wydarzy, inwestorzy poszukują takich form lokaty kapitału, które będą bezpieczne, a zarazem pozwolą wypracować przyzwoity procent w skali rocznej. Większość ludzi jest zgodna, że w tej chwili trzymanie pieniędzy na lokacie bankowej jest słabym pomysłem. Stopy procentowe są bardzo niskie i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić w najbliższym czasie. Ulokowanie pieniędzy w banku daje więc bardzo niewielki zwrot, a ewentualne zyski zostaną zniweczone przez postępującą u nas inflację. Część osób inwestuje też w złoto. To jednak, pomimo, że pozornie bezpieczna lokata – w rzeczywistości dość nieprzewidywalna. Ceny złota zależą bowiem od bardzo wielu zmiennych, które ciężko jest przewidzieć. Obecnie kurs jest dość wysoki, więc nie wiadomo, czy za kilka miesięcy złoto nie potanieje, a to niechybnie będzie oznaczać straty dla inwestorów, szczególnie tych, którzy włożyli większe sumy pieniędzy. Inwestowanie w inne niekonwencjonalne metody, jak kryptowaluty też raczej nie powinno być brane pod uwagę przez poważnego inwestora, który oczekuje raczej stabilnego wzrostu, niż ryzykowania utraty całego kapitału.
Wciąż najbezpieczniejszą inwestycją wydaje się więc kupowanie nieruchomości. W ostatnich latach deweloperzy wybudowali sporo nowych mieszkań, które nadal sprzedają się bardzo dobrze. Popyt jest duży, ponieważ dobra sytuacja na rynku sprzyja kupowaniu mieszkań. Stosunkowo łatwo o kredyt hipoteczny, który w połączeniu z niewielkim wkładem własnym może pomóc nam w zakupieniu pierwszego lokalu. To świetna baza pod kolejne inwestycje, a nawet do tego, by móc żyć tylko z wynajmu.
By jednak czerpać przyzwoite zyski, trzeba zastanowić się, w którym miejscu kupno mieszkania najbardziej nam się opłaci. Szczególnie cenne są te, położone w dużych miastach, bo to do nich emigrują ludzie w poszukiwaniu lepszej pracy. To tam się osiedlają i zakładają rodziny, więc naturalnie mieszkanie w dużym mieście będzie nieco droższe, niż w mniejszym miasteczku. Z drugiej jednak strony popyt na wynajem jest ogromny. Do wielkich aglomeracji ściągają nie tylko polscy studenci, ale też ci zagraniczni, poszukujący atrakcyjnego miejsca do spędzenia co najmniej kilku miesięcy, a kto wie, czy nie pozostania na dłużej.
Poza studentami do miast chętnie przyjeżdżają też turyści, którzy chcą zobaczyć coś dla nich nowego. Amerykanie, Brytyjczycy, czy Japończycy chętnie korzystają z portali oferujących wynajem krótkoterminowy. Będąc właścicielem lokalu w dobrym miejscu z pewnością jesteśmy w stanie zdobyć wielu chętnych, którzy zechcą u nas pomieszkać przez kilka dni, czy tygodni. Jest to ostatnio popularna forma uzyskiwania zwrotu z inwestycji i mówi się nawet, że w niektórych przypadkach wynajem krótkoterminowy jest bardziej korzystny, niż ten tradycyjny.
Taka forma inwestycji prawdopodobnie najlepiej sprawdzi się w dużym, studenckim mieście jak Warszawa, Wrocław, czy Łódź. Można też oczywiście zarabiać na wynajmie tradycyjnym, udostępniając lokal na przykład rodzinom z dziećmi. Jeśli myślimy długoterminowo, dobrym pomysłem jest zakupienie mieszkania na własność i zatrzymanie go dla siebie. Dodatkowa “baza wypadowa” na przykład w Łodzi z pewnością nam się przyda, a gdy nasze dzieci będą już dorosłe, chętnie skorzystają z naszego lokalu. Ważne, by znaleźć mieszkanie w dobrej lokalizacji, jak na przykład Osiedle na Zdrowiu http://www.osiedlenazdrowiu.pl/ , by w pełni móc cieszyć się spokojem i ładną okolicą.
Źródło: Artykuł partnerski
5 komentarzy
Nieruchomości to zawsze dobra inwestycja
Nie wiem czy rynek nie jest przeładowany już
spoko
super pura vida
no no no