Jak wybrać opony zimowe do samochodu służbowego?
Wybór dobrych opon zimowych to bardzo ważna kwestia. Nie wszyscy kierowcy zdają sobie jednak z tego sprawę. Od kilku lat mówi się dużo o tym, że w Polsce powinien zostać wprowadzony obowiązek okresowego zmieniania ogumienia w samochodach. Obecnie na zmianę opon w swoim samochodzie w zależności od pory roku decydują się tylko ci kierowcy, którzy posiadają zdrowy rozsądek. W związku ze zbliżającą się zimą, która bogata będzie w chłodne dni obfitujące w opady śniegu, warto wyjaśnić, jakimi cechami powinny wyróżniać się dobrej jakości opony zimowe.
Czym różni się opona zimowa od letniej?
Opony zimowe oraz letnie różnią się rzeźbą bieżnika oraz mieszanką. Ogumienie, które dostosowane jest do pracy w miesiącach letnich w czasie zimy bardzo szybko stwardnieje oraz straci niezwykle cenną elastyczność. Z powyższych powodów zalecane jest wymiana opon na zimowe, gdy temperatura panująca za oknem spadne do około 7 stopni Celsjusza. Jeśli jesteśmy w posiadaniu opon zimowych, zanim zdecydujemy się na ich założenie, najpierw polecane jest skontrolowanie ich stanu oraz wieku. Zgodnie z przepisami bieżnik powinien wynosić minimum 1,6 milimetra głębokości, to w przypadku opon zimowych powinny być to minimum 4 milimetry.
Jak sprawdzić wiek opony?
Czynność ta jest bardzo prosta do wykonania. Wystarczy sprawdzić, jaki ciąg 4 cyfr znajduje się na jej boku. Dwie pierwsze z nich oznaczają tydzień, a dwie ostatnie zawierają rok produkcji. Gdy na oponie zapisany jest ciąg cyfr 1017, to oznacza to, że oponę wyprodukowano w dziesiątym tygodniu roku 2017. Guma opon po jakimś czasie traci również swe właściwości. Z tego względu nie powinno się jej użytkować przez okres dłuższy niż 5-6 lat. Nawet w sytuacji, gdy bieżnik naszej opony jest w zadowalającym stanie. Nie wolno również zakładać felg z oponami wyłącznie na jednej osi. Jeśli pozostawimy na drugiej osi ogumienie letnie, może to spowodować, że samochód w wielu sytuacjach będzie miał bardzo niski poziom przyczepności. Jeśli nie wyposażymy samochodu w komplet opon zimowych, może mieć to również wpływ na sposób działania elektronicznych systemów ESP. Największy poziom komfortu oraz bezpieczeństwa zapewni zamontowanie czterech takich samych opon. Oprócz tego warto również zakupić osobny komplet felg do opon zimowych. Najlepiej gdy felgi będą wykonane ze stali. Felgi stalowe są dużo bardziej odporne na trudne warunki atmosferyczne oraz odporne w sytuacji, gdy przydarzy nam się wpaść w dziurę ukrytą pod śniegiem. Należy mieć również na uwadze, aby opony letnie przechowywane były w sposób należyty. Jeśli nie decydujemy się, by oddać je do warsztatu samochodowego na tak zwane przezimowanie oraz trzymamy je w swoim garażu, należy pamiętać o tym, aby ustawić je w sposób pionowy oraz co jakiś czas zmieniać ich położenie. Tego rodzaju czynności zapobiegną powstawaniu odkształceń. W razie gdy opony są na felgach, należy kłaść je poziomo jedną na drugą.
Wybór opon zimowych
Przy wyborze opon zimowych, należy wybrać odpowiedni rozmiar oraz indeksy prędkości oraz nośności. Dane te można pozyskać z internetu. Zanim zakupimy opony zimowe, warto również poznać corocznie wykonywane testy, które przeprowadzają organizacje takie jak na przykład ADAC. W tego typu testach ogumienie testowane jest pod kątem klasy samochodów, dzięki czemu łatwo jest zorientować się, które opony danego producenta będą pasowały do posiadanego przez nas samochodu. Każda opona ma również inny rodzaj bieżnika. Te, które są najtańsze, polecane do użytkowania przez mniejsze auta, to opony charakteryzujące się rzeźbą symetryczną. Obecnie najpopularniejsze są opony zimowe, które posiadają bieżnik kierunkowy, który przypomina literę V bądź U. Takie ogumienie ma bardzo dobre odprowadzanie wody oraz błota pośniegowego. Pod względem technologicznym najbardziej zaawansowane są opony asymetryczne. Posiadają one bowiem różne wzory bieżnika – zarówno po stronie zewnętrznej jak i wewnętrznej. Niektórzy kierowcy decydują się również, żeby kupić opony zimowe bieżnikowane.
Opony te powstają poprzez proces naprawy zużytych już opon dzięki nałożeniu nowego bieżnika w miejsce poprzedniego.
Źródło: Artykuł partnerski
4 komentarze
Ja od lat stosuję uniwersalne, nie trzeba martwić się zmianą, dokładam trochę a oszczędzam rocznie 100 zł na wymiany plus kilka godzin na kolejkę, umawianie, samą wymianę a nie daj boże jeszcze jakieś poprawki. Wiadomo – czas to pieniądz
Super!
Też ciekawy pomysł na tematykę
Wybór opon zimowych to przede wszystkim kwestia tego, gdzie i jak użytkujemy samochód. Trzeba pamiętać, że dobre ogumienie na sezon zimowy to nie tylko gwarancja dobrych osiągów auta, ale także wpływ na bezpieczną jazdę.