Z jakiego kodeksu postępowania etycznego korzysta Twoja firma?
Etyka w biznesie to hasło, które coraz częściej pojawia się w umysłach przedsiębiorców, którzy oczekują działań zgodnych z zasadami etyki od swoich dostawców czy podwykonawców.
Część firm tworzy swój wewnętrzny kodeks postępowania etycznego. Przykładami takich przedsiębiorstw są McDonald’s, Nestle, L’Olear, Unilever czy Total. Prowadzą one w swoim zakresie monitoring podmiotów, z którymi współpracują poprzez przeprowadzanie audytów. Taka kontrola daje im odpowiedź – w jakim stopniu dany dostawca spełnia postawione wymagania.
Z drugiej strony są firmy, które bazują na międzynarodowych kodeksach etycznych. Dowiedzmy się zatem jakie kodeksy w skali globalnej funkcjonują ?
ETI Base Code – kodeks stworzony przez organizację ETI (Ethical Trade Initiatives), która powstała w Wielkiej Brytanii w 1998 roku. Wymagania kodeksu odnoszą się do takich kwestii jak: system zarządzania, swoboda pracy i zatrudnienia, wolność zrzeszania się pracowników, bezpieczeństwo i higiena pracy. Zgodnie z zasadami tego kodeksu funkcjonują między innymi takie firmy jak: Tesco, M&S, River Island, The Body Shop, Tchibo czy Boden. Tutaj narzędziem weryfikującym – pozwalającym stwierdzić czy dany podmiot działa zgodnie z zasadami jest audyt SMETA. Wynik audytu to obraz tego co się dzieje w zakładzie. Audyt SMETA ma zachęcić przedsiębiorstwo do doskonalenia swojego postępowania w zakresie wymagań kodeksu ETI Base Code, jeśli oczywiście zostaną wykazane jakieś nieprawidłowości. Więcej na temat audytu SMETA dowiesz się na stronie http://www.bureauveritas.pl/services+sheet/audyty+spoleczne+-+smeta
ICS – kodeks stworzony przez FCD (Francuska Federacja Handlu) w 1998 roku. Wymagania kodeksu odnoszą się do kwestii takich jak: brak dyskryminacji, brak przymusowej pracy, przestrzeganie norm czasu pracy, zasady wynagrodzenia za pracę, wolność zrzeszania się pracowników czy zasady BHP i PPOŻ. Firmy, które pracowały nad stworzeniem tego standardu to Auchan, Carrefour, Groupe PPR, E. Leclerc i wiele innych.
WCA – kodeks stworzony przez INTERTEK. Wymagania kodeksu odnoszą się do takich kwestii jak: proces zatrudniania, systemy zarządzania, wolność zatrudnienia, dbałość o ochronę środowiska czy spełnianie wymagań w zakresie wysokości wynagrodzenia. Wśród firm zlecających przeprowadzenie audytów w standardzie WCA są Astra Zeneca, Siemens, CVS czy CHANEL.
Są to oczywiście tylko niektóre przykłady kodeksów etycznych. Sprawdź w oparciu o jaki działa Twoja firma!
Zobacz też wpisy z kategorii pomysł na biznes: https://biznesomania.com.pl/category/pomysly-na-biznes
Brak Komentarzy