Niesamowite marnotrawstwo publicznych środków – na to państwo wydaje 3% PKB!
Aż 3% PKB stanowiło pokrycie kosztów wypadków drogowych w 2015 roku. Aby lepiej zobrazować tą kwotę – wygląda ona następująco: 48,200,000,000 zł. Taką sumę, za średnią krajową zbierałbyś przez ponad 873 tysiące lat. Można by za nią pokryć również 2 lata programu 500+, albo zbudować ponad 30 stadionów narodowych, o utraconym potencjale ludzkim już nie wspominając. Łatwo się mówi o ogólnym obrazie sytuacji, z myślą „mnie to nie dotyczy”, ale za te wydatki jesteśmy odpowiedzialni wszyscy.
Przez nieuwagę na drodze, niedostosowanie się do przepisów czy warunków pogodowych ginie co roku ponad 3 000 osób. Bardzo zawyżamy tym samym średnią Unii Europejskiej. Na domiar złego, z roku na rok statystyki są coraz gorsze, w 2015 roku liczba zabitych kierowców była o 4% niższa, niż w roku następnym. A liczba ofiar śmiertelnych wśród pasażerów zwiększyła się w tym okresie o ponad 14%.
Co kosztuje aż tyle?
Do powyższej kwoty należy zaliczyć wszystkie incydenty drogowe w 2015 roku. Na kwotę 48 miliardów składa się ponad 400 000 różnego rodzaju zdarzeń. Od najcięższych ze skutkami śmiertelnymi, przez uszkodzenia pojazdów po niegroźne stłuczki. Główny procent tej kwoty stanowią interwencje służb, straży, policji, ale przede wszystkim pogotowia w tym także udzielanie pomocy poszkodowanym. Ponadto naprawy infrastruktury po wypadkach oraz utrudnienia spowodowane wstrzymaniem ruchu. Po każdym poważniejszym wypadku powoływany jest także specjalny zespół śledczy, który ustala przebieg zdarzenia, jego powody i winowajcę. Często w tym celu zatrudnia się zewnętrznych specjalistów.
Czy możesz coś zrobić w kwestii wypadków drogowych?
Jeśli nie brałeś udziału w żadnym incydencie drogowym w życiu, może nawet nie masz prawa jazdy to i tak możesz przyczynić się do poprawy sytuacji na drogach bardziej niż myślisz. Za grupę społeczną powodującą najwięcej wypadków drogowych można śmiało uznać mężczyzn w przedziale 18 – 24 lat. Są to, więc osoby młode, być może osoby w Twoim wieku, lub w wieku Twoich dzieci. Czy zdarzyło Ci się prowadzić lub być w pojeździe, który przekroczył dozwoloną prędkość lub nie dostosował się do warunków na drodze? To główna przyczyna wypadków – wynosi aż 39,5% wszystkich wypadków na rok 2015, z czego większość ze skutkiem śmiertelnym. Zwracaj uwagę na takie zachowania, sam nigdy do nich nie doprowadzaj, jeśli masz znajomych, nie pozwalaj im wsiadać za kierownicę po alkoholu. Jeśli masz dzieci – od najmłodszych lat uczulaj je na niewłaściwe praktyki „za kółkiem”.
Uzupełnienie materiału – film na YT
Facebookowy profil Ministerstwa
1 Komentarz
Masakra… tyle kasy w błoto…
Aż zacznę chyba jeździć wolniej nie ze względu na bezpieczeństwo ale koszty