O czym trzeba wiedzieć przed otwarciem restauracji?
W telewizji pojawia się coraz więcej programów kulinarnych, które rozbudzają w ludziach chęci do otworzenia własnego lokalu gastronomicznego. Na pierwszy rzut oka może się wydawać się, że prowadzenie takiego biznesu to łatwy kawałek chleba. Niestety to tylko pozory. Prowadzenie restauracji wymaga wiele wysiłku i nieustannej pracy, przynajmniej na początku. O wiele spraw należy zadbać jeszcze przed otwarciem lokalu. O czym musisz wiedzieć przed założeniem swojej działalności? Jak się przygotować, by nie brakowało ci gości? Oto kilka rad, które pomogą osiągnąć wymarzony sukces w gastronomii.
Dobry plan to podstawa!
Stworzenie biznesplanu jest absolutną podstawą w każdej sferze biznesu. Zanim otworzysz własną restaurację, zastanów się w jaką grupę docelową będziesz kierował. Przemyśl, jakie są potrzeby oraz wymagania twoich potencjalnych klientów. Sprawdź konkurencję. Udaj się do pobliskich lokali i sprawdź, jaką kuchnię serwują i jakie mają ceny. Ułatwi ci to stworzenie własnego menu, które powinno być spójne i unikalne. Staraj się nie mieszać wielu rodzajów kuchni, jeżeli decydujesz się na dania regionalne, nie upychaj w karcie pizzy i hamburgerów. Zastanów się również nad wystrojem lokalu. Powinien on sugerować gościom, jakich potraw mogą się spodziewać oraz sprawiać, że będą oni chcieli do ciebie wracać.
Zastanów się nad formą finansowania
Otwarcie własnego lokalu gastronomicznego wiąże się ze sporymi kosztami, dlatego na początku musisz przeprowadzić bardzo szczegółową analizę finansową. Przemyśl dokładnie, jakim wkładem własnym dysponujesz i zastanów się, z jakiego rodzaju dodatkowego finansowania chcesz skorzystać. Możesz zdecydować się na:
- Dotacje z Funduszu Pracy – po złożeniu wniosku w urzędzie otrzymasz bezzwrotne środki, pod warunkiem, że twoja restauracja utrzyma się na rynku co najmniej 12 miesięcy.
- Dotacje unijne – w tym wypadku możesz liczyć na wyższe kwoty, musisz się jednak liczyć z dłuższym czasem oczekiwania na otrzymanie funduszy.
- Zaciągnięcie kredytu – na rynku istnieje wiele ofert, które kierowane są do nowych przedsiębiorców, którzy nie mają jeszcze swojej działalności.
Czas pomyśleć o lokalu
Wybór odpowiedniego miejsca na otwarcie restauracji jest jedną z kluczowych decyzji, jakie musisz podjąć. Istotna jest już sama lokalizacja. Warto zadbać o to, by restauracja miała dostęp do pasa drogowego oraz pasa ruchu pieszych. Miejsce powinno być dobrze widoczne i znajdować się blisko parkingu. Jeżeli chodzi o sam lokal musi on spełniać wymagania prawa budowlanego, BHP oraz Sanepidu. Przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do prowadzenia działalności, warto wybrać się do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej i dowiedzieć się, jakie dokładnie wymogi musisz spełnić. Aby łatwiej uporać się z tą kwestią, warto wybrać lokal, w którym już wcześniej była już wcześniej prowadzona restauracja.
Zadbaj o wyposażenie
Wyposażenie lokalu to również bardzo ważna kwestia, z którą wiążą się spore wydatki. Musisz liczyć się z zakupem sprzętów, takich jak: lodówki, zamrażarki, szafki, blaty, urządzenia do obróbki żywności, zmywarki, akcesoria kuchenne, czy specjalne systemy gastronomiczne. Trzeba pomyśleć również o wystroju, a więc o dekoracjach i nakryciach stołów. Jeżeli twoja restauracja będzie świadczyła usługi cateringowe, musisz dodatkowo zakupić specjalne pojemniki i akcesoria cateringowe. Wszystko, czego potrzebujesz do urządzenia lokalu gastronomicznego od podstaw po najdrobniejsze szczegóły, możesz z powodzeniem zamówić na sas24.pl.
Ostatnim, ale równie istotnym krokiem przed otwarciem lokalu jest znalezienie dobrych dostawców. Najlepiej skorzystać z usług tych lokalnych, by mieć pewność, że produkty, które otrzymamy będą świeże. Warto się również decydować na wybór produktów sezonowych.
Z takim przygotowaniem możesz wkroczyć do świata gastronomii i cieszyć swoich gości pysznymi potrawami i napojami. Teraz wszystko zależy już od twoich chęci i pracowitości.
[kkstarratings]
Źródło: Artykuł partnerski
22 komentarze
Bardzo dobry poradnik, na pewno wrócę do niego za jakiś czas jak dojrzeję do pomysłu i uzbieram na to marzenie 😀
To by mogło być jako kolejny PnB
Ciekawy poradnik 🙂
Cenne uwagi
W erze konsumpcjonizmu niezły pomysł na biznes
haha konsumpcji, jak dwuznacznie
Restauracja to przede wszystkim lokalizacja albo ceny
Wiem co mówię bo z doświadczenia piszę 😉
Od budki z kebabem trzeba zacząć
Bardzo dobry blog
Bardzo przydatne wskazówki
W każdym przypadku podstawa jest dobrze przygotowany wcześniej plan 🙂
A może do tego dołożyć jeszcze ubezpieczenia dla pracowników? W pzu w oddziale w Gdyni są bardzo korzystne oferty, a w restauracji bardzo łatwo o wypadek czy skaleczenie.
Prowadząc restaurację nie można zapominać o pracownikach. Potrzebne będą im szkolenia i kursy raz na jakiś czas. Dobrym miejscem na zorganizowanie takiego szkolenia jest hotel z salą konferencyjną.
Moim zdaniem – żeby prowadzić restaurację to trzeba się na tym znać. Byle kto nie powinien podejmować się tego zadania.
I trzeba mieć dwa razy więcej pieniędzy niż potrzeba 🙂
Otwierając swoją własną knajpkę trzeba się napracować i dobrze wszystko zaplanować jeszcze przed jej otwarciem. Dobry biznesplan to podstawa. 😉
W gastronomii na pewno przyda się folia opakowaniowa. Zabezpieczenie żywności jest ważne w gastronomii. Zepsuta żywność to ogromne straty dla restauracji.
Zakładając restaurację trzeba kupić wyposażenie dla gastronomii. Ja zakupiłem piece konwekcyjno-parowe. Na pewno usprawnią pracę w restauracji.
Myślę, że przed otwarciem jakiegokolwiek biznesu, trzeba skonsultować się z prawnikiem. Pomoże w konstruowaniu umów. W gastronomii jest mnóstwo obostrzeń, sanepid… najlepiej, gdy wyjaśni nam to osoba, która zna się na prawie pracy.
Super porady! Dziekuję za nie.
Nie ma sprawy! Cieszę się, że porady były pomocne. Jeśli masz więcej pytań lub potrzebujesz dodatkowych informacji, jestem tutaj, aby pomóc.