Obuwie i odzież ochronna w zakładach mięsnych
Praca w obiektach gastronomicznych charakteryzuje się dużym ryzykiem zabrudzenia odzieży. Tłuszcz, woda i inne składniki mogą negatywnie oddziaływać na stan noszonych materiałów. Warto zaznaczyć, że nie tylko kelnerzy czy ekspedientki muszą zakładać w pracy specjalny fartuch. Dotyczy to również pracowników masarni, kuch czy ubojni. Dobór nieodpowiednich tkanin dla pracowników wiąże się z kosztami częstego prania czy nawet zakupu nowych strojów. Najbardziej rekomendowaną odzieżą jest ta wodoodporna. Sprawdza się doskonale zwłaszcza w zakładach mięsnych. Należy również zaznaczyć. że branża gastronomiczna powinna zwracać szczególną uwagę na czystość. Przygotowywane produkty są w końcu przeznaczone do spożycia, więc muszą być wolne od szkodliwych bakterii.
Charakterystyka odpowiedniej odzieży gastronomicznej
Odzież gastronomiczna używana w zakładzie mięsnym powinna charakteryzować się wysoką wytrzymałością.Materiał musi być wystarczająco elastyczny, aby umożliwić pracownikowi swobodne ruchy. Tkanina musi być również wodoodporna, ponieważ personel często używa często używa detergentów, właściwy strój musi cechować się odpornością na działanie wszelkiego rodzaju kwasów. Co więcej, kondycja materiału nie powinna ulegać zmianie nawet w skrajnych temperaturach. Najlepszym tworzywem jest stosowany przez Dydonę kauczuk nitrylowy. Jego wzmocnienie stanowi siatka poliestrowa o grubości 0,6 mm. Nie występuje tutaj ryzyko pęknięć czy łuszczenia się. Co więcej, produkt jest łatwy do utrzymania w czystości.
Funkcjonalne obuwie
Równie istotnym elementem stroju są odpowiednie obuwie. Pracownicy powinni być wyposażeni w wygodne i stabilne buty. Ze względu na częste możliwe kontakty z różnego rodzaju płynami, najlepszym rozwiązaniem są kalosze. Doskonale sprawdzają się te, wykonane z poliuretanu. Tworzywo to jest odporne na chemikalia, tłuszcze i oleje przemysłowe, również te mineralne, pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Wszystkie te substancje powodują, że podłoże w miejscu pracy jest często mokre. Z tego powodu podeszwa kaloszy powinna być antypoślizgowa i gwarantująca dobrą przyczepność. Jej profil musi ułatwić szybkie i proste czyszczenie. Tego rodzaju obuwie doskonale sprawdzą się w zakładach mięsnych, rybnych, chłodniach, rzeźniach, mleczarniach, browarach, rozlewniach wód czy punktach przetwórstwa owocowego czy warzywnego.
Dodatkowe elementy
Aby strój pracowniczy był jak najbardziej funkcjonalny, należy uzupełnić go o pewne elementy. Narękawki, nakrycia głowy, rękawice i ochraniacze na obuwie firmy Dydona znacznie podwyższają komfort pracy i wpływają na bezpieczeństwo personelu. Produkty te w dużym stopniu podwyższają BHP pracy. Odpowiednie czepki powinny być nieodłączną częścią garderoby każdego kucharza, czy pracownika masarni. Należy podkreślić, że wymienione dodatki są przeznaczone do jednorazowego użytku. Nie można przecież dopuścić do zwiększenia ryzyka przenoszenia szkodliwych bakterii.
Zobacz też wpisy z kategorii pomysł na biznes: https://biznesomania.com.pl/category/pomysly-na-biznes
7 komentarzy
Moim zdaniem najwięcej zależy od tkaniny 🙂
A ja polecam wam ciekawy biznes myślę że opłacalny http://www.pizzabus.pl
Zgadzam się tkanina jest ważna
Na pewno dobór tkaniny to podstawa, nieodpowiednia będzie się szybko brudzić i będzie problem z praniem.
Bardzo ważna informacja. Nie każdy zakład mięsny przestrzega tych reguł.
Odpowiednie odzież i obuwie ochronne szczególnie ważna jest w branzy, w ktorej jest kontakt z żywością. Konsument tego nie widzi ale brak podstawowych zasad bhp może boleśnie odczuc na swoim zdrowiu.
Odzież robocza to nie tylko odzież na budowę, ale również w innych miejscach pracy. Każdy zawód ma inne zagrożenia, więc odzież powinna być dopasowywana indywidualnie.