PIT-37 w 2025 roku. Przewodnik po aktualnych zasadach i ulgach
PIT-37 to najczęściej wybierany formularz do rozliczeń podatkowych w Polsce, obowiązujący m.in. osoby najemnie. Pomimo zmian w przepisach nadal wiele osób powinno go przejrzeć i w razie potrzeby poprawić. Co zatem trzeba wiedzieć o tej deklaracji podatkowej? Tego wszystkiego najlepiej dowiedzieć się już teraz.
Komu urzędy skarbowe wystawiają PIT-37?
Urzędy skarbowe wystawiają PIT-37 podatnikom, którzy osiągają dochody za pośrednictwem płatników (np. pracodawców). Ten rodzaj deklaracji podatkowej dotyczy m.in.:
- pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę;
- osób pracujących na umowach cywilnoprawnych – umowa zlecenie, umowa o dzieło;
- emerytów i rencistów, którzy otrzymują świadczenia z ZUS lub KRUS;
- osób otrzymujących stypendia, np. naukowe czy sportowe;
- podatników pobierających świadczenia społeczne, np. zasiłek chorobowy;
- twórców osiągających dochody z tytułu praw autorskich i innych praw majątkowych, jeśli rozliczane są przez płatnika.
PIT-37 nie obejmuje osób prowadzących działalność gospodarczą ani tych, które muszą samodzielnie rozliczyć przychody z innych źródeł. Co ważne, takie osoby są zobligowane wypełnić odpowiednie dla nich formularze. W przypadku osób, którym fiskus wystawia PIT-37 wprowadzenie poprawek w dokumencie nie jest obligatoryjne.
Czy wszyscy podatnicy powinni wypełnić PIT-37?
Nie wszyscy podatnicy muszą samodzielnie wypełniać PIT-37. W przypadku osób, które otrzymują dochody wyłącznie za pośrednictwem płatników, takich jak pracodawcy, ZUS czy KRUS, urząd skarbowy może przygotować i udostępnić wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe w ramach usługi Twój e-PIT.
Samodzielne wypełnienie PIT-37 jest jednak konieczne, jeśli podatnik chce skorzystać z dodatkowych ulg podatkowych (np. ulgi na Internet, ulgi prorodzinnej), odliczeń lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Obywatel powinien wtedy nie tylko sprawdzić, ale również skorygować przygotowany dokument, a następnie je zaakceptować.
Do kiedy trzeba wypełnić PIT-37 w 2025 roku?
Osoby, którym nie przysługują żadne ulgi podatkowe oraz nie miały innych dochodów niż wcześniej wymienione, nie muszą nic robić. Deklaracja przygotowana przez urząd skarbowy zostanie automatycznie przez niego zaakceptowana.
Pozostali podatnicy powinni pamiętać o terminie dodawania poprawek do formularza. Na szczęście nie trzeba zastanawiać się, do kiedy PIT-37 trzeba rozliczyć. Jak co roku datą graniczną jest 30 kwietnia. W 2025 ten dzień to środa.
Dlaczego warto przejrzeć PIT-37, czyli kilka słów o ulgach podatkowych
Oddanie należnych sobie pieniędzy fiskusowi byłoby nierozsądne. Właśnie dlatego przed upływem urzędowego terminu składania deklaracji warto sprawdzić, czy w tym roku da się odliczyć pewną kwotę od podatku. Trzeba przy tym pamiętać, że każda ulga jest obwarowana określonymi warunkami oraz limitami.
Ulga na dzieci (prorodzinna)
Ulga ta przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci. Kwota podatku zależy od liczby dzieci oraz dochodów rodziców. Na pierwsze i drugie dziecko przysługuje ustalona suma, a dla rodzin wielodzietnych kwota ta wzrasta już niezależnie od liczby małoletnich.
Ulga rehabilitacyjna
Przywilej przysługujący osobom z niepełnosprawnościami lub podatnikom, którzy utrzymują osoby niepełnosprawne, np. dzieci lub rodziców. Ulga obejmuje wydatki na cele rehabilitacyjne oraz na niezbędne do życia potrzeby osoby z niepełnosprawnością takie jak dojazdy na rehabilitację czy zakup sprzętu rehabilitacyjnego.
Ulga na internet
Z tej ulgi można korzystać przez dwa następujące po sobie lata podatkowe, by odliczyć koszty związane z użytkowaniem internetu, zarówno stacjonarnego, jak i mobilnego. Jest to ulga limitowana, więc maksymalna kwota odliczenia jest ograniczona.
Ulga termomodernizacyjna
Upust przewidziany dla właścicieli bądź współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ulga przysługuje im, jeśli ponieśli wydatki na ich termomodernizację, np. na ocieplenie domu, wymianę okien albo montaż fotowoltaiki. Obniżka podatku ma określony limit i można z niej skorzystać jednorazowo.
Ulga abolicyjna
Ta ulga dotyczy osób osiągających dochody za granicą. Celem zniżki jest odliczenie kwoty już zapłaconej organom skarbowym z innego państwa niż Polska. Ten przywilej pozwala uniknąć podwójnego opodatkowania dochodów zagranicznych.
Ulga dla młodych
Ulga skierowana do osób poniżej 26 roku życia, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia. Dochody młodych do kwoty limitu rocznego (85 528 złotych) są zwolnione z podatku.
PIT-37 a wspólne rozliczenie z małżonkiem
Wspólne rozliczenie podatkowe z małżonkiem to preferencyjna forma rozliczenia, która pozwala sformalizowanym związkom obniżyć wysokość podatku. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby, które spełniają kilka podstawowych warunków.
Status małżeństwa – związek musi trwać przez cały rok podatkowy, za który składana jest deklaracja. Dla przykładu rozliczenie za 2023 rok dotyczy par, które były w związku małżeńskim od 1 stycznia do 31 grudnia tego roku).
Wspólnota majątkowa – małżonkowie muszą mieć wspólnotę majątkową przez cały rok podatkowy. Wspólne rozliczenie nie jest dostępne dla par pozostających w rozdzielności majątkowej.
Rozliczenie roczne – oboje małżonkowie muszą podlegać obowiązkowi złożenia PIT w Polsce i wybrać sposób opodatkowania oparty na skali podatkowej.
Jak działa wspólne rozliczenie?
Wspólne rozliczenie polega na tym, że dochody małżonków sumuje się, a następnie dzieli na pół. Od połowy wspólnego dochodu oblicza się podatek według skali podatkowej, a następnie wynik mnoży przez dwa. W efekcie małżonkowie płacą podatek, jakby każdemu z nich przypadała połowa wspólnego dochodu.
Korzyści ze wspólnego rozliczenia
Wspólne rozliczenie jest korzystne zwłaszcza wtedy, gdy istnieje znacząca różnica w dochodach między małżonkami, np. jedno z małżonków osiąga niski dochód lub nie zarabia w ogóle. Dzięki temu możliwe jest przesunięcie dochodów na niższy próg podatkowy, co pozwala na niższe opodatkowanie całego dochodu pary.
Źródło: Artykuł sponsorowany
15 komentarzy
Przydatny artykuł, ale brakuje szczegółów na temat rozliczania ulgi abolicyjnej
Wspomnienie o terminie 30 kwietnia to podstawa, ale dobrze, że przypomniano o korzyściach weryfikacji PIT przed akceptacją.
super wpis
Ulga termomodernizacyjna to świetna opcja, ale szkoda, że jest jednorazowa i limitowana :/
Rozliczenie wspólne to realna korzyść, zwłaszcza przy dużej różnicy w dochodach
Wprowadzenie Twój e-PIT ułatwia życie, ale nie rozwiązuje problemów tych, którzy muszą ręcznie uzupełniać formularze.
Ulga dla młodych to pozytywna zmiana, ale limit 85 528 zł może być dla niektórych zatrudnionych niski
Fobrze opisane, wartościowy temat
powalone ile zachodu jest z tymi podaktami
super
LEcka0
bez sensu te rozliczenia, tylko komplikowanie,ugli, rabaty, promocje, łączne, rozdzielne. Wystarczy nie zabierać i nie ma problemu
Chętnie wykorzystam zdobyte tu informacje w praktyce.
Dobrze że ktoś opisje takie tematy bo w szkole o tym nie uczą
W tym wpisie znajdują się wszystkie najważniejsze informacje.