Podsumowanie roku i prognozy dla branży IT – raport 2018
Technologia informatyczna dynamicznie się rozwija, co znacząco wpływa na wzrost miejsc pracy i zarobki w branży – jak wynika z raportu No Fluff Jobs. Dane gromadzone przez ostatnie lata przez firmę znaną z wspierania młodych adeptów sektora IT mogą pomóc podjąć decyzję dotyczącą ukierunkowania zainteresowań, ukształtować światopogląd na temat oczekiwanej płacy, a nawet popchnąć do przeprowadzki w rejon mlekiem i miodem płynący.
Przeanalizujmy krok po kroku zebrane informacje z jedynego takiego raportu opublikowanego w tym roku i zobaczmy co przyniósł nam ostatni 2018 rok oraz jakie mamy prognozy na następny. Zwróćmy szczególną uwagę na zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych sektorach IT, perspektywy zarobków na podstawie ich wzrostu lub regresji, a także miejsca, gdzie praca jest najbardziej opłacalna.
Technologie roku 2018
Nie powinno dziwić, że na prowadzenie wyszły dwie pokrewne technologie JavaScript i Java. Sama Java jest dobrze rozwiniętą i od lat stosowaną technologią. Jak podano w raporcie jest ona najczęściej wykorzystywana w aplikacjach biznesowych. Co ciekawe kodowania w języku Java można dość szybko się wyuczyć, dlatego osoby chcące rozpocząć przygodę z programowaniem powinny rozważyć tę opcję.
Na miano najmniej popularnych zasłużyły Android i iOS. Nie oznacza to, że są gorsze, ale mają węższe zastosowanie. Z dwóch konkurencyjnych technologii na prowadzenie nieznacznie wybił się Android, który ciągle jeszcze pozostaje popularniejszym oprogramowaniem wśród użytkowników smartfonów.
Specjalista czy człowiek od wszystkiego?
Podsumowując rok No Fluff Jobs zwraca uwagę, że 32% programistów czynnych zawodowo pracuje jako Backend, 19% jako Fullstack, a nieco ponad 11% we Frontend’zie. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze, najbardziej poszukiwani są programiści. Po drugie, chcąc mieć większe perspektywy zawodowe warto wyuczyć się i Frontendu, i Backendu. Pomoże to stać się bardziej uniwersalnym i pracować jako Fullstack.
Czy warto uczyć się wszystkiego? Oczywiście specjalizując się w jednej dziedzinie jesteśmy w stanie opanować ją do perfekcji, co jest znacznie trudniejsze, kiedy uczymy się kilku rzeczy na raz. Niemniej, wiele małych firm i Start Up-ów nie może sobie pozwolić na zatrudnianie do każdej czynności innego specjalisty. Poza tym, zmieniające się błyskawicznie technologie mogłyby spowodować, że ograniczanie się do jednej z nich wyjdzie nam na szkodę.
Amatorzy mają pod górkę
Chociaż na rynku brakuje doświadczonych programistów (wg raportu niedobór wynosi ok 50 tys. pracowników), firmy nadal niechętnie szkolą nowych. W rezultacie początkujący specjaliści nie mają łatwo, jeśli chodzi o znalezienie pracy. W sektorze juniorów na jedno miejsce przypada 22 młodych ludzi.
Pewnym rozwiązaniem jest samoedukacja. Można w tym celu wykorzystać kursy, darmowe ebooki czy obozy szkoleniowe. Wykazanie zainteresowania tematyką i zdobycie chociażby podstawowej wiedzy, pomoże zwrócić na siebie uwagę.
Android i .NET szuka pracowników
Platforma .NET, jako trzecia według popularności w Polsce wykazała olbrzymi potencjał. Jego wskaźnik wzrostu wyniósł 80%. W 2018 roku wygenerowała ona także mnóstwo nowych miejsc pracy. Nieco mniejszym, ale również imponującym wzrostem (przy ograniczonym zasięgu) może pochwalić się Android (prawie 73%).
Java i JavaScript zajmując czoło peletonu technologii odnotowały wzrost rzędu 44 i 51 procent.
Kogo szukają pracownicy?
Wśród najbardziej poszukiwanych stanowisk znaleźli się Project Manager, Frontend i Testing, co wydaje się potwierdzać, że brakuje specjalistów, którzy mogą pochwalić się wysokim stopniem elastyczności.
Wysyp informatyków nastąpił na Śląsku, chociaż w każdym rejonie Polski można dostrzec wzrost zainteresowania branżą IT. Co ciekawe, coraz więcej osób marzy o pracy zdalnej.
Money, money…
Dochodzimy do najciekawszej części raportu, czyli wynagrodzenia. To ono przyciąga rzesze młodzieńców. Marzenie o łatwym zarobku wygenerowanym w dowolnym miejscu z dostępem do komputera…
Jeśli statystyki nie kłamią, rzeczywiście są powody do optymizmu. Braki kadrowe wymuszają podniesienie płac w całym sektorze informatycznym. Co ciekawe, aż 9-cio procentowym wzrostem mogą cieszyć się juniorzy. Mogą oni liczyć na zarobki rzędu 6000 zł. Najbardziej doświadczeni – seniorzy – zarabiają średnio 16000 zł
Pułap zarobków dla specjalistów jest podobny przy większości technologii i sięga on 11-12 tys. złotych. Wyróżnić należy programowanie językiem Scala z zarobkami ok 13 tys. złotych i język PHP z wyjątkowo niskimi zarobkami 9,5 tys. złotych, ale jednocześnie największym, prawie 12-to procentowym wzrostem wynagrodzenia.
W całym kraju obowiązują zbliżone stawki, chociaż należy zaznaczyć, że Śląsk oferuje niższe stawki za pracę niż przed rokiem, a Poznań – podobnie jak i w innych profesjach – nie nadąża z podnoszeniem wynagrodzenia w skali kraju.
Patrząc na specjalizacje duży spadek wynagrodzenia zanotowało stanowisko Projekt Manager, co może mieć związek z dużą ilością kandydatów na to stanowisko. Niemałym wzrostem przy dobrej wypłacie może się pochwalić kategoria DevOps.
Perspektywy na rok 2019
Analizując raport można patrzeć w przyszłość z optymizmem. Coraz więcej inwestycji firm z zagranicznym kapitałem to duża szansa dalszych wzrostów wynagrodzenia. Brak pracowników pozwala na bardziej elastyczne negocjowanie warunków wynagrodzenia. Osoby zaczynające przygodę z programistyką powinny przykładać się do nauki, ale mogą też liczyć na wsparcie pracodawców. Każdy niezadowolony z warunków pracy powinien rozejrzeć się za inną. Rynek jest bardzo chłonny.
Artykuł stworzony na podstawie raportu portalu No Fluff Jobs z grudnia 2018 roku.
4 komentarze
Raport w środku nocy zawsze na propsie – to szanuję 😀
Bardzo ciekawy raport
Szczególnie fajne te grafiki a raport bardzo ciekawy
Samoedukacja jest dobrym rozwiązaniem nie tylko jeżeli chodzi o programowanie 🙂