Pracownicy tymczasowi – prawa i obowiązki
Choć jeszcze kilkanaście lat temu mało kto słyszał w Polsce o tej formie zatrudnienia, od 2003 roku jest ona regulowana prawnie, a agencje pracy tymczasowej na stałe zapisały się w świadomości pracodawców jak i pracowników, jako pełnoprawni uczestnicy rynku pracy. Na czym więc polega praca tymczasowa? Przede wszystkim na ścisłej kooperacji pracownika, pracodawcy i agencji pracy tymczasowej, o czym szerzej opowiem w dalszej części materiału. Jeśli jesteś nim zainteresowany, koniecznie zapoznaj się z jego dalszą częścią.
Plusy pracy tymczasowej dla pracodawcy
Kiedyś byłoby to nie do pomyślenia – chwalić pracę, która nie jest ciepłym etatem. Czasy się jednak zmieniają a rynek nastawia się bardziej na elastyczność pracy niż na jej stałość samą w sobie. Praca tymczasowa jest bowiem korzystnym rozwiązaniem dla pracowników i pracodawców jednocześnie. Pracodawcy chwalą sobie tę możliwość zatrudniania głównie bez wzgląd na oszczędności pieniężne i administracyjne. Nie muszą oni zajmować się prowadzeniem dokumentacji pracownika, rozliczać go z pracy i wynagradzać, a także odprowadzać składek ZUS – wszystko to robi za nich agencja pracy. Co ważne więc, pracownicy tymczasowi pozwalają na elastyczne dostosowanie zatrudnienia do zapotrzebowania produkcyjnego bądź usługowego w danym sezonie.
Plusy pracy tymczasowej dla pracownika
Zadawać by się mogło, że oferta ta stworzona jest wyłącznie z myślą o pracodawcach, a co z pracownikami? Czy dla nich jest równie atrakcyjna? Zacznijmy od tego, że dla wielu jest to konieczność (z braku alternatywy). Siłą rzeczy o wiele atrakcyjniejsza byłaby oferta pracy stałej, etatowej jednak z tą jest nieco trudniej. Niemniej jednak, wśród pracowników tymczasowych jest wielu, którzy zadowoleni są z takiej formy zatrudnienia. Wśród nich znajdują się głównie pracownicy wracający na rynek pracy po okresie dłuższej przerwie – osoby starsze, matki po urlopach macierzyńskich i wychowawczych- lub takie, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową i chcą zdobyć cenne doświadczenie – studenci. Szczególnie młodzi ludzie dzięki takiej formie zatrudnienia mają szansę na podreperowanie studenckiego budżetu, nie tracąc możliwości nauki i studiowania.
Czy praca tymczasowa się opłaca?
Jak najbardziej! Jest pełnoprawną formą zatrudnienia, wiążącą się z odprowadzaniem wszystkich składek ZUS, a także prawem do urlopu wychowawczego i wypoczynkowego. Pracownicy tymczasowi muszą być traktowani na równi z pracownikami etatowymi w firmie, do której są przydzielani, mogą także uczestniczyć w szkoleniach i podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Nie należy się bać tej formy zatrudnienia, bowiem agencje pracy tymczasowej z wieloletnim stażem na rynku zawsze wiążą się z pracownikami umowami o pracę lub kontraktami menadżerskimi, tylko w wyjątkowych sytuacjach wykorzystując umowy cywilno-prawne.
Zobacz też wpisy z kategorii pomysł na biznes: https://biznesomania.com.pl/category/pomysly-na-biznes
1 Komentarz
Zgadzam się z autorem artykułu taka forma zatrudnienia jest odpowiednia dla określonej grupy docelowej, przykładem może być obecna sytuacja wywołana pandemią – duże grono osób, których biznesy ucierpiały w wyniki lockdownu korzysta z ofert pracy tymczasowej, aby podreperować swoje finanse.