Jak rozwiązać problem płynności finansowej?
Płynność finansowa to poważny problem, który dotyka szczególnie małych przedsiębiorstw i freelancerów. Może on w konsekwencji doprowadzić do sporych problemów, a nawet do zamknięcia działalności. Obecnie jest to problem w skali kraju, a nawet świata. Moim zdaniem powinien zostać jak najszybciej rozwiązany przez nowe, odgórne wytyczne – na przykład wprowadzenie w kodeksie kar za nieterminowe opłacanie faktur.
Wielu nowych przedsiębiorców napotyka ten problem dość szybko i nie wie, jak sobie z nim poradzić. Część z nich przestaje być miła i uprzejma w stosunku do klienta i zaczyna pokazywać swoje gorsze oblicze, nie pozwolą przecież się okradać. Taka taktyka może nie zadziałać, jeśli kontrahent urwie z nami kontakt, co jest całkiem często spotykanym przypadkiem. Może to także, a wręcz niemal na pewno poskutkować pogorszeniem relacji między obiema stronami – w konsekwencji czego najprawdopodobniej nie dojdzie już do kolejnego „dealu”. Zgłaszanie takich spraw do organów ścigania na chwilę obecną mija się niestety z celem, ponieważ szanse ingerencji są znikome, bardziej prawdopodobne jest na nasze nieszczęście wyśmianie.
Jednym z często powielanych zachowań jest też, potocznie mówiąc, obsmarowanie zleceniodawcy na forach czy stronach przeznaczonych do oceny współpracy. Jest to jakieś wyjście jednak nie zawsze skuteczne i nie zawsze możliwe. Czy jest coś, co zapewni nam stabilność i płynność finansową, bez konieczności pożyczania pieniędzy od rodziny czy z banków, a co najgorsze – zadłużanie się w „chwilówkach”?
Moje dywagacje + porada
Moim zdaniem idealnym rozwiązaniem dla niewielkich firm może okazać się Finiata. Platforma zapewnia finansowanie kapitału obrotowego przy pomocy automatów, zapewnia natychmiastowe podjęcie decyzji oraz płynność. Proces zaczyna się od założenia konta przez klienta, otrzymuje on limit faktoringowy. Kiedy następnie będzie wprowadzał faktury do systemu, skorzysta z przyznanego limitu. Co ważne, klient może przesuwać termin spłaty nawet do 4 miesięcy. Platforma nie pobiera opłat za rozpatrzenie wniosków czy pakiet startowy, jak ma to miejsce w wielu przypadkach z placówkami komercjalnymi.
A co Wy sądzicie o tym problemie? Macie jakieś skuteczne sposoby na walkę z ociągającymi się płatnikami?
1 Komentarz
Gdy mocno przyciśnie mnie do ściany nie kombinuję tylko idę prosto po kredyt gotówkowy. jest dużo lepszy niż inne “szybie” rozwiązania. Wystarczy, że zajrzę na i mam ofertę wszystkich banków, które są pod nadzorem komisji nadzoru finansowego. Potem nie jest ciężko spłacać