Lubuskie – województwo otwarte na inwestycje
Rentowność inwestycji nigdy nie jest pewna. Za każdym razem, gdy lokujemy swoje nakłady gospodarcze w środki i narzędzia, które mają nam przynieść zysk, zawsze istnieje jakaś szansa na stratę lub nieprzewidziane sytuacje. Nic więc dziwnego, że doświadczeni inwestorzy wydają fortunę na analizy i badania czynników, które mogłyby wpłynąć na przebieg inwestycji. Od badań rynku, po wyszukiwanie okazji i sprawdzanie bazy potencjalnych pracowników – każdy kolejny sprawdzony przez nas punkt minimalizuje ryzyko związane z niepewnością. Odnosi się to do każdego aspektu inwestycji, ale jak wiadomo, większość z nich związana jest z samą lokalizacją, w której będziemy chcieli inwestować. Jedną z lokalizacji godnych polecenia inwestorom jest z pewnością województwo lubuskie. Dlaczego? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.
Lokalizacja ma znaczenie
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, miejsce inwestycji ma znacznie i to na tyle duże, że przed podjęciem decyzji o jego wyborze powinniśmy zastanowić się co najmniej trzy razy. Dobry wybór może skutecznie ułatwić nam proces załatwiania formalności, rekrutacji kadry, pozyskania materiałów i nowych możliwości, które w rezultacie napędzają rozwój. Zły zaś spowoduje komplikacje, opóźnienia i bariery, których pokonanie może pochłonąć sporą część naszego cennego budżetu.
Są jednak w Polsce miejsca, w których spora część problemów nie istnieje, miejsca, które oferują inwestorom cały szereg zachęt w postaci ułatwień, ulg i benefitów. Właśnie takim miejscem, jest województwo lubuskie!
Region otwarty na zachód
Jednym z elementów, szczególnie ważnych dla biznesu jest infrastruktura transportowa regionu. Nie da się prowadzić przedsiębiorstwa bez dobrze zorganizowanej logistyki. Na szczęście, w tej kwestii Lubuskie nie zawodzi. Położenie w samym centrum Europy, zaraz przy Niemieckiej granicy ma swoje plusy, do których zaliczamy dostęp do całej sieci europejskich autostrad. Prowadzą do nich świetnie zorganizowane drogi regionalne łączące główne miasta regionu (Zielona Góra, Gorzów Wlkp., Nowa Sól) i autostrady, jak A2, A18 czy chociażby S3. To otwiera wiele możliwości, między innymi rozwój na rynki zachodnie, jak i skandynawskie. Oprócz samych autostrad lubuskie posiada również dobrze rozwiniętą sieć kolei oraz w pełni funkcjonalny port lotniczy.
Lubuskie Specjalne Strefy Ekonomiczne
Jednym z największych plusów tego regionu, patrząc pod kątem możliwości inwestycyjnych, są udostępnione przez region Specjalne Strefy Ekonomiczne: Kostrzyńsko-Słubicka (K-SSSE), Wałbrzyska (WSSE) oraz Legnicka (LSSE). Nie byłyby one specjalne, gdyby nie oferowały pewnych przywilejów. Ci, którzy zdecydują się zainwestować na ich terenie, mogą liczyć na atrakcyjne działki w konkurencyjnej cenie, częściowe zwolnienie z podatku dochodowego CIT (od 35 do nawet 55% wielkości poniesionych kosztów kwalifikowanych inwestycji), zwolnienie z podatku od nieruchomości, a także pomoc przy załatwianiu formalności związanych z samą inwestycją.
Będąc przy udogodnieniach, warto wspomnieć o działającym na terenie województwa Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, które skutecznie wspomaga i promuje działania proeksportowe, udostępniając w ramach nieodpłatnych usług pomoc i informacje z zakresu prowadzenia działalności eksportowej.
Lubuskie to wymarzone miejsce dla przedsiębiorców. Dlaczego? – Wskaźniki szybują! To nie tylko podwojone PKB, większa liczba mikro, małych i średnich firm, ale przede wszystkim praca, bo inwestycje w kapitał ludzki są niezwykle ważne. Jesteśmy przewidywalni, mamy jasno określony cel. Mamy misję, strategie, wszyscy wiedzą o co tutaj chodzi. Budujemy zieloną krainę nowoczesnych technologii. Wybraliśmy inteligentne specjalizacje: zdrowie i jakość życia, czyli dbamy o ludzi i branże IT, motoryzacyjną, drzewną, czyli to w czym jesteśmy naprawdę mistrzami świata. Jest to przemysł tradycyjny, ale innowacyjny. Stawiamy na kreatywność, innowacyjność i tak kształcimy nasze kadry, dlatego realizujemy wielki projekt w szkołach zawodowych. Dajemy stypendia, tworzymy nowe kierunki kształcenia. Finansujemy to, co jest najważniejsze. W ten sposób budujemy potencjał naszego regionu – wyjaśnia Elżbieta Anna Polak.
Fundusze dla Twojego przedsiębiorstwa
Warto wspomnieć słowo o funduszach europejskich, które od dłuższego czasu napędzają rozwój w regionach na terenie całej Polski. Również w lubuskim ich udział jest ogromny, co z kolei umożliwia otrzymanie różnych dofinansowań, jak np. dofinansowanie szkoleń i doposażenia miejsca pracy sięgającego nawet 6 krotności średniego miesięcznego wynagrodzenia, przy zatrudnianiu osób bezrobotnych. Wystarczy wspomnieć, że tylko w latach 2007-2013 zrealizowano na tym terenie ponad 1000 projektów w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, którego działania opierają się właśnie na funduszach europejskich.
Źródło: Artykuł partnerski
10 komentarzy
Brawo Lubuskie!
Super, oby coś ruszyło się pod kątem rozwoju ekonomicznego
Wreszcie 😀
Brawo dla Lubuskiego
Moje województwo <3
Bierzcie przykład inne województwa
Brawo brawo i jeszcze raz brawo!
Super!
Mój kraj taki postępowy
Ciekawy region, blisko zachodniej granicy, blisko bogatej wielkopolski ale jednak jeszcze bardzo nie zagospodarowany. Myślę że drzemie tam ogromny potencjał