Zasada Pareto – sekretna reguła rządząca ekonomią i zarządzaniem!
Czy jesteś w stanie określić, co rządzi wszechświatem? Wierzący powiedzą, że Bóg, miłośnicy nauki, że prawa fizyki, a jeszcze inni, że czysty przypadek. Kto ma rację? Prawdopodobnie każdy po trochu. Nie ulega jednak wątpliwości, że większością sfer naszego życia rządzą pewnego rodzaju reguły. Niektóre z nich łatwo jest zaobserwować i rozpoznać, a o niektórych z nich w ogóle nie mamy pojęcia, pomimo tego, że mamy z nimi do czynienia na co dzień. Jedną z takich reguł jest wszechobecna zasada Pareto. Wiecie na czym ona polega? Jeżeli nie to zapraszam na do lektury! Zasada Pareto blog!
Zasada Pareto definicja
Na samym początku, tradycyjnie warto przybliżyć sobie definicję omawianego zjawiska. Czym jest enigmatycznie brzmiąca Zasada Pareto? Jest to reguła opisująca wiele zjawisk występujących między innymi w sektorze zarządzania i ekonomii. Jej fundamentalnym założeniem jest stwierdzenie, że “20% nakładów odpowiada za 80% rezultatów”. Brzmi skomplikowanie? Tylko na pierwszy rzut oka. Najłatwiej zobrazować tę zasadę na przykładzie. Otóż jednym z najczęściej przytaczanych przykładów tej zasady jest stwierdzenie, że “80% dóbr znajduje się w rękach zaledwie 20% społeczeństwa”. Daje to do myślenia nieprawdaż? Jak się okazuje, zasada ta opisuje setki, a nawet tysiące takich przypadków, z różnych dziedzin życia, nie tylko ekonomii i zarządzania! Oczywiście nie zawsze mówimy tutaj o dokładnym stosunku 80/20, a czasem zjawiska opisywane są proporcją 90/10, czy 75/25. Niemniej jednak przesłanie pozostaje to samo – większa część rezultatów jest wynikiem mniejszej części nakładów.
Zasada Pareto historia
No dobrze wiesz już, czym jest zasada Pareto, ale zanim przejdziemy do konkretnych przykładów, warto poznać genezę tej obserwacji. Otóż, jak nietrudno się domyślić, ojcem tej zasady jest Pareto, a dokładnie Vilfredo Pareto, włoski uczony zajmujący się zagadnieniami nierównej dystrybucji bogactwa w drugiej połowie XX w. Odkrył on tę prawidłowość i spisał na kartach swojej pracy “Quality Control Handbook”. W latach późniejszych inny naukowiec powołał się na tę pracę, nazywając przedstawioną w niej zależność nazwiskiem autora.
Zasada Pareto przykłady
Najlepszą drogą do zrozumienia danego zjawiska, jest poznanie jego przykładów. Dotyczy to również zasady Pareto. Gdzie można zaobserwować jej obecność? Przykładowo, w szkole. Jak się okazuję, bardzo często 80% egzaminu, opiera się na 20% treści. Inny przykład? Droga – 20% uczestników ruchu generuje 80% wypadków. Zasada Pareto dotyczy również przyziemnych rzeczy, jak np. tego, w co się ubieramy. Jak się okazuję, 80% czasu chodzimy w 20% ubrań z naszej szafy.
Zasada Pareto w praktyce
No dobrze, wiemy już, jak to działa, ale czy zasada ta, ma jakieś praktyczne zastosowanie? Oczywiście, że tak! Zasada Pareto przewija się nie tylko w sprawach natury codziennej, ale również, a nawet przede wszystkim w ekonomii i zarządzaniu. Skoro 20% działań odpowiada, za 80% procent wyników, to warto się na nich skupić. Taka optymalizacja pracy pozwoli zwiększyć zyski, zredukować koszty, czy chociażby przyspieszyć pewne procesy. Przykładowo wyobraźmy sobie sytuację, w której próbujemy promować nasz biznes z różnych kanałów (internet, billboardy i radio), przy pomocy 10 różnych schematów reklamy. Po przeprowadzeniu kampanii reklamowej wykonujemy badania skuteczności i okazuje się, że aż 80% użytkowników zachęconych do przyjścia reklamą, dało się skusić 2 z 10 emitowanych reklam. Co daje nam taka wiedza? Dzięki niej możemy zrezygnować z 8 mało skutecznych reklam i skupić się na tych, które cechują się największą skutecznością. Dzięki temu mniejszym kosztem zwiększymy wyniki, a o to nam przecież chodzi, czyż nie?
Zasada Pareto jak liczyć?
Sprawdzanie zasady Pareto jest banalnie proste. Wystarczy określić sobie mierzalne zmienne, odpowiedzialne za zjawisko, które wydaje się nam generować zdecydowaną większość zysku i przystąpić do badania. Następnie staramy się tak skorygować pracę/działania, aby wykorzystać to źródło maksymalnie, jednocześnie redukując środki płynące do innych, mniej wartościowych źródeł. Jeżeli 20% punktów ksero generuje 80% przychodu, to logicznym będzie zwiększenie nakładów finansowych na ich działanie, aniżeli kolejne inwestycje, w pozostałe mało wydajne placówki.
Zasada Pareto zarządzanie czasem
Skoro jesteśmy już przy optymalizacji pracy, to czas porozmawiać sobie o zarządzaniu czasem. W tym aspekcie zasada Pareto również może nam pomóc. Przykładowo, jeżeli 20% zadań zabiera pracownikom 80% czasu, to warto popracować nad ich usprawnieniem, lub w ogóle można zlecić je zewnętrznemu wykonawcy. W ten sposób pracownik zyska 80% dodatkowego czasu na inne zadania, rozwój i szkolenia.
Zasada Pareto w zarządzaniu
Jak widzisz zasada Pareto ma naprawdę wiele odniesień w różnych dziedzinach naszego życia, ale to właśnie w zarządzaniu jej dobre wykorzystanie może przynieść naprawdę świetne efekty. Jeżeli prowadzisz firmę i zaledwie kilku z kilkudziesięciu klientów generuje jej większość przychodów to warto zastanowić się dlaczego tak jest i co odróżnia tych klientów od reszty, która generuje znacznie mniejsze wyniki. Dzięki wnioskom z takiej analizy będziesz w stanie lepiej zaplanować działania np. podczas targetowania reklamy, czy planowaniu budżetu na przyszłe akcje promocyjne.
11 komentarzy
Bardzo wartościowy materiał, na pewno będę częściej wpadał
Mega kontent, warty uwagi
Super!
Bardzo treściwy format, jak najbardziej plus
Kiedyś próbowałem wdrożyć tą zasadę ale bez sukcesu, myślę że efekty będą widoczne po pewnym czasie dlatego chętnie spróbuję ponownie
Jak zawsze dobry materiał
Supper pomysł, muszę wyprubować
Super artyuł
Takie informacje i porady są niezwykle pomocne. Wszystko co warto wiedzieć w jednym artykule. Pozdrawiam
Bardzo ciekawa zasada, wydaje mi się, że niewiele się o niej mówi 😛
Na samym początku, tradycyjnie warto przybliżyć sobie definicję omawianego zjawiska. Czym jest enigmatycznie brzmiąca Zasada Pareto? Jest to reguła opisująca wiele zjawisk występujących między innymi w sektorze zarządzania i ekonomii.