#77 Pomysł na biznes – tworzenie raportów dla firm
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda tworzenie raportów dla firm? Czy jest z tego dodatkowy dochód, a może to poważna praca? Czy aby tworzyć profesjonalne raporty trzeba skończyć studia lub posiadać wykwalifikowany personel? Jak znaleźć klienta, jak stworzyć raport? W tym wpisie przedstawię Ci kilka pomysłów i przydatnych informacji, które pomogą Ci wdrożyć się w temat tworzenia raportów dla firm.
Zrób to sam lub postaw na SPECJALISTÓW!
Zarządzanie firmą i bycie liderem nie należy do najłatwiejszej pracy, dostępnej na rynku. Wymaga dużo myślenia, wkładu i koncentracji. Tworzenie raportów również wchodzi w skład szeroko pojętego biznesu i zarządzania. Polega na prześwietleniu rynku w wybranym segmencie. Raporty dla firm mogą dotyczyć na przykład konkurencji, ale i oczekiwań klientów, oceny dostępnych produktów, zasobów ludzkich czy rynkowego zapotrzebowania. Sprawozdawczość jest podstawą owocnego prowadzenia firmy, a w niektórych przypadkach jej istnienie wymuszają odpowiednie przepisy prawne.
Wbrew pozorom, tworzenie raportów nie jest łatwą pracą, a właściciele małych, średnich i wielkich firm chętnie zlecają tę pracę osobom, które znają się na rzeczy. Tworzenie raportów wymaga logicznego myślenia a także wiedzy w danej dziedzinie. Pamiętaj, że jeśli chcesz stworzyć dobrze napisany raport, który zadowoli twojego pracodawcę / zleceniodawcę, będziesz potrzebować do tego wiedzy własnej, lub specjalistów, którzy znają się na swojej profesji i nie polegną na wstępie. Sam raport dla firmy powinien mieć formę pisemną, czasami postać wideo i najczęściej powinien być sporządzony na podstawie wcześniej wypisanych schematów czy procedur. W tych tematach nie poradzi sobie osoba niedoświadczona w danej branży.
Skąd brać tematykę i klientów?
Wielu z nas na pierwszy rzut oka może uważać, że opisywane zajęcie nie jest rozwojowe, że jest to codzienna, monotonna praca bez żadnej przyjemności. Osobiście nie zgadzam się z tym stwierdzeniem, ponieważ to zależy od tego, w jakiej dziedzinie sporządzasz raporty oraz Twojego podejścia. Optymalnym rozwiązaniem jest tworzenie raportów z branży, w której jesteśmy ekspertem. Żeby nim zostać musimy to po prostu lubić. Tworzenie raportów może kojarzyć się z Excelem, wykresami i całymi ścianami wielkich liczb. Nie musi to jednak tak wyglądać. Możesz zająć się przygotowywaniem raportów na temat swoich ulubionych zajęć i nie ma tutaj znaczenia czy będą to książki, gry, piłka nożna czy filmy. Wszystko zależy od ciebie! Wbrew pozorom, w tej dziedzinie pracy bardzo liczy się Twój samorozwój, który powinien czynić Cię lepszym z dnia na dzień, a jeśli naprawdę się czymś interesujesz i masz wystarczająco samodyscypliny do sporządzania raportów, będzie Ci to sprawiało przyjemność.
Skoro wyjaśniliśmy sobie, że reporty potrzebne są w każdej branży i z przeróżnych zakresów to pozostaje jeszcze kwestia znalezienia firmy, dla której moglibyśmy podjąć taką pracę. Wbrew pozorom sprawa nie jest tak skomplikowana jak się wydaje. Raporty potrzebne są wszędzie, również jeśli szefostwo danej firmy nie zdaje sobie z tego sprawy. Nawet startupy potrzebują raportów na temat konkurencji czy potencjalnych oczekiwań klientów i możliwości rozwoju. Jeśli każdy potrzebuje, a nie każdy wie, że potrzebuje, to wystarczy w odpowiedni sposób taką potrzebę zasugerować. Tutaj przydatne mogą okazać się znajomości, ale jeśli ich nie mamy to możemy sięgnąć po telefon albo nawet napisać maila do firmy, którą wybierzemy na podstawie naszych mocnych stron.
Przykład znalezienia klienta pod raport
Mówiąc jeszcze prościej – jeśli interesujesz się hokejem na lodzie to zrób research klubów z kraju i zagranicy, sprawdź kto prowadzi pierwszą kadrę i reprezentacje młodzieżowe, napisz do nich wszystkich z ofertą wykonania raportu. Bez wątpienia selekcjoner młodzieżówki będzie zainteresowany listą najbardziej rokujących juniorów. Jak taką listę stworzyć? Uwierz, mi, że jeśli zadzwonisz lub napiszesz w tej sprawie do klubów, które prowadzą zespoły młodzieżowe, z prośbą o wskazanie 2 najlepszych zawodników do raport, który trafi do selekcjonera kadry, to każdy klub wykona to zadanie z wielką ochotą.
Dobry raport oprócz ustalonych wytycznych, opisu danej dziedziny, produktu, ludzi czy sytuacji, powinien zawierać również uwzględniać konkurencje dostępną na rynku oraz jej posunięcia. Powinieneś zawrzeć większość informacji, które będą przydatne do dalszego rozwoju. Pamiętaj lecz, aby nie pisać ciągle o tym samym, nie powtarzaj zdań, ani nie używaj zbyt wielu synonimów tylko po to, aby tekst wydawał się dłuższy, gdyż w tym zawodzie nie chodzi tylko o długość samego tekstu, tylko przede wszystkim o jakość. Twoi klienci szybko zauważą, czy potrafisz sporządzać takie raporty, czy też nie.
Zarabiaj obcując z tym, co lubisz najbardziej!
Aktualnie na rynku możesz zarabiać dobre pieniądze, tym samym robiąc to, co na prawdę lubisz. Sprawozdawczość jest jedną z takich ofert. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, posiadasz dużo wiedzy, lub po prostu jest to twoje hobby, w którym dobrze się odnajdujesz, często sam możesz wybrać sobie swoją profesję. Istnieje naprawdę ogrom dziedzin, które wymagają pisania raportów. Możesz zajmować się działem książek, filmów, gier komputerowych, mediami społecznościowymi, ulubioną marką odzieżową, wspomnianym hokejem na lodzie, aż po ankiety stworzone specjalnie dla konsumentów czy działem typowo rachunkowym, biznesowym. Biorąc pod uwagę częstotliwość sporządzania raportów, istnieją 3 najpopularniejsze rodzaje:
- operatywny: duża częstotliwość, codzienne raporty, zawierające najnowsze dane, często używane w firmach handlowych, produkcyjnych, czy budowlano-montażowych,
- okresowy: obejmujący pisanie raz wyznaczony czas, np. co tydzień, dwa, to już ustala twój pracodawca. W takim raporcie będzie trzeba zawrzeć więcej informacji, zebranych z kilku dni.
- sporadyczny: może być pisany jednorazowo, nieregularnie, bez wyznaczonego terminu, dorywczo.
Rób dobrą robotę, wysyłaj, docieraj do klienta!
Dla początkujących temat tworzenia raportów wcale nie będzie taki łatwy, musisz przecież sam stworzyć odpowiednie ogłoszenie, pozyskać klienta, który będzie zainteresowany Twoją pracą. Pierwsze wrażenie jest nieocenione, musisz więc zaprezentować się z dobrej strony i pokazać zleceniodawcy, że to właśnie TY powinieneś wykonać dla niego raport. Warto “kombinować” na wiele sposobów, aby zostać zauważonym. W dzisiejszych czasach na rynku pracy jest bardzo dużo ofert i ogłoszeń osób, które chcą pisać raporty dla firm. Jeśli chcesz być zauważonym, musisz stworzyć coś na prawdę dobrego, aby wyjść przed szereg. Jakość zawsze się obroni.
Zawsze możesz spróbować wysłać darmowy raport próbny, w którym pokażesz się z jak najlepszej strony. Wybierz dziedzinę, w której czujesz się dobrze i przedstaw ją w swoim opisie. Drugą z początkowych opcji rozwoju może być umieszczanie swoich raportów za darmo, na Twoim blogu, czy w mediach społecznościowych i czekanie tym samym na zgłoszenia. Może to potrwać trochę czasu, zanim kogoś zainteresuje Twoja praca, lecz nikt nie powiedział, że od razu można mieć wszystko. Niestety przeceniamy to co możemy zrobić w dzień, ale nie doceniamy tego, co możemy zrobić w rok.
Warto zwrócić również uwagę na estetykę samej pracy. Dobrze wykonany raport to nie tylko idealnie dobrana treść oraz informacje na dany temat. Ważny jest również ogólny wygląd całego dokumentu. Aby jeszcze bardziej przykuć uwagę twojego przyszłego dowódcy, możesz w łatwy sposób stworzyć darmową grafikę, używając np. Canvy, czy innych tego typu programów. Grafika powinna przede wszystkim być odzwierciedleniem całego raportu, zachowując przy tym estetykę opisanego tematu. Kolejnym trickiem, często używanym na rynku pracy są wykresy, chwytne tytuły, nagłówki, czy wyeksponowane logo. Na pewno swoim raportem zapulsujesz, jeśli dodasz w nim wynik ankiety przeprowadzonej na klientach, nawet jeśli Twój zleceniodawca tego nie zamawiał. Te rzeczy również sprawią, iż twoje zgłoszenie zostanie pozytywniej odebrane. Lecz pamiętaj, aby w tym wszystkim zachować klasę, kunszt i nie przesadzać z doborem koloru i przeładowaniem pracy. Przed ostatecznym wysłaniem tekstu po prostu spójrz na to okiem przyszłego odbiorcy i zadaj sam sobie pytanie, czy na pewno chcesz, aby cały raport wyglądał właśnie tak.
Polub też Biznesomanię na FB, żeby nie przegapić kolejnych pomysłów na biznes!
35 komentarzy
Wow, naprawdę kawał dobrej roboty!
Dzięki! 😀
Genialny pomysł! Tak naprawdę nie potrzeba wiele, laptop, internet i można działać na skalę ogólnoświatową
Dzięki! 😀
super
Dzięki! 😀
Mocny pomysł, można stosować wszędzie i do każdego!
Dobry przekaz, w prosty sposób wyjaśnione
Świetny pomysł, łatwy do zrealizowania dla każdego kto się czymś interesuje
Wróciło PNB <3
Super
Szkoda że sprzedaż ebooka wstrzymana :/
Za kilka miesięcy ruszy ponownie 😀
Pomysł tak na parwdę dla każdego i na każdą kieszeń, śmieszy mnie jak ludzie narzekają, ze potrzebują milionów na biznes, tymczasem można zacząć od czegoś takiego, fakt że warunkowemu jest robienie dobrej roboty, ale to wszędzie albo robisz dobrze i się rozwijasz albo idziesz po najmniejszej linii oporu i egzystujesz
Dokładnie tak! Dzięki za miłe słowa! 😀
Jeden z lepszych pomysłów na tym blogu!
Dzięki! 😀
Super pomysł, oby więcej takich, wypróbuję przy najbliższym weekendzie
Dzięki! 😀 Powodzenia!
<3
<3
Pomysł jak najbardziej ciekawy. Pozdrawiam
Dzięki! 😀
wow, genialne
Dzięki! 😀
Pomysł do wdrożenia od razu i to bez wykształcenia, takie są najlepsze
Zgadzam się. Ważne jest zaangażowanie.
Bardzo dobry pomysł, jest w ebooku?
Nie, ale może się pojawi po jakiejś aktualizacji 😀
Aczkolwiek są podobne pomysły w ebooku 😀
Ebook czytałem i super dawka pomysłów, wszystkim polecam.
Dzięki! 😀
Genialne!
Ciekawy pomysł
Dzięki 😀