#84 Pomysł na biznes – farma fotowoltaiczna
Farma fotowoltaiczna to inaczej mówiąc elektrownia słoneczna. Jest to teren pokryty instalacją paneli słonecznych, które przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Powszechne jest instalowanie fotowoltaiki na dachu budynku, na własne potrzeby. Jednak dysponując wolną przestrzenią można zainstalować olbrzymią ilość paneli i produkować prąd jako elektrownia. Takie instalacje mogą zasilać w prąd duże przedsiębiorstwa, a nawet całe gminy. Wielkie farmy fotowoltaiczne należą do przedsiębiorstw energetycznych. Jednak prywatni inwestorzy też mogą zbudować własną farmę, i ta inwestycja jest opłacalna!
Ile kosztuje budowa farmy fotowoltaicznej?
Aby rozpocząć produkcję energii elektrycznej niezbędne jest zainwestowanie w grunt, instalację, montaż i podłączenie do sieci. Ceną terenu pod budowę farmy nie będę się tutaj zajmować. Zaznaczę, że wymagane jest kilka hektarów terenu. Najważniejszym kosztem jest zakup paneli słonecznych oraz system montażowy. Szacuje się, że budowa elektrowni o mocy 1 MW kosztuje około 3 milionów złotych, co w przeliczeniu na 1kW daje koszt 3 tysięcy złotych. Jest to dużo mniej niż przy instalacji domowej, gdzie szacunkowy koszt za 1kW wynosi około 6 tysięcy złotych. Dlaczego rozważam budowę farmy tej wielkości? Farmy fotowoltaiczne działają na zasadach rynkowych lub w ramach aukcji OZE (Odnawialne Źródła Energii) organizowanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Podczas aukcji URE progiem wielkościowym jest właśnie 1 MW. Elektrownie produkujące więcej energii elektrycznej otrzymują niższe ceny sprzedaży.
Jakie przychody generuje farma fotowoltaiczna?
Dla ułatwienia obliczeń przyjmijmy, że 1kW mocy planowanej instalacji produkuje 1 000 kWh w ciągu roku. Jest to realna wielkość w warunkach klimatycznych Polski, jednak może się ona nieznacznie różnić w poszczególnych regionach kraju. Farma za 3 miliony złotych wyprodukuje zatem około 1 000 MWh energii. Ceny sprzedaży prądu z farm solarnych ustalane są corocznie na aukcjach OZE. Organizowane są one przez Urząd Regulacji Energetyki. W roku 2021 minimalna cena po jakiej została sprzedana energia wyniosła 219 zł/MWh, natomiast maksymalna cena wyniosła 278,9 zł/MWh. Ceny te odnoszą się do aukcji dla instalacji OZE o mocy do 1MW. Przyjmę, że w bieżącym roku ceny osiągną podobny zakres cenowy jak w ubiegłym. Wówczas farma o rozważanej wielkości uzyska przychody w wysokości 278 900 złotych.
Kiedy nastąpi zwrot z inwestycji w farmę fotowoltaiczną?
Podsumowując wcześniejsze obliczenia: koszt budowy farmy wyniósł 3 miliony złotych, a roczny przychód 279 tysięcy złotych. Dla tej wielkości farmy wymagane są 2 hektary terenu, zakupu, którego nie uwzględniłem w obliczeniach. Zresztą, teren nie musi zostać kupiony, równie dobrze można podpisać umowę dzierżawy i rozłożyć ten koszt na wszystkie lata działalności. Do kosztów corocznych należy jeszcze dodać podatki, ubezpieczenie, czyszczenie i konserwację instalacji. Z zasady instalacje są bezawaryjne i nie potrzebują serwisu, to jednak czasami może być konieczne wezwanie pomocy technicznej w celu kontroli poprawności pracy. Potrzebny jest również monitoring i ochrona przed kradzieżą. Dla obliczeń przyjmę kwotę 70 tysięcy złotych rocznie. Oznacza to, że rocznie farma przyniesie 209 tysięcy złotych zysku. Zwrot z inwestycji nastąpi zatem po czternastu latach. Okres eksploatacji farmy fotowoltaicznej szacuje się na 15 lat. Na taki czas podpisuje się umowę z URE po wygraniu aukcji. Umowa gwarantuje zakup prądu z instalacji oraz cenę energii. Oznacza to stabilność zysków przez cały okres umowy. Po zakończeniu obowiązywania umowy, energia będzie kupowana po stawkach rynkowych.
System aukcyjny ma obowiązywać do 31.12.2027.
Uwarunkowania prawne
Najważniejszą kwestią przy inwestycji w elektrownię jest umiejscowienie terenu pod budowę. Nie może ona znajdować się blisko budynków mieszkalnych. Nie istnieją przepisy określające minimalną odległość, jednak z uwagi na możliwe spory z mieszkańcami lepiej wybrać miejsce odsunięte od zabudowań. Z oczywistych względów nie może sąsiadować z lasem. Jednocześnie inwestycja nie powinna być posadowiona dalej niż 200 metrów od linii średniego napięcia. Budowa elektrowni może być finansowana ze środków własnych inwestora lub z kredytów. Gwarancją dla banku będzie podpisana umowa z URE na dostarczanie prądu. Postawienie farmy trwa bardzo krótko – inwestycja powinna być zakończona w przeciągu 1 do 2 miesięcy.
Dofinansowania farm fotowoltaicznych
Z budową przydomowych instalacji słonecznych związanych jest kilka programów finansowych, takich jak Czyste Powietrze czy Mój Prąd. Wystarczy spełnić warunki tych programów i dotacja jest gwarantowana. W przypadku komercyjnych elektrowni te programy nie obowiązują. Wsparcie można uzyskać w bankach powiązanych z inwestycjami w OZE. Przykładowo Europejski Bank Inwestycyjny oferuje pomoc dla farm fotowoltaicznych. Warto również obserwować regionalne programy operacyjne. Budżet UE na lata 2021-2027 przewiduje program A greener, carbon free Europe. Jest to zakrojona na szeroką skalę transformacja, zakładająca bardziej przyjazną dla środowiska Europę, w znacznym stopniu wspierająca rozwój OZE. Pieniądze znajdą się również w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który ma wspierać porzucenie paliw kopalnych na rzecz pozyskiwania energii odnawialnej. Z tego funduszu Polska otrzyma 2 miliardy euro. Jeśli chodzi kredyty, to warto przyjrzeć się zapisom zawartym w Krajowym Planie Odbudowy. Na wsparcie gospodarki, po pandemicznym kryzysie, Polska otrzyma prawie 60 miliardów euro. Przekształcanie krajowej energetyki pochłonie 20 miliardów euro w pożyczkach.
Farma fotowoltaiczna jest co prawda inwestycją wymagającą bardzo dużych środków finansowych, jednak, jak wynika z przedstawionych obliczeń, jest to inwestycja opłacalna. Sektor OZE rozwija się prężnie i wśród inwestorów budzi duże zainteresowanie. Zapotrzebowanie na prąd rośnie. Jednocześnie ceny paneli spadają, a ceny prądu rosną. Również technologia się rozwija i powoduje, że panele słoneczne są coraz bardziej wydajne. W związku z tym czas zwrotu inwestycji będzie się skracać, a budowa farmy fotowoltaicznej będzie coraz bardziej opłacalna. Przy tym jest to inwestycja pewna i gwarantująca zyski.
Polub też Biznesomanię na FB, żeby nie przegapić kolejnych pomysłów na biznes!
57 komentarzy
Na pewno na czasie temat
Trzeba miejsce i można zarabiać, teraz energia kosztuje kosmicznie
Zgadza się 😀
super
Dzięki 😉
Dobry pomysł, można finansowanie zgarnąć z zewnątrz
Też prawda, jest wielu inwestorów, którzy szukają gruntu pod fotowoltaikę
😮
😀
Dobry pomysł i obecnie modny temat
Zgadza się 😀
wow nie spodziewałem się, że tyle można z tego wyciągnąć
Kuszące prawda? 😀
Przy takich cenach energii byłoby warto mieć nawet na własny użytek mini farmę fotowoltaiki
super!!!
To jest teraz temat modny, ale trzeba sobie zadać pytanie czy to będzie wieczne. Czy np za 10 lat nie będzie uważane za wiochę obklejanie domów panelami. Zresztą do tego czasu większość pewnie straci swoje moce i będzie nadawała się tylko do utylizacji.
Niezły pomysł, ale też chyba wymaga niezłego kapitału na start
super
Dzięki 😀
Dobry temat, tylko pytanie jak długo będzie opłacalny
Rynek wciąż ewoluuje, także niczego nie możemy być pewni 😉
Ciekawy blog, prezentujesz bardzo dobre pomysły, często na czasie, często dla zwykłych ludzi, no może ten mniej, ale i tak jestem pod wrażeniem!
Dzięki 😀
ok
🙂
Fajnie, że poszerzyłeś pomysły o takie wyliczenia i szacunki ile trzeba mieć, ile można zarobić i co trzeba zrobić. Na pewno bardziej wartościowy się staje content.
Dzięki za opinię!
Dobry pomysł i ciekawie opisany
Dzięki 😀
super 🙂
Dzięki 😀
Ciekawy temat, dużo można na tym zarobić
😀
Pomysł jak pomysł, liczy się wykonanie
Dokładnie, często to powtarzam
Dobry, blog o pomysłach na biznes
Dzięki 😀
Ciekawy pomysł
Dzięki 😀
top ta skecja z pomysłąmi
Dzięki 😀
omysł na czasie, warto się energetycnzie zbaezpeiczać
O tak! 😀
Top
Dzięki 🙂
Świetny pomysł na biznes. Coraz więcej osób decyduje się na systemy fotowoltaiczne. Bardzo mnie to cieszy, bo nie tylko skutkuje to zadbanym środowiskiem, a redukcją zużycia energii elektrycznej i naszych opłat. Ciekawą ofertę ma na pewno Revolt Energy, a wy co sądzicie?
Nie zagłębiałem się w konkretne oferty 😀
Ciekawy blog!
Dzięki 🙂
mocne
Dzięki 🙂
Eko <3
😀
Jeśli chodzi o farmy fotowoltaiczne, ich przyszłość jest raczej niepewna. Nie wiadomo jak będzie stanowione prawo.
Pewnie, prawo jest zagrożeniem niemal każdej branży. Na ten moment jednak wydaje się, że fotowoltaika jest wspierana przez rząd, nie to co np technologia NFT czy kryto 😀
Niesamowicie wartościowy wpis. Super
Dzięki 😀