Comarch ERP XL kompleksowo zarządzi produkcją w Phillips Europe
Niedawno kolejne przedsiębiorstwo zdecydowało się na wdrożenie systemu Comarch ERP XL. Zobacz, dlaczego firma Phillips Europe postanowiła wybrać akurat ten system i jakie zyskała korzyści.
Philips Europe
Niewiele osób wie, że u podstaw założenia firmy Phillips stoi rozwiązanie poważnego problemu. Na początku poprzedniego wieku pewien sklepikarz, Hugh Phillips, zaniepokojony rosnącą ilością wypadków w wyniku nieporozumień na drodze co do kierunku jazdy, zaprojektował kierunkowskaz – odblaskowe ramię (rodzaj chorągiewki wyrzucanej ręcznie przez kierowcę). I choć obecne kierunkowskazy nie przypominają tych pierwszych, to dzięki temu prostemu, aczkolwiek genialnemu wynalazkowi, powstała firma Phillips.
Obecnie to już globalna marka. Phillips Europe jest oddziałem globalnej spółki Phillips Industries. Choć główna siedziba mieści się w Los Angeles, to firma posiada oddziały w Kanadzie, Meksyku, Chinach, a także w Polsce. Tutaj funkcjonują centra inżynieryjne oraz badawczo-rozwojowe. Wiele produktów od A do Z powstaje właśnie w naszym kraju. Z polskiego zakładu produkcyjnego (Chechło Pierwsze) 60% produktów jest eksportowanych do ponad 40 krajów, nawet do Australii. Klientami firmy są takie marki jak choćby Daimler.
Comarch ERP XL
Phillips Europe ma w planach osiągnięcie porównywalnej pozycji rynkowej, co jej firma matka. To nie jest marzenie senne, a realna możliwość. Polskiemu oddziałowi w globalnej ekspansji sprzyja system napięć 24V, który działa w większości zakątków naszej planety (w Stanach jest to 12V). W realizacji tego planu ma również pomóc implementacja nowoczesnego systemu informatycznego klasy ERP. Do niedawna w firmie obowiązywały dwa systemy odpowiedzialne za różne działy. Wraz z wprowadzeniem Comarch ERP XL, za którego wdrożenie odpowiada firma Gecos, wszystkie obszary zostały zintegrowane w jednym systemie. Uznano, że będzie to optymalne rozwiązanie. Jeśli weźmie się pod uwagę uzyskane korzyści, to można powiedzieć, że się nie pomylono.
Krótszy czas przygotowywania wycen wyrobów gotowych
Jednym z palących problemów w firmie był brak informacji o strukturze kosztów. Trzeba pamiętać, że produkty Phillips są bardzo złożone, składają się z wielu komponentów i półproduktów. Dzięki Comarch ERP XL udało się rozbić koszty produktu na dokładne koszty surowca, robocizny, odpadu, kooperacji i koszty wydziałowe. Mając do dyspozycji te dane, pracownicy z Działu Kalkulacji są w stanie sprawniej przygotowywać wyceny wyrobów gotowych (szacuje się, że czas skrócono o 75%), a specjaliści ds. sprzedaży mogą szybciej reagować na zapytania klientów.
Kompleksowa informacja o stanie produkcji
Deficyt bieżącej informacji o postępie produkcji to kolejna sprawa, która wymagała pilnego rozwiązania. Do niedawna informacje te rejestrowano w arkuszach Excela dopiero po zakończonej zmianie. To nie pozwalało na precyzyjne określenie zapotrzebowania na materiał, a zarządzanie magazynem było utrapieniem. Wszystko w tym zakresie zmieniło się wraz z uruchomieniem Comarch ERP XL. Teraz wiadomo, na jakim etapie produkcji jest firma. Nowy sposób raportowania pozwolił na oszczędności przy produkcji w wymiarze dwóch godzin dziennie, co daje 520 godzin rocznie. Skrócił się także czas przetwarzania zamówień zakupu o ponad 20%. Obok takich oszczędności nie można przejść obojętnie.
Dlaczego Comarch ERP XL?
Tomasz Mikołajczyk, dyrektor IT w Phillips Poland wskazuje na dwa argumenty, które przekonały firmę do wyboru tego, a nie innego systemu ERP. Pierwszy to bieżące wsparcie przy implementacji oprogramowania, drugi to gwarancja bezpieczeństwa zachowania danych, które firma wykorzystuje w codziennej działalności, i które są konieczne do zachowania ciągłości biznesowej przedsiębiorstwa.
Wiarygodność biznesowa
Julita Mazurkiewicz, prezes zarządu Philips Poland wskazuje, że wdrożenie systemu klasy ERP było kluczowym momentem w dziejach firmy. Nowe oprogramowanie wniosło zarządzanie firmą na nowy, dotąd niedostępny poziom. Teraz wszystkie informacje związane z działalnością firmy, od magazynu, przez produkcję, zakupy, sprzedaż, a na obsłudze posprzedażowej kończąc, są gromadzone w jednym miejscu. To pozwala lepiej zarządzać całą firmą i daje przewagę konkurencyjną. Ponadto, przejście na system klasy ERP podniosło wiarygodność przedsiębiorstwa w oczach wszystkich partnerów biznesowych. W dobie zachwianego zaufania do koncernów ten argument wydaje się nie do przecenienia.
Podsumowanie
Program do zarządzania produkcją Comarch ERP XL, poza wskazanymi korzyściami, pozwolił poprawić komfort pracy i skonsolidować załogę wokół wyznaczonego celu. Cały personel, od pracowników produkcji po menadżerów, mając do dyspozycji takie nowoczesne narzędzie, zapewne będzie wydajniej pracować, co przełoży się ostatecznie na sukces biznesowy firmy Phillips Europe.
Źródło: Artykuł sponsorowany
22 komentarze
Mało mnie to obchodzi
🙁
Lubię philpsa chociaż słuchawki mają tragiczne
😀
Właśnie się zastanawiałem niedawno czy są narzędzia do wszczepienia wizji zespołowi tak żeby to weszło podświadomie
To by było mocne 😀
Widzę tu dysonans – blog o pomysłach na biznes a tu potężne narzędzia do zarządzania produkcją
To blog ogólnie biznesowy, nie uważam, że więksi gracze nie mają tu czego szukać 😀
super
Dzięki! 😀
Ciekawie napisane ale nie moja bajka
Rozumiem, Dzięki! 😀
A na jakiej podstawie czas przygotowywania wycen wyrobów gotowych jest skrócony o 75%?
Po szczegóły odsyłam do Comarch ERP 😀
Gdzie człowiek nie może tam sprzęt pomoże
Dokładnie 🙂
nie znam
Zawsze można poznać, przeczytać 😀
Wiele można się dowiedzieć dzięki tak świetnym wpisom.
Dzięki! 😀
Każda firma w końcu prędzej czy później będzie zmuszona do korzystania z takich programów. Znacznie ułatwiają one prowadzenie biznesu, tak więc na moje oko nie ma się co zastanawiać i warto jest z nich korzystać.
Szczególnie jeśli zatrudniamy w firmie pracowników
Zgadzam się, programy wspomagające zarządzanie biznesem znacznie ułatwiają pracę, zwłaszcza w firmach z większą liczbą pracowników.