Prostymi słowami o DeFi!
DeFi należy do całkowicie nowego, wciąż świeżego obszaru rozwoju rynku finansowego. Sektor, wokół którego się skupia, w ostatnich latach urósł niebagatelnie. Kapitalizacja rynku DeFi w przeciągu jednego tylko roku wzrosła z 3 miliardów do aż ponad 200 miliardów. Pomimo iż wartości te wciąż ustępują tradycyjnemu rynkowi finansów, to jednak ich dynamiczny wzrost oraz obserwowane perspektywy niewątpliwie pozwalają przypuszczać, iż w niedalekiej przyszłości zdominuje on rynek. Obecnie z kryptowalut korzysta już kilkaset milionów osób na całym świecie.
DeFi to system, który całkowicie odszedł od tego, co zwykło stosować się w tradycyjnie pojmowanej bankowości. Dzięki temu zyskał on ogromną popularność wśród użytkowników na wszystkich kontynentach i wciąż rośnie w siłę. Na czym polega system DeFi? W jaki sposób można na nim zarobić? Czy trzeba posiadać dużą wiedzę w temacie?
Czym jest DeFi?
DeFi to skrót od Decentralized Finance, co należy po prostu przetłumaczyć jako zdecentralizowane finanse. Osoby orientujące się, przynajmniej częściowo w temacie kryptowalut, zapewne miały już z tym pojęciem do czynienia. W ostatnich czasach DeFi znacząco zyskuje na popularności. Niewątpliwie głównym jego atutem jest możliwość zachowania anonimowości przy korzystaniu na przykład z płatności. Pomimo funkcjonowania na rynku już od kilku lat dopiero podczas pandemii koronawirusa urosło mocno w siłę.
DeFi oparte jest na publicznych łańcuchach bloków, przede wszystkim Ethereum. System umożliwia wykonywanie typowo „bankowych” operacji, jak chociażby zaciąganie i udzielanie pożyczek, obrót aktywami, handel instrumentami pochodnymi czy zarabianie na odsetkach. Jest jednak istotna różnica. DeFi nie wymaga udziału osób trzecich czy niepotrzebnych formalności. To system globalny oparty na bezpośredniej relacji pomiędzy dwoma osobami.
DeFi niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim należy pamiętać, iż w przypadku tego rozwiązania, użytkownik otrzymuje możliwość realizacji transakcji bez konieczności bycia nadzorowanym przez instytucje i organizacje finansowe. Znika problem podawania danych osobowych oraz procedur. Dodatkowo DeFi to system bardzo elastyczny. Można przenosić swoje aktywa w dowolne miejsce o dowolnie wybranej porze. Nie trzeba pytać o zgodę czy ponosić niepotrzebnych, wysokich opłat.
Stworzenie zdecentralizowanego systemu finansowego wymaga przede wszystkim wykorzystania stabilnej waluty. Robi się więc miejsce dla wykorzystania tzw. Stablecoinów. Są to po prostu kryptowaluty wartościowo odpowiadające dolarowi w stosunku 1:1. Nie wszystkie jednak tego typu rozwiązania mogłyby wpisać się w ideę zdecentralizowanych finansów. DeFi poradziło sobie z tym problemem, wprowadzając DAI.
DAI to nic innego jak zdecentralizowany Stablecoin zabezpieczony w Ethereum. Wydawać by się to mogło prawie niemożliwe. Jednakże dzięki algorytmom zastosowanym w tzw. Smart Contract DAI zyskuje pełną stabilność. System DeFi w założeniu ma usprawnić wszelkie systemy finansowe na całym świecie pod wieloma różnymi kątami.
Jak można zarabiać na systemie DeFi?
Inwestowanie kryptowalut poprzez system DeFi z pewnością może przynieść znacznie więcej korzyści finansowych niż nawet akcje czy obligacje. Aplikacja dApps jest w pełni zautomatyzowana, dzięki czemu możemy uzyskać stabilny dochód pasywny bez tracenia zbędnego czasu.
Jednym z podstawowych sposobów zarabiania poprzez zdecentralizowane systemy, do których należy DeFi, jest stworzenie miejsc mogących zdecentralizowaną walutę wykorzystywać. Wśród nich możemy wymienić przede wszystkim DEX, czyli zdecentralizowaną giełdę. Te także tworzy się na Ethereum. W przypadku DEX również nie trzeba przechodzić żadnej weryfikacji, a system nie pobiera prowizji od wpłat czy wypłat.
Dodatkowo giełda DEX charakteryzuje się tym, że nie trzeba na nią wpłacać żadnych środków gdy dopiero zaczynamy. Całość opiera się na połączeniu portfela z giełdą, dzięki czemu nasze finanse są całkowicie zabezpieczone. Decydując się na wejście w tego rodzaju działalność, zawsze należy upewnić się, że korzystamy z właściwych stron do tego przeznaczonych. W sieci można trafić na bardzo dużą ilość oszustw.
W świecie zdecentralizowanych finansów funkcjonują również platformy oferujące możliwość wydawania tokenów – akcji, czyli chociażby Polymath i Harbour. Ponadto warto zainteresować się również platformami zarządzania aktywami pokroju Melonport.
DeFi można również wykorzystać w tzw. „Money Markets” będącymi platformami typu Compound. Na nich pożyczkodawcy mogą udzielać kredytów pożyczkobiorcom. W ten sposób da się zarabiać na odsetkach i to w pełni automatycznie.
Platformy Compound dbają o bezpieczeństwo swoich użytkowników. Pożyczkodawca nie musi się bać okradzenia. Wynika to z faktu, iż pożyczkobiorca pod zastaw zaciągniętych środków oddaje swoje kryptowaluty. Dzięki temu można zyskać nawet 160% zabezpieczenie wartości pożyczki. To przede wszystkim rozwiązanie dla osób, które nie chcą sprzedawać kryptowalut, a potrzebują „na już” fizycznej waluty.
Kto może być klientem DeFi?
Potencjał wciąż drzemiący w kryptowalutach to z pewnością dopiero przedsmak czekających nas rewolucji w świecie finansów. Mamy obecnie prawdziwy wysyp różnych rozwiązań i systemów testujących najnowsze technologie. DeFi absolutnie nie jest tutaj wyjątkiem. Mnogość oferowanych opcji sprawia, że aktualnie system jest dobrą alternatywą zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych.
Rozwiązania oparte na blockchain rozpościerają przed użytkownikami wizję świata, gdzie każdy użytkownik Internetu będzie mógł bez przeszkód korzystać z usług finansowych. Bez pośredników, zbędnych przerw, z absolutnie minimalnym nakładem finansowym oraz praktycznie kilkoma kliknięciami. Interakcje pomiędzy ludźmi i organizacjami w świecie finansów przejdą prawdziwe przeobrażenie.
Każdy użytkownik DeFi posiada pełną kontrolę nad posiadanymi środkami tak długo, jak długo jest jedynym właścicielem prywatnych kluczy broniących dostępu do jego portfeli. Jeśli w ich posiadaniu znajdą się osoby trzecie, prawdopodobnie środki przepadną. Warto o tym pamiętać. Klienci korzystający z tego rodzaju rozwiązań często na podobne szczegóły nie zwracają należytej uwagi.
Klienci korzystający z DeFi powinni również pamiętać, że pełne zarządzanie wszystkimi dostępnymi usługami wymaga bezwzględnej znajomości wielu technicznych aspektów. Pojęcia typu gas fee/cost, impermanent loss, mempool, rug pulls czy miner extractable value powinny być użytkownikom znane. Można się ich jednak nauczyć przy poświęceniu pewnej ilości czasu. Ale hej, czy nie trzeba było zrobić tego samego ucząc się tradycyjnego systemu bankowego? Debet, karta kredytowa, bankomat, przelewy online, upoważnienia, odsetki, obligacje, oprocentowanie, kody PIN i wiele innych.
Kluczowym obszarem, w ramach którego będzie rozwijać się zarówno DeFi, jak i cały sektor, będzie tokenizacja aktywów nie mających nic wspólnego z kryptowalutami. Mowa tutaj o złocie czy papierach wartościowych. Z drugiej jednak strony DeFi nie ograniczy się jedynie do sektora finansowego, co rozszerza jeszcze zakres potencjalnych klientów. Wszak już teraz blockchainy znajdują szerokie zastosowanie w międzynarodowych łańcuchach dostaw czy nawet tworzeniu rozproszonej infrastruktury technologicznej.
Od czego zacząć przygodę z system DeFi?
Rozwój branży jest ogromny, co sprawia, że praktycznie co miesiąc możemy usłyszeć o najnowszych osiągnieciach dokonanych przez projekty DeFi. Segment ten jest bardzo zmienny i z pewnością wymaga nieustannego bycia na bieżąco. Decydując się na wejście w tego rodzaju rozwiązania należy pamiętać, iż całość będzie wymagać od nas zaangażowania i poszerzania wiedzy związanej z tematem.
Chcąc zacząć swoją przygodę z DeFi należy przede wszystkim poznać zasady jego działania oraz najbardziej podstawowe pojęcia. Tutaj pomocne mogą okazać się różnego rodzaju poradniki, blogi czy vlogi na YouTube. W Internecie dużo jest również dostępnych podcastów oraz wykładów prowadzonych przez specjalistów od tego zagadnienia. Znacznym ułatwieniem w poznawaniu funkcji i możliwości DeFi będzie dobra znajomość angielskiego.
Najważniejszymi stronami pozwalającymi na uzyskiwanie rzetelnych informacji o tym, co się dzieje z DeFi są przede wszystkim Dune Analytics, Token Terminal czy DeFi Pulse. Z kolei na stronie DeFiRate jesteśmy w stanie sprawdzić aktualne stawki, jeśli chodzi o pożyczanie kryptowalut na procent.
Aby zacząć przygodę z DeFi trzeba po prostu zaopatrzyć się najpierw w portfel, który będzie obsługiwał Ethereum i pozwoli połączyć różne protokoły dzięki przeglądarce. Na przykład portfel MetaMask. Następnie należy kupić monetę właściwą dla danego protokołu DeFi. Tutaj można polecić chociażby otwarcie konta na giełdach kryptowalut pokroju Binance. Zarządzanie środkami z poziomu tego typu platformy jest stosunkowo łatwe. Dalej już wystarczy tylko przelać pieniądze na portfel.
Niemniej jednak nie jest też tak, że aby wejść w DeFi przeciętny użytkownik musi przeczytać trzydzieści książek, obejrzeć dziesięć filmów i wysłuchać stu wykładów. Przejrzystość i jawność DeFi staje się obecnie na tyle skuteczna, że praktycznie każdy przeciętny użytkownik da sobie z tym systemem radę. Wydaje się, że kryptowaluty i blockchain to temat bardzo skomplikowany, w praktyce jednak może okazać się bardzo przyjemnym i logicznym.
Podsumowanie
Podsumowując, rozpoczęcie przygody z systemem DeFi może okazać się bardzo dobrą decyzją nie tylko z punktu widzenia finansowego, ale także praktycznego, patrząc w przyszłość. Rozwój tego segmentu gospodarki powoli niejako implikuje konieczność wejścia w niego. Przy odpowiednim wsparciu oraz rozsądnym inwestowaniu jesteśmy w stanie w bardzo przyjemny sposób pomnożyć swój majątek. Ponadto zarządzanie finansami staje się teraz dużo łatwiejsze i znacznie bardziej praktyczne. Wszystko mamy pod ręką właściwie w jednej aplikacji, która może stać się dla nas ciekawym źródłem pasywnego dochodu.
Zobacz też zakładkę z pomysłami na biznes: POMYSŁY NA BIZNES
69 komentarzy
Wow mega robot, wyjaśnić coś tak skomplikowanego prostymi słowami to się ceni
Dziękuję 🙂
Nadal trudne :/
Może spróbuj przeczytać jeszcze raz, a jeśli nadal będzie trudne to poszukaj w innych źródłach. Zawsze możesz też napisać na maila z wątpliwościami 😉
Kurde to już zaawansowana matematyka na rozszerzenie xd
Bez przesady 😀
Temat bardzo trudny dla początkujących, ale wprowadzenie jest świetne, da się zrozumieć, a jak przeczyta się 2 razy to już po łatwości
Dzięki!
Świetnie wyjaśnione <3
Dzięki za komentarz 😉
Mocny temat, kto to ogarnie ten zarobi
Kto ogarnie i wdroży 😉
Ja odpadam
🙁
Ciekawe ale skomplikowane
Tylko pozornie skomplikowane. Mam na myśli oczywiście podstawy.
super
Dzięki za komentarz 😉
Skomplikowany temat przystępnie przedstawiony mimo że nadal dużo czarnych dziur. Super!
Dzięki za komentarz 😉
Ciekawy i przyszłościowy tema
Dzięki za komentarz 😉
Wyglądało na bardzo skomplikowane, ale w sumie takie nie jest. Słuszne porównanie z tym, że typowego systemu bankowego też trzeba było się jakiś czas temu uczyć od zera
Dzięki za komentarz 😉
Nie taki zły temat jaki się wydawał na początku
Dzięki za komentarz 😉
super!
Dzięki 😉
bardzo proste
😀
Niby proste niby nie..
😀
Najlepsze objaśnienie podstaw defi jakie widziałem
Dzięki za komentarz 😉
A komu to potrzebne
😀
super
Dzięki 😀
Genialne wymyślone!
Dzięki 😀
Ciekawy blog, warto tu zaglądać
Dzięki 😀
Niby dobrze wyjaśnione i jak czytałem t było takie aaaa no to jasne, ale po dokończeniu nadal nie wiem co z czym i nie pamiętam o co na początku chodziło
Częsty przypadek 😀 Przeczytaj w takim razie jeszcze raz, albo daj sobie czas an przetrawienie i wróć to tematu za jakiś czas. Może pomogą notatki albo szukanie w różnych źródłach
Świetne
Dzięki 😀
Genialny i bardzo przyszłościowy temat
Dzięki 😀
Pierwsze słyszę o czymś takim xddd
Czyli to dobry moment na wejście w temat bo niedługo zaczną się tam pojawiać coraz większe pieniądze
swietne
Dzięki 😀
Dość dobre objaśnienie, ale trzeba taką technologię wdrażać publicznie zeby realnie szersze grupy osób się nią zaczęły interesoawć albo chociażby używać podstaw
Racja!
Mocny temat
Dzięki 😀
super!
Dzięki 😀
Temat magiczny, przyszłościowy, z potencjałem ale równie dobrze można utopić czas i nic z tego nie mieć
Racja, zależy od indywidualnego podejścia
Fajne wytłumaczone – naprawdę bardzo mi się podoba to definiowanie.
Dzięki 😀
super
Dzięki 😀
Brzmi jak szkolny horror
Haha 😀
super temat!
Dzięki 🙂
Świetny i ciekawy wpis