Zmiany podatkowe 2019
Nowości podatkowe 2019 to przede wszystkim dodatkowe obowiązki dla podatników i zmiany, które w założeniu mają sprzyjać dalszemu uszczelnianiu systemu podatkowego. Co nowego przygotowało w tym zakresie Ministerstwo Finansów?
Wśród najważniejszych zmian podatkowych w 2019 roku, najliczniejszą grupę stanowią te dotyczące przedsiębiorców. Ci ostatni, zostali objęci nowymi regulacjami w zakresie: podatku PIT i CIT, rozliczania firmowych pojazdów osobowych, czy cen transferowych. Nowości nie ominęły też samorządów, najzamożniejszych i handlujących wirtualnymi walutami. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd wybranych zmian podatkowych 2019.
Danina solidarnościowa i exit tax – nowości podatkowe 2019
W 2019 roku pojawiło się wiele zmian dotyczących PIT. Do najważniejszych należy zaliczyć wprowadzenie tzw. daniny solidarnościowej, czyli dodatkowego opodatkowania osób fizycznych, zarabiających ponad 1 milion złotych rocznie. Stawka takiego podatku wynosi 4 proc. i jest liczona od całej nadwyżki powyżej wspomnianego progu.
Drugą nowością w obrębie PIT jest tzw. exit tax, a więc podatek od niezrealizowanych zysków. Ma on zastosowanie w sytuacji, gdy podatnik chce przenieść swój majątek z Polski do innego kraju, jak również w przypadku zmiany rezydencji podatkowej podmiotu, który podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Takie rozwiązanie ma na celu zrekompensować polskiemu fiskusowi utratę wpływów z podatku od dochodów ze sprzedaży majątku, które pojawiłyby się, gdyby tego typu transfer nie miał miejsca.
Droższa eksploatacja firmowych samochodowych osobowych
Ważna zmiana w podatkach w 2019 roku objęła przedsiębiorców, którzy wykorzystują w swojej działalności pojazdy osobowe. Jej istotą jest podniesienie limitu amortyzacji z poziomu 20 tys. euro do 150 tys. zł, i jednocześnie włączenie do tego limitu czynszu najmu aut i rat leasingu operacyjnego – a więc tych kosztów, które stanowiły dotychczas koszty niezależne od wartości auta. W rzeczywistości, użytkowanie wysokiej klasy samochodów firmowych stało się po prostu droższe – o wielkość nieodliczonych kosztów. Ponadto, od tego roku, używając auta firmowego do celów mieszanych, do kosztów podatkowych można zaliczyć maksymalnie 75 proc. wartości wydatków związanych z eksploatacją pojazdu (paliwo, serwis, itd); w przypadku samochodu prywatnego wykorzystywanego w ramach działalności próg ten wynosi 20 procent.
Niższy CIT dla najmniejszych
Ustawodawca obniżył również do 9 proc. podatek CIT dla podmiotów, które mają status małego podatnika lub w poprzednim roku wypracowały przychody nieprzekraczające 1,2 mln euro (obniżona stawka nie obejmuje zysków kapitałowych). W praktyce, ze względu na liczne, wygórowane kryteria, ze zmiany będzie mogła skorzystać tylko niewielka część małych przedsiębiorstw.
Zmiany podatkowe 2019 w obrębie cen transferowych
Rok 2019 przyniósł także kolejne nowości w zakresie cen transferowych. Przede wszystkim, krajowe podmioty powiązane, które nie odnotowały straty i nie korzystają ze zwolnień, nie muszą już dokumentować zawieranych między sobą transakcji. Z drugiej strony, pojawiła się nowa definicja powiązań, przez którą większa liczba operacji będzie podlegać udokumentowaniu. Poza tym, rozszerzono wymóg przygotowywania analiz porównawczych na wszystkich podatników, przeprowadzających transakcje powiązane – to spore utrudnienie zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw.
Inne zmiany podatkowe 2019
W roku 2019 wprowadzono wiele istotnych nowości podatkowych; te zaprezentowane powyżej to tylko kilka spośród kilkunastu ważnych zmian opracowanych przez Ministerstwo Finansów. Do nowej rzeczywistości podatkowej powinny dobrze przygotować się zwłaszcza wybrane grupy przedsiębiorców, czyli te podmioty, które zostały objęte szerokim zestawem nowych regulacji. W razie potrzeby mogą one skorzystać z usług profesjonalnych firm doradczych, takich jak EY – szczegóły oferty na: https://www.ey.com/pl/pl/services/tax). Specjaliści podzielą się z nimi swoją wiedzą oraz doświadczeniem, i pomogą wypracować możliwie najlepsze rozwiązania w zakresie zarządzania obszarem podatkowym firmy.
Źródło: Artykuł partnerski
11 komentarzy
Fajnie ze ktoś to spoił w jedną całość
Świetny materiał mimo sponsoringu
Super!
Bardzo praktycznie
Ogląda ktoś mecz?
Cześć, jestem tu nowa, chętnie poczytam więcej, Mam chyba spor do nadrobienia
Super
brawo biznesomania!!!
Brawo za wpis
To jest bardzo dobre, świetnie dobrana treść, która uspokaja i przynosi nadzieję. Gratuluję
Warto być na bieżąco z takimi zmianami, zwłaszcza jeśli rozliczamy swoje deklaracje podatkowe na własną rękę. Wtedy trzeba znać obowiązujące nas ulgi, tak aby wszystko poprawnie rozliczyć. Dobrze jest też pamiętać o możliwości przekazania 1% podatku.