Co zrobić ze starym samochodem?
Właściciele samochodów nierzadko traktują je wręcz jak przyjaciół. Dbają, by służyły jak najdłużej w doskonałej kondycji. Jednak nawet najlepiej utrzymywany pojazd z biegiem czasu zostaje dotknięty “zębem czasu”. Stare samochody nie muszą być jednak zupełnie bezużyteczne i od razu trafiać na złom czy szrot.
Jakie samochody uznawane są za “stare”?
Samochody używane przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat można podzielić w zasadzie na dwie ogólne kategorie – stare oraz zabytkowe. Do tej pierwszej zaliczają się te pojazdy, które wskutek zużycia części przestają funkcjonować należycie, zaczynają się coraz częściej psuć, korodować a ich naprawa wymaga od właściciela coraz większych nakładów pieniężnych, nierzadko przekraczających wartość nowego samochodu tej marki czy modelu.
Natomiast pojazdy zabytkowe to samochody, które w oparciu o właściwe przepisy (zawarte w Ustawie Prawo o ruchu drogowym) są wpisane do rejestru zabytków ruchomych, ewentualnie znajdują się w ewidencji zabytków. Może to być również auto wpisane do inwentarza muzealiów, o czym stanowią przepisy szczegółowe.
Pomysły na wykorzystanie starego samochodu
Samochodu, który lata swojej świetności ma już za sobą, jak już wspomniano nie trzeba od razu “skazywać” na złomowisko czy sprzedaż na części. Przy odrobinie fantazji oraz posiadając odpowiednie środki finansowe, można przerobić na funkcjonalny pojazd. Pomysłów na wykorzystanie starego samochodu jest mnóstwo. W przypadku samochodów zabytkowych można przywrócić mu dawną świetność sprowadzając oryginalne części i nowymi zastępując zużyte.
Ponadto odrestaurowane samochody mogą służyć jako pojazdy przeznaczone dla Młodej Pary na ślub, ekskluzywne taksówki czy też auta rozwożące pocztę lub dania gotowe. Coraz częściej można zobaczyć również, jak specjaliści od marketingu czy reklamy umieszczają ja starych samochodach (w wersji stacjonarnej czy mobilnej) ogłoszenia, megafony z określonym przekazem czy też plakaty informacyjne.
Często stare samochody są przerabiane na mobilną reklamę placówki, urzędu czy też restauracji stylizowaną na określony okres historyczny (np. trabant, który jest jednym z wyrazistych symboli PRL, jest używany jako zachęta do odwiedzenia klubu, w którym królują przeboje oraz wystrój z tamtych lat).
Kiedy konieczne jest złomowanie starego samochodu?
Niekiedy jednak z powodu braku środków na przeróbkę czy naprawę lepiej sprzedać stary samochód. Oddając w ręce odpowiednich osób można liczyć na adekwatne wynagrodzenie pieniężne. W tym celu można skorzystać na przykład z usług https://autoskupwarszawa-flotyodfirm.pl/. Podczas transakcji dochodzi do wymiany – za gotówkę przekazywany jest pojazd, który już wystarczająco długo służył właścicielowi.
Ceny na skupie zależą od wielu różnorodnych czynników. Przede wszystkim ważna jest marka oraz model auta. Jednak równie ważny jest stan techniczny pojazdu, sprawność poszczególnych elementów układów (np. hamulcowego, kierowniczego i innych) czy też stopień skorodowania nadwozia oraz podwozia. Wiele zależy również od spodziewanego sposobu wykorzystania starego samochodu. Warto negocjować proponowaną cenę, by uzyskać kwotę, która zadowoli obie strony transakcji. Wiadomo, że im bardziej są zadbane – nawet wiekowe samochody – tym większą mają szansę zostać odsprzedane za bardziej satysfakcjonującą dla klienta cenę. Warto więc, korzystając z samochodu na co dzień, myśleć o tym, że być może w przyszłości nadejdzie czas rozstania z pojazdem. Wówczas większa satysfakcja z odzyskania przynajmniej części włożonych środków pieniężnych, niż oddanie auta za bezcen czy nawet praktycznie darmo.
Również pojazdy powypadkowe są często skupywane w odpowiednich miejscach. Przed decyzją o oddaniu starego samochodu warto dokładnie zapoznać się z proponowaną ofertą. W przypadku miejsc, gdzie przyjmowane są także auta uszkodzone (w wyniku korozji, długotrwałej ekspozycji na zmienne czynniki atmosferyczne, jak również mechaniczne powstałe podczas kolizji drogowej), informacja o tym fakcie jest wyraźnie umieszczona na stronie internetowej.
Źródło: Artykuł partnerski
15 komentarzy
Jak to co? Na walkę złomów najlepsza zabawa świata
haha dokładnie
super
Naprawiać dopóki się da xd
hehe
Sprzedać zanim się zestarzje 😀
Do naprawy
Na złom i nowy w leasing 😀
Ja swój stary samochód, którego nie opłacało się już robić sprzedałem do użytku w jakimś filmie. Wysadzili go chyba ;D
sprzedać, zezłomowa c
To prawda – pomysłów na wykorzystanie samochodu może być naprawdę mnóstwo 🙂
super!
Wszystko można zrobić – trochę kosmetyki samochodowej, dobry auto detailing i można jeździć dalej!
Wszystko zależy właśnie od stanu takiego samochodu. Jeżeli jednak jest to naprawdę wysłużony pojazd, którym raczej już nie pojeździmy, najlepiej będzie zezłomować, czy sprzedać konkretne części. W taki sposób powinniśmy choć trochę na tym zarobić.
Zgodnie z prawem jako sprzedawca samochodu musisz przekazać nowemu posiadaczowi pojazdu polisę OC. Można powiedzieć, że nabywca kupuje pojazd wraz z ubezpieczeniem.