Czym jest analiza techniczna?
Bezcennym dla inwestora jest trafne przewidywanie ruchów cenowych na rynkach finansowych, gdzie lokuje swoje pieniądze. Każdy chciałby wiedzieć, jak będzie się na przykład kształtował kurs akcji danej spółki za dzień, tydzień czy miesiąc.
Bezcennym dla inwestora jest trafne przewidywanie ruchów cenowych na rynkach finansowych, gdzie lokuje swoje pieniądze. Każdy chciałby wiedzieć, jak będzie się na przykład kształtował kurs akcji danej spółki za dzień, tydzień czy miesiąc. Taka wiedza powoduje, że można trafnie rozpoznawać trendy i lokować pieniądze w aktywa, które mają szansę przynieść spodziewane zyski. Do przewidywania zachowań rynku służy między innymi analiza techniczna. Czym ona jest i jak się ją przeprowadza?
Pojęcie analizy technicznej
W świecie finansów wyznaczanie trendów na wykresach kursów walut, kursów akcji spółek giełdowych czy wyceny surowców, to bardzo ważne zadanie. Analitycy posługują się przy tym różnymi narzędziami. Analiza techniczna jest jednym z nich.
To krótkookresowa analiza, obejmująca zatem niewielki okres, której celem jest analiza opłacalności inwestycji w akcje. Analiza ta dokonywana jest na podstawie wykresów zmian cen akcji, wartości obrotów, wielkości zleceń oraz wskaźników technicznych. Analiza techniczna pozwala na określanie z dużym stopniem prawdopodobieństwa zmiany kursów akcji w przyszłości na podstawie ich oceny z przeszłości. Uwzględnia wszystkie czynniki, jakie w przeszłości miały lub będą mogły mieć w przyszłości wpływ na kształtowanie się ich podaży oraz popytu. Efektem stosowania analizy technicznej jest określenie, czy cena akcji będzie rosła lub spadała.
Najważniejsze założenia analizy technicznej
Analitycy przy posługiwaniu się analizą techniczną przy wyznaczaniu trendów cen akcji na giełdzie na podstawie wykresów, przyjmują kilka ważnych założeń. Najbardziej istotnym z nich jest teza, że cena podlega trendom – wzrostowym i spadkowym. Trendy z kolei znajdują się w określonych kierunkach zmian cen na rynku. Analiza techniczna ma przynieść odpowiedź na pytanie, jak długo potrwa trend, czyli jak długo kontynuowany będzie wzrost lub spadek cen akcji, albo kiedy się on odwróci i zostanie ustanowiony nowy.
Ceny akcji na rynku giełdowym kształtują się w wyniku oddziaływania na siebie dwóch podstawowych sił, mianowicie siły popytu i podaży. To podstawowe prawo ekonomiczne rządzące rynkiem, na którym opiera się również analiza techniczna. Zmiany w zakresie podaży i popytu na akcje danych spółek mają swoje odzwierciedlenie w ich cenach na giełdzie. Im większe zainteresowanie wzbudzają akcje, tym ich wycena giełdowa rośnie, choć obiektywna wartość może być znacznie zawyżona. Mówi się w takiej sytuacji o bańce spekulacyjnej, która najprawdopodobniej wraz z upływem czasu pęknie.
Innym założeniem jest to, że zmiany cen, czyli inaczej trendy, powtarzają się w czasie w pewnych sekwencjach, dlatego nie można mówić, że są to zupełnie przypadkowe zmiany, których nijak nie można przewidzieć. Jest wręcz przeciwnie, co udowadniają analitycy przedstawiający wyniki swoich analiz technicznych. Służą one inwestorom do wskazania najlepszych momentów na podjęcie danej inwestycji lub wycofania się z niej.
Przyjmuje się jednocześnie w związku z analizą techniczną, że zjawiska giełdowe występują wcześniej i poprzedzają w związku z tym zjawiska ekonomiczne, a rynek jest mechanizmem dyskontującym przyszłość. Dowiedz się więcej: https://www.xtb.com/pl/edukacja/analiza-techniczna
Narzędzia analizy technicznej
Przy przygotowywaniu analizy technicznej ekonomiści posługują się wieloma narzędziami, w tym przede wszystkim interesującymi ich wykresami. Właściwie są to wykresy kursów akcji, jakie powstały w przeszłości. Bierze się pod uwagę również wskaźniki techniczne. Na wykresach łatwiej dostrzec graficzne wzorce, które obrazują kształtowanie się cen akcji w przeszłości. Nazywane są one fachowo formacjami technicznymi. Jeśli spojrzeć na historyczną wycenę akcji danej spółki widać, że formacje te powtarzają się cyklicznie. Dzięki nim można prognozować kierunku zmiany kursów akcji, jakie najprawdopodobniej mogą wystąpić w przyszłości.
Źródło: Artykuł sponsorowany
32 komentarze
Rynki teraz są strasznie zmienne i niebezpieczne
Oczywiście ze tak
super
Dzięki 🙂
Super wyjaśnione!
Dzięki 🙂
zawsze chciałem iedzieć a nigdy nei miałem czasu sprawdzić
Od tego jestem 😉
Fajnie wyjaśniony trudny temat
Dzięki 🙂
Nieprzydatną rzeczą
😀
Analiza wsteczna zawsze skuteczna
Dokładnie 😉
Polecana sprawa dla początkujących, później można kierować sie intuicją
Dzięki za komentarz 🙂
PRzyzwoicie wyjaśninone, dzięki
Dzięki 🙂
Nieskuteczna
Być może
Świetne!
Dzięki 🙂
Fajny temat i dobrze opisany
Dziękuję 😉
Ma sens ale zależy od Twojego poziomu i tego co chcesz osiągnąć. W jakiej perspektywie i z jakim nakładem ryzyka.
Zgadzam się. Świat nie jest czarny ani biały. Zazwyczaj ma różne odcienie szarości.
Bardzo ciekawy artykuł. Ja bym co prawda jeszcze dodała, że fajnym sposobem na analizę jest mapowanie procesów biznesowych, ale oprócz tego, co cały proces wygląda u mnie bardzo podobniej do opisanego w artykule 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
Dzięki za komentarz!
Sytuacja na rynku zmienia się bardzo szybko i warto jest ja na bieżąco monitorować.
To prawda!
Te informacje są nie tylko ważne ale również bardzo pouczające.
Dzięki!