Strategie inwestowania – jak dobrać odpowiednią dla siebie?
Jak powiedział jeden z najsłynniejszych amerykańskich miliarderów, John Paulson: „Wielu inwestorów popełnia błąd, kupując szczyty i sprzedając dołki, podczas gdy dokładnie odwrotna strategia jest prawidłowa, aby zwyciężać w perspektywie długoterminowej”. Stawiasz pierwsze kroki w świecie funduszy inwestycyjnych? A może znasz się już trochę na rzeczy, ale wciąż zastanawiasz się nad tym, w co inwestować i jaka strategia inwestowania jest najlepsza? Niezależnie od tego, jakie jest Twoje dotychczasowe doświadczenie z inwestowaniem, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!
Jak inwestować pieniądze?
Inwestowanie kojarzy się wielu osobom przede wszystkim z giełdą, koniecznością posiadania bardzo specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów oraz dużą ilością czasu potrzebną na stałe monitorowanie i analizowanie cen akcji. Tymczasem, dużo wygodniejszym rozwiązaniem są fundusze inwestycyjne, w przypadku których możesz powierzyć swoje pieniądze w ręce profesjonalistów, którzy dysponują niezbędną wiedzą i doświadczeniem w inwestowaniu. Co zyskujesz? Przede wszystkim komfort – Ty jedynie przekazujesz środki, które możesz zainwestować, natomiast ich zarządzaniem i lokowaniem w poszczególne instrumenty finansowe zajmą się za Ciebie eksperci. Pamiętaj jednak, że podobnie jak w przypadku giełdy, jeśli chcesz inwestować musisz podjąć choćby minimalne ryzyko.
Jeśli chcesz wiedzieć, jakim typem inwestora jesteś (konserwatywnym, ostrożnym, stabilnym, zrównoważonym czy dynamicznym), koniecznie zajrzyj na stronę kupfundusz.pl, a następnie wypełnij krótką ankietę, która się tam znajduje. Dzięki temu możesz między innymi:
- poznać charakterystykę Twojego profilu,
- dowiedzieć się, jaka w Twoim przypadku jest zalecana struktura portfela inwestycyjnego,
- zobaczyć zakres możliwych wyników portfela.
Zanim jednak zdecydujesz się zainwestować swoje oszczędności, zastanów się nad tym, jaką strategię inwestowania wybrać.
Strategia inwestowania – co wpływa na jej wybór?
Inwestowanie to sztuka, która wymaga umiejętnego połączenia wiedzy, czasu (i Twojej cierpliwości), samodyscypliny i pracy.
Strategia inwestowania pieniędzy zależy od wielu czynników, takich jak np.:
- oczekiwana stopa zwrotu z inwestycji, czyli ile rzeczywiście chcielibyśmy aby nasza inwestycja zarobiła,
- horyzont inwestycyjny, czyli na jak długo chcemy zainwestować nasze oszczędności
- poziom ryzyka, który można zaakceptować, czyli poziom ewentualnej straty, który jesteśmy w stanie podjąć;
- dotychczasowe doświadczenie w inwestowaniu;
- posiadana wiedza z zakresu inwestycji;
- sytuacja ekonomiczna inwestora (posiadane oszczędności, wolne środki, wysokość dochodów itd.).
Rodzaje strategii inwestycyjnych
Strategii inwestycyjnych na rynku akcji, obligacji, walut, jak również surowców, w tym złota, srebra i ropy naftowej jest wiele i każda z nich może być mniej lub bardziej skuteczna, ale na pewno każda wymaga specjalistycznej wiedzy, codziennego sprawdzania co się dzieje na rynku i podejmowania setek decyzji. Poniżej omawiamy kilka wybranych strategii.
Najpopularniejszą strategią inwestowania jest spekulacja, która polega na zakupie instrumentów finansowych, a następnie ich odsprzedaży po wyższej cenie. W związku ze spekulowaniem, pojawia się termin ryzyka spekulacyjnego, które zależy m.in. od wahań cen czy płynności oraz rodzaju rynku.
W tym przypadku należy wiedzieć, że dla osiągnięcia sukcesu, najważniejszy jest wybór najlepszego momentu nabycia papierów wartościowych, w celu ich późniejszej odsprzedaży.
Kolejną strategią inwestowania (np. na giełdzie) jest tzw. krótka sprzedaż, w przypadku której najpierw dochodzi do sprzedaży pożyczonych papierów wartościowych, a następnie ich odkupienia i oddania pożyczkodawcy. W momencie zawarcia transakcji krótkiej sprzedaży, inwestor nie ma na swoim rachunku żadnych papierów wartościowych, ale jednocześnie jest zobowiązany do ich dostarczenia w określonym dniu rozliczenia transakcji. Aby było to możliwe, musi najpierw pożyczyć je od instytucji finansowej. Ta strategia inwestowania umożliwia osiąganie zysków w przypadku spadków notowań papierów wartościowych, jednak w sytuacji wzrostu, może przynieść straty.
Do popularnych strategii inwestowania należą również strategie: kup i trzymaj, wyczucia rynku, behawioralna, stałej struktury kapitału i oportunistyczna.
- Strategia inwestowania: kup i trzymaj
Strategia inwestowania „kup i trzymaj” to nic innego, jak wybór akcji, które według przewidywań mogą wzrosnąć w perspektywie średnio- i długoterminowej. Utworzony w ten sposób portfel nie ulegnie zmianie przez cały, założony przez inwestora okres inwestycji. Co ciekawe, to właśnie ta strategia inwestowania przyniosła Warrenowi Buffetowi ogromną fortunę, czyniąc go jednym z najsłynniejszych i najlepszych inwestorów na świecie.
- Strategia wyczucia rynku
Strategia wyczucia rynku polega na przewidywaniu kierunków dalszych zmian na rynku kapitałowym. Jej wybór oznacza konieczność szybkiego reagowania i kupowania wybranych instrumentów finansowych, z myślą o ich późniejszej odsprzedaży po wyższej cenie.
- Strategia behawioralna
W tym przypadku decyzje należy podejmować uwzględniając tzw. analizę psychologii rynku kapitałowego, która pozwoli zrozumieć najważniejsze zasady postępowania tłumu. Dzięki temu można przewidzieć zachowania innych inwestorów w wielu różnych sytuacjach.
- Strategia stałej struktury kapitału
- Inwestowanie zgodnie z tą strategią polega na podziale kapitału na dwie części (po połowie lub w innych proporcjach) – jedną wykorzystuje się na zakup akcji, a drugą – na nabycie bezpiecznych instrumentów finansowych (np. obligacji). Następnie dostosowując się do aktualnej sytuacji na rynku, należy przebudowywać swój portfel w taki sposób, by wartość akcji się nie zmieniła.Oportunistyczna
Ta strategia inwestowania polega na wykorzystywaniu okazji do zawarcia najkorzystniejszych transakcji. Jeśli chcesz z niej skorzystać, musisz pamiętać o tym, aby stale monitorować rynek, tym bardziej, że okazje, które mogą Ci przynieść największe zyski zdarzają się niezwykle rzadko i najczęściej trwają bardzo krótko.
Jeśli jednak wolisz swój cenny czas przeznaczyć na rzeczy, które naprawdę lubisz robić to rozwiązaniem dla Ciebie są fundusze inwestycyjne. W tym przypadku , stosowaniem tak wyrafinowanych i skomplikowanych strategii inwestycyjnych zajmują się specjaliści, którzy posiadają niezbędną wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. Ty jedynie wybierasz fundusz i np. za pomocą ankiety, określasz swój profil inwestycyjny – resztę robią za Ciebie eksperci. To prostsze, niż myślisz!
Źródło: Artykuł partnerski
8 komentarzy
Brakowało mi tak rozbudowanego artykułu, już zabieram się za czytanie
Mega merytoryczny materiał!
Na plus oczywiście
Najlepiej jest oczywiście kupić i trzymać, trzeba tylko wiedzieć, co kupić 😛
Super!
Zgadzam się z Tobą, masz wiele racji w tym temacie. Warto inwestować.
Świetnie zredagowany tekst, fajnie wyjaśniony temat.
Dzięki 😀