Współczesne formy zewnętrznego finansowania przedsiębiorstw
W obecnych czasach przedsiębiorstwo, zarówno to, które dopiero co rozpoczyna swoją działalność, jak i firma o udokumentowanej pozycji na rynku musi cały czas rozwijać się i inwestować w zasoby ludzkie, infrastrukturę oraz odpowiednie rynki zbytu. Tylko ciągła inwestycja pozwala na stabilny rozwój przedsiębiorstw w dynamicznym świecie gospodarczym, jakiego obecnie doświadczamy. Nie zawsze jednak środki firmy, jej oszczędności są wystarczające, by poczynić zadowalające ekonomicznie kroki. Należy wtedy zwrócić uwagę na inne, zewnętrzne źródła finansowania firmy, które w długim okresie mogą pomóc jej w budowie pozycji na rynku. Zwróćmy uwagę na najpopularniejsze metody finansowania przedsiębiorstw obecnie.
Kredyt Bankowy
Kredyty bankowe są jednymi z najczęściej stosowanych sposobów sfinansowania inwestycji w firmie. Obecnie wszystkie banki na rynku proponują ofertę kredytowania dla firm. Decyzja o przyznaniu kredytu jednak jest ściśle uzależniona od historii kredytowej przedsiębiorstwa. W obliczu coraz bardziej restrykcyjnej polityki banków wobec kredytowania przedsiębiorców, nowe firmy potrzebujące dodatkowych pieniędzy na rozruch mogą mieć trudność z uzyskaniem kredytu. Niezbędne będzie w takiej sytuacji dodatkowe zabezpieczenie w postaci środków pieniężnych, hipoteki bądź gwaranta. Myśląc o finansowaniu ze strony banku, warto zwrócić uwagę również na bardziej elastyczne produkty finansowe takie jak limit odnawialny bądź karta kredytowa. Dzięki nim stale otrzymujemy dostęp do określonej kwoty dodatkowej, co pozwala nam finansować przedsięwzięcia, których wcześniej w budżecie nie planowaliśmy.
Leasing
Leasing to również bardzo popularne źródło finansowania zewnętrznego przedsiębiorstw. Korzystają z niego przedsiębiorcy mający w planach zwiększenie floty pojazdów, sfinansowanie specjalistycznego sprzętu bądź całej linii produkcyjnej. W przypadku tego sposobu podpisujemy z leasingodawcą (bankiem lub salonem samochodowym) umowę, zgodnie z którą przez okres leasingu możemy korzystać z danego pojazdu lub sprzętu, nie posiadając prawa własności do niego. Każdego miesiąca uiszczamy opłatę uzgodnioną w umowie leasingu. Po zakończeniu okresu umowy leasingobiorca ma prawo wykupu pojazdu lub maszyny po bardzo zaniżonej cenie. Dużą zaletą tego rozwiązania jest mała ilość formalności, której przedsiębiorca musi dokonać oraz brak wpływu leasingu na naszą zdolność kredytową. Leasing jest więc świetnym rozwiązaniem dla firm, które nie posiadają bogatej historii kredytowej i nie mają pewności, czy zostanie im udzielony kredyt.
Faktoring
Faktoring to stosunkowo nowe źródło finansowania przedsiębiorstw, które z roku na rok zyskuje popularność. Mechanika faktoringu polega na tym, iż pomiędzy firmą a kupującym jest jeszcze trzecia strona – faktor. Faktor zobowiązany jest zapłacić firmie za produkt lub usługę, którą dostarczyła do klienta, natomiast on bezpośrednio będzie ściągać należną kwotę od odbiorcy. Istnieją różne rodzaje faktoringu w zależności od tego, na kim spoczywa odpowiedzialność za sukcesywne zakończenie transakcji.
Emisja akcji i obligacji
Jest to źródło finansowania przedsiębiorstw, które mają na rynku relatywnie mocną i stabilną pozycję. Emisja akcji dotyczy głównie firm notowanych na giełdzie. Firma, sprzedając swoje udziały inwestorom indywidualnym, funduszom inwestycyjnym i innym podmiotom rynkowym, otrzymuje od nich środki pieniężne. Wtedy to właśnie te podmioty, które kupiły akcje danej firmy, stają się jej współwłaścicielami. Emisja obligacji polega natomiast na tym, iż inwestor, nabywając papier dłużny pożycza firmie pewną kwotę pieniędzy. Obligacja określa, na jaki okres te środki są pożyczone, i jaki procent od pożyczonej kwoty dodatkowo uzyska nabywca obligacji.
Jak widać powyżej, istnieje wiele różnych możliwości zewnętrznego finansowania. Każda firma może wybrać najbardziej odpowiadający jej sposób w zależności od swoich potrzeb, pozycji na rynku czy możliwości. Warto jednak korzystać z zewnętrznych źródeł finansowania, gdyż często to one pozwalają firmie zyskiwać przewagę konkurencyjną na rynku.
[kkstarratings]
17 komentarzy
Super!
Własne środki na biznes są bezkonkurencyjne 😀
Jeszcze chwilówki 🙂
Własny casch najlepiej mieć i wolniej się rozwijać albo z mniejszym jak nie minimalny ryzykiem
Szkoda że leasing na samochody przestał sie opłacać po zmianach przepisów
Zaciekawił mnie ten blog, będę zaglądał
Finansowanie od rodziców 😀
<3
NAda się krdyt?
Cenne i przydatne informacje znalazły się w tym artykule. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam
Myślę, że to bardzo ciekawy artykuł 🙂 Czasem zdobycie finansowania to największa trudność
Ciekawe i niezwykle przydatne informacje. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam
Przydatny artykuł. Zastanawia mnie tylko czy otwierając firmę i zaczynając od zera dobrze jest od razu zaczynać korzystać z form finansowania przedsiębiorstwa opisanych w tym artykule czy lepiej poczekać, aż trochę się ustabilizujemy na rynku.
Super artykuł. Ciekawe i bardzo pomocne informacje, które warto znać
Dzięki 😀
Super wpis. Warto było tutaj zajrzeć
Dzięki 😀