Wypowiedzenie ubezpieczenia OC – jak zrobić?
OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Zgodnie z prawem, każdy właściciel pojazdu mechanicznego jest zobligowany do wykupienia polisy, dlatego kierowcy szukają najkorzystniejszych rozwiązań. Kiedy i jak wypowiedzieć umowę, żeby nie przerwać ciągłości ubezpieczeniowej?
Kierowcy najczęściej rezygnują z OC przed końcem okresu ochrony, ale ubezpieczenie można wypowiedzieć w dowolnym momencie trwania umowy. Po wypowiedzeniu polisa rozwiąże się ostatniego dnia okresu, na który została zawarta i nie odnowi się automatycznie na kolejny rok. Wypowiedzieć umowę w dowolnym okresie jej trwania może także nabywca używanego samochodu, który został ubezpieczony przez wcześniejszego właściciela. Co ważne, ubezpieczyciel nie przedłuża automatycznie polisy zbywcy, dlatego nowy właściciel, nawet jeśli sam nie wypowie umowy, musi pamiętać o zawarciu nowego ubezpieczenia OC na kolejny okres.
Wypowiedzenie OC przed końcem umowy
Jeśli kierowca myśli o zmianie ubezpieczyciela, może złożyć wypowiedzenie jeszcze przed końcem trwania umowy. Należy jednak pamiętać, że powinien to zrobić nie później niż jeden dzień przed zakończeniem okresu ochrony. Jeśli właściciel pojazdu w odpowiednim czasie nie dostarczy wymaganych dokumentów, umowa OC przedłuży się automatycznie. W przypadku tzw. podwójnego ubezpieczenia kierowca w dalszym ciągu może zrezygnować z polisy, ale zapłaci za okres ochrony od dnia przedłużenia do czasu, kiedy wypowie umowę. Należy także pamiętać o odpowiednio wczesnym wykupie nowej polisy u innego ubezpieczyciela. Każdy dzień bez ochrony OC skutkuje wysokimi karami finansowymi, nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Jak wypowiedzieć OC?
Umowę ubezpieczenia OC wypowiada się pisemnie. Własnoręcznie podpisane wypowiedzenie w dwóch egzemplarzach (dla każdej ze stron) można dostarczyć osobiście, ale nie ma takiego wymogu. Właściciel pojazdu może przesłać podpisany skan dokumentu wiadomością e-mail lub listownie. Za datę wypowiedzenia przyjmuje się dzień, w którym dokument został dostarczony. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy list nadano za pośrednictwem Poczty Polskiej. Wtedy liczy się data ze stempla pocztowego.
Wzór wypowiedzenia umowy
Wzór wypowiedzenia umowy można znaleźć na stronie większości towarzystw ubezpieczeniowych. Dokument wystarczy pobrać, wydrukować i uzupełnić, a następnie przekazać ubezpieczycielowi. Na niektórych stronach można znaleźć generatory wzorów wypowiedzenia ubezpieczenia. Gotowy dokument można dostarczyć osobiście lub przesłać mailem, pocztą czy faksem. Poszczególne wzory wypowiedzenia umowy są do siebie podobne. Najważniejsze, aby w dokumencie zawrzeć:
- Miejscowość i datę
- Dane ubezpieczyciela (nazwę, adres zakładu ubezpieczeń)
- Dane osobowe ubezpieczonego
- Dane pojazdu (numer rejestracyjny, marka, model, typ)
- Numer i okres obowiązującej polisy
- Podstawę prawną, zgodnie z którą wypowiadana jest polisa (art. 28, art.28a, art.31
- Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych)
- Odręczny podpis wypowiadającego właściciela
Wypowiedzenie umowy OC jest możliwe w każdym momencie trwania polisy. Wzór potrzebny do wypowiedzenia umowy dostępny jest w internecie, w tym na stronach ubezpieczycieli. We wniosku należy zawrzeć najważniejsze dane i złożyć go nie później niż na jeden dzień przed końcem okresu ubezpieczenia.
Źródło: Artykuł partnerski
10 komentarzy
Na pewno kiedyś się przydadzą te informacje
Szkoda zę tak strasznie ostatnio podrożało to OC 🙁
Super e
Ostatnio miałem z tym problem, szkoda, że nie wrzuciłeś tego artykułu miesiąc temu
Bardzo merytorycznie, zresztą jak zawsze 🙂
Jak zawsze wciągająca lektura
Średnii tekst
<3
super
czekam na kolejny meldunek o giełdzie, albo chociaż jakiś PNB