Jak składać zlecenia na akcje giełdowe na GPW?
Inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych polega na składaniu zleceń maklerom, którzy realizują je zgodnie z życzeniami klientów instytucjonalnych lub indywidualnych.
Handel akcjami nie jest sprawą łatwą i obarczony jest wysokim poziomem ryzyka inwestycyjnego, którego muszą być świadomi inwestorzy.
Rachunek maklerski konieczny
Zanim zaczniemy składać zlecenia na zakup i sprzedaż akcji spółek giełdowych, musimy wybrać biuro czy dom maklerski, w którym założymy rachunek inwestycyjny. Nie ma innej możliwości inwestowania w akcje giełdowe. Kiedy już rachunek maklerski zostanie otwarty, wówczas można zacząć właściwą grę – czyli handlować instrumentami notowanymi na giełdzie.
By doszło do realizacji transakcji kupna i sprzedaży akcji, po jednej stronie potrzebny jest inwestor, który jest w posiadaniu akcji, a po drugiej drugi gracz, który ma pieniądze i chce te same akcje kupić. Giełda Papierów Wartościowych może być traktowana jako rynek, na którym dokonywana jest bezpieczna wymiana akcji na pieniądze i pieniądze na akcje, za pośrednictwem maklerów papierów wartościowych i rachunków maklerskich.
Zlecenia realizowane na giełdzie
Inwestorzy giełdowi składają zlecenia na zakup lub sprzedaż posiadanych walorów do maklerów front office, realizujących je na giełdzie. Istnieje przy tym kilka rodzajów zleceń:
- zlecenia z limitem realizacji, czyli zlecenia typu LIMIT po danej cenie lub lepszej cenie,
- zlecenia PKC lub PCR – zlecenia Po Każdej Cenie lub Po Cenie Rynkowej,
- zlecenia z limitem aktywacji.
Zlecenia typu LIMIT
Najprostszym i często wykorzystywanym zleceniem na GPW są zlecenia z limitem realizacji. Kiedy inwestor składa zlecenie typu LIMIT podaje liczbę akcji, które chce kupić lub sprzedać wraz z ceną, po której transakcja ma być zrealizowana.
W przypadku inwestorów kupujących akcje, wskazana w zleceniu z limitem cena będzie oznaczać maksymalny pułap wartości, który inwestor jest w stanie zapłacić za jedną akcję. Analogicznie, inwestorzy sprzedający akcje wskazują minimalną cenę, za którą są skłonni oddać akcje. Gdy coś kupujemy, chcemy zapłacić jak najmniej, ale jak sprzedajemy towary – chcemy uzyskać jak najwyższą cenę. To prawa rynkowe, obowiązujące jak najbardziej na giełdzie.
By doszło do zlecenia z limitem realizacji, a transakcja została zawarta, zakresy cenowe kupującego i sprzedającego muszą się spotkać. W przypadku giełdy do wymiany dojdzie zawsze po cenie oczekującego.
Zlecenia PKC i PCR
Na rachunkach maklerskich inwestorzy giełdowi mają możliwość wyboru również zleceń PKC i PCR. PKC oznacza zlecenie „po każdej cenie”, czyli inwestorowi po prostu zależy na sprzedaży lub zakupie danych walorów, a cena nie jest istotna. Sprzedaż dokonywana jest wówczas od najwyższych cen, jakie inwestorzy są skłonni zapłacić za posiadane akcje przez inwestora, a zakup – od cen najniższych, aż do zrealizowania całego zlecenia.
Zlecenie PCR ma inny charakter, ponieważ realizowane jest po cenie rynkowej. Złożenie go pozwoli na wyszukanie przez maklera giełdowego najlepszej, aktualnej oferty na rynku, a następnie na jej zrealizowanie, ale tylko do poziomu, który jest w niej dostępny. To propozycja dla tych inwestorów, którzy zachowują na giełdzie ostrożność i nie chcą kupować ani sprzedawać akcji za wszelką cenę.
Zlecenie z limitem aktywacji
Doświadczeni inwestorzy giełdowi przy współpracy z maklerem papierów wartościowych mogą składać zlecenia z limitem aktywacji, które pozwalają na ograniczenie ryzyka inwestycyjnego. Zlecenia tego typu polegają na tym, że są realizowane automatycznie przez maklerów po osiągnięciu przez akcje wskazanych spółek danego pułapu cenowego. Jeśli na przykład inwestor ma akcje spółki A, które są notowane w granicach 100 zł za jedną akcję, ale nie chce ryzykować zbyt wiele pieniędzy, składa zlecenie z limitem aktywacji – jeśli cena akcji spadnie poniżej poziomu 95 zł, akcje zostaną sprzedane, aby jak najszybciej ograniczyć ewentualne straty. To samo można zrobić w przypadku zakupu akcji w ramach zlecenia z limitem aktywacji.
Źródło: Artykuł partnerski
6 komentarzy
Bardzo fajny poradnik
Świetny artykuł, miło sie czyta
Super, jak najwięcej o giełdzie poproszę 😉
Jak zawsze ciekawie na trudne tematy
Brawo
Bardzo merytoryczny i wartościowy artykuł!