#56 Pomysł na biznes – prywatny gabinet specjalistyczny
Medycyna – dziedzina i nauka tak stara, jak ludzkość. Od tysięcy lat doskonalimy się i poszerzamy swoją wiedzę w jej zakresie, aby pomagać chorym i niedołężnym. Od zawsze osoby wykonujące zawód związany z tą branżą mogły liczyć na szacunek i uznanie innych. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie każdy się do tego nadaje, a zdobycie dyplomu to nie lada wyzwanie. Na drodze do statusu lekarza specjalisty, czeka wiele trudności i nauki, które jednak na dłuższą metę mogą przynieść nie tylko szanowaną pozycję, ale także duże pieniądze. W dzisiejszym pomyśle na biznes przybliżymy sobie nieco ideę, jaką jest prywatny gabinet specjalistyczny!
Co wybrać? – zacznij od tego, co zainteresuje Ciebie!
Wybór ścieżki na drodze do kariery medycznej to poważna sprawa. Kierunki medyczne to zdecydowanie jedne z trudniejszych kierunków, jakie możemy obrać zarówno na etapie nauki, jak i późniejszego wykonywania zawodu. Podstawą naszej przyszłości będzie w tym wypadku wybór odpowiedniej specjalizacji. Jako, że medycyna to temat na całe książki, a nie jeden artykuł, skupię się na 3 specjalizacjach, które zdecydowanie warto rozważyć w dążeniu do dobrze płatnej posady:
- dermatolog,
- stomatolog,
- fizjoterapeuta
Każda z tych trzech specjalizacji to dobrze płatny, potrzebny zawód, umożliwiający ciągły rozwój i działalność jako prywatny gabinet specjalistyczny.
Prywatny gabinet specjalistyczny zarobki w branżach a lata nauki
Nie da się ukryć, że Biznesomania to blog o pieniądzach, dlatego przejdźmy od razu do kwestii zarobków. Jak już wcześniej wspominałem studia medyczne to w większości wypadków wysokie zarobki w późniejszej pracy, szczególnie jeżeli chodzi o prywatny gabinet specjalistyczny.
Opierając się na danych z portalu wynagrodzenia.pl, możemy zauważyć, że mediana zarobków dla poszczególnych specjalizacji kształtuje się następująco:
- Stomatolog ok. 4300 PLN
- Fizjoterapeuta ok. 2650 PLN
- Dermatolog ok. 4600 PLN
Jest to oczywiście mediana zarobków, co oznacza, że 50% osób na tych stanowiskach zarabia więcej, co w przypadku np. dermatologa może dawać zarobek rzędu nawet 8 tysięcy, stomatologa 6700 PLN a fizjoterapeuty ok. 3300 PLN. Jak widać, z tych trzech specjalizacji najbardziej dochodową okazuje się dermatologia. Jest to uzależnione od wielu czynników, ale jednym, który wyróżnia się od razu jest oczywiście proces nauki i zdobywania uprawnień. Pomijając już skomplikowanie i zakres wiedzy, którą będziemy musieli posiąść, głównym aspektem kształcenia, na który zwrócimy uwagę jest czas, jaki musimy na nie poświęcić. Jak długo trzeba się kształcić na rzecz tych specjalizacji?
- Lekarz stomatolog – min. 5 lat studiów
- Lekarz Dermatolog – min 5 lat studiów
- Fizjoterapeuta – min 3 lata studiów
Do tego dowodzą oczywiście kursy i praktyki, których wymiar różni się w ramach pojedynczych przypadków.
Czy lokalizacja gabinetu ma znaczenie?
Idąc dalej w kierunku zarobków, musimy zaznaczyć jasno – prywatny gabinet specjalistyczny musi znajdować się w odpowiedniej lokalizacji. Otworzenie gabinetu stomatologicznego na wsi z 3000 tysiącami mieszkańców przeważnie okaże się mniej opłacalne niż ten sam interes w obrębie dużego miasta. Liczba potencjalnych klientów i specyfika rynku potrafi diametralnie zmienić mało dochodowy interes w żyłę złota i na odwrót. Ważne jest więc, gdzie otworzymy swój prywatny gabinet specjalistyczny. Warto zrobić przedtem badania rynku.
Skąd pieniądze na prywatny gabinet?
Ostatnia kwestia, którą trzeba poruszyć dotyczy pieniędzy na otworzenie własnej praktyki. Jak wiadomo, bez inwestycji nie ma zarobku, dlatego chcąc założyć własny gabinet trzeba się liczyć z wydatkami. Z 3 omawianych specjalizacji to fizjoterapeuta jest w najlepszej sytuacji, ponieważ sprzęt, jakiego potrzebuje jest znacznie tańszy niż ten do gabinetu stomatologa, czy dermatologa. Niemniej jednak pieniądze trzeba mieć. Skąd je wziąć? Sposobów jest kilka i jeżeli nie macie tyle oszczędności, to trzeba będzie najprawdopodobniej sięgnąć po kredyt. Inną opcją jest walka o uzyskanie dotacji na rozpoczęcie działalności. Odpowiada za nie Urząd Pracy. Różnica pomiędzy kredytem a dotacją jest prosta – dotacji z UP nie trzeba zwracać, także warto rozważyć tę opcję w pierwszej kolejności.
Polub też Biznesomanię na FB, żeby nie przegapić kolejnych pomysłów na biznes!
21 komentarzy
Świetny pomysł, ten blog wymiata 😉
Zarobki fajne i praca na pewno na lata niezależnie od kryzysu itp.
Na budowie można zarobić czasami więcej, chociaż tutaj sporo zależy od sezonowości
Tylko, że na budowie nawet jak jesteś najlepszy to zarobisz max te 6 k pracując po 14 godzin, a mając prywatny gabinet to trochę inna śpiewka, nie masz żadnych ograniczeń co do stawek, no poza rynkiem. Do tego możliwość zatrudniania, rozwijania asortymentu itp i wydaje mi się że bardziej o to chodzi w poście i całym blogu – o kreowanie przedsiębiorczości i podrzucanie pomysłów
Bardzo trafne spostrzeżenia. Myślę, że wiele osób weźmie je pod uwagę, gdy nie będą wiedzieli, co chcą robić 🙂
Zawody lekarskie i medyczne to mimo wszystko nadal praca bardziej z poczucia misji społecznej niż dla dużej kasy, szkoda ale niestety taka prawda
Fajny pomysł na biznes, ale bez wiedzy i doświadczenia raczej nie wyjdzie
Świetny blog. Bardzo ciekawa tematyka. Będę częściej tutaj zaglądać.
Ciekawy pomysł na biznes, lecz ciężko wystartować, jeśli nie ma się ukończonych studiów w danym kierunku. Zarobki kuszą, ale też trochę trzeba mieć pieniędzy by taki gabinet otworzyć.
Bardzo dobry pomysł. Dowód stanowią ciągle powstające i odnoszące sukces gabinety.
Praca, która zawsze znajdzie wielu klientów 🙂
Specjaliści w wyżej wymienionych zawodach zawsze znajdą pracę, a otwarcie własnego gabinetu to kwestia czasu.
Zawody medyczne to bardzo opłacalny biznes.
Dobry pomysł, ale też trzeba mieć zamiłowanie do takiego zawodu, jak i odpowiednie umiejętności, by kształcić się w takim zawodzie. Ale ogólnie własny gabinet to dobry pomysł.
Świetny artykuł. Przydatne informacje zostały w nim zawarte.
Osobiście uważam, że jeżeli ktoś bardzo chce zostać np.lekarzem to nie powinien zniechęcać się do studiów i tej całej drogi kształcenia ponieważ bez ciężkiej pracy nie ma efektów czyli jeżeli nie włożymy czegoś od siebie ( lata nauki) to nie będziemy mogli w ogóle myśleć o dużych zarobkach.
Bardzo dobry tekst!
Warto tak dobrym blogom poświęcać swój czas 🙂
Zdecydowanie jeden z lepszych blogów o tej tematyce. Pozdrawiam
Bardzo fajnie przedstawiony temat. Przejrzyście i konkretnie 😉
Sam otworzyłem swój własny gabinet dentystyczny z pracownią rtg. Nie było łatwo, ponieważ wyposażenie nie jest tanie, ale w bardzo szybkim czasie zwróciło mi się to z nawiązką. Zdecydowanie wolę pracować u siebie, niż u kogoś, a do tego mam swoich stałych pacjentów, którzy chętnie do mnie wracają.
Bardzo się cieszę, że mamy tak szeroki dostęp do prywatnych gabinetów specjalistycznych. Z tego powodu o wiele łatwiej zadbać nam o nasze zdrowie. Ponadto dobrze, że istnieją portale, gdzie można dostać np. e receptę lub l4.