#66 Pomysł na biznes – wirtualna asystentka (VA)
Rynek usług świadczonych zdalnie, bez wychodzenia z domu, stale się rozrasta. Wiele osób rezygnuje z szukania pracy na etacie i zaczyna działać na własną rękę. Postanowiłem sprawdzić, na czym polega praca wirtualnej asystentki lub asystenta. W Polsce jest to stosunkowo nowy zawód, ale z roku na rok wzbudza coraz większe zainteresowanie. Od wielu lat z powodzeniem funkcjonuje na zachodzie, szczególnie w Anglii oraz Stanach Zjednoczonych. Wśród VA dominuje płeć żeńska (VA to skrót od angielskiego Virtual Assistant). Jednak to idealna profesja także dla mężczyzn. Jeśli chcesz zmienić pracę na lepiej płatną, albo szukasz zawodu dla siebie – opowiem, jak można rozpocząć pracę w tym zawodzie i gdzie szukać dobrze płatnych zleceń.
Początki w pracy zdalnej. O tym, jak zacząć przygodę w świecie usług online
Wirtualny asystent to osoba pracująca zdalnie, najczęściej we własnym domu. Nie ma specjalnych wymagań co do zawodu, w tej profesji liczą się indywidualne umiejętności i zdolności. Wielu zdalnych asystentów jest po studiach wyższych, lecz są też osoby po maturze lub w trakcie studiów. Do pracy w zawodzie VA skłania najczęściej brak możliwości awansu i chęć zmiany. Także atrakcyjne stawki i duże zapotrzebowanie na tego typu usługi powodują, że również Panowie planują karierę w świecie VA.
Na portalach internetowych pojawiają się liczne zlecenia pracy zdalnej dla wirtualnych asystentek i asystentów. Potencjalni pracodawcy potrzebują osób do prostych, powtarzalnych czynności biurowych. Liczy się umiejętność tworzenia newslettera, znajomość programów do cyfrowej obróbki zdjęć i podstawowe programy graficzne. Wiele osób szuka asystentów do pomocy w prowadzeniu sklepu internetowego lub do obsługi komercyjnego bloga. Przydatna jest znajomość usług e-commerce, czyli sklepów internetowych, marketingu internetowego, copywritingu. Warto znać kanały komunikacji w social media, gdyż wiele firm potrzebuje osób do odpowiadania na pytania klientów, do oddzwaniania i umawiania spotkań. Pozostałe umiejętności wirtualni asystenci szkolą we własnym zakresie. W tym zawodzie ważna jest elastyczność, dobra organizacja pracy, umiejętność rozwiązywania problemów, otwartość na nowe wyzwania i rozwiązania cyfrowe.
Co czyni z Ciebie idealnego VA – wirtualnego asystenta?
W zawodzie wirtualnego asystenta niezbędne są umiejętności organizacyjne i znajomość nowych technologii. Jeśli znasz się na nowinkach cyfrowych, umiesz rozwiązywać skomplikowane problemy, sam przyswajać nowe wiadomości, to sprawdzisz się w tym zawodzie. Zleceń jest dużo, bo wielu przedsiębiorców zmniejsza koszty i zamiast zatrudniać osobę na etat, woli płacić zdalnemu asystentowi. Są oferty pracy na wyłączność – wówczas asystent pracuje tylko dla jednej osoby lub firmy i odpowiada za wiele rzeczy – od prac biurowych, po umawianie spotkań, prowadzenie kanałów w social media, sprawdzanie i odpisywanie na maile. Asystent pełni często rolę sekretarza – sekretarki. Trzeba mieć dobre relacje z ludźmi, działać szybko i sprawnie. Jednocześnie sam ustalasz reguły z pracodawcą. Od Ciebie zależy, ile będziesz pracował i za jakie stawki.
Stawki i zarobki wirtualnych asystentów
Generalnie VA liczą sobie od około 40 zł za godzinę pracy. Górna granica nie jest określona i znacznie zawyżają ją asystenci / asystentki branżowe, czyli osoby znające pewien wąski, specyficzny temat. To całkiem niezła kwota. Wystarczy pracować 4-6 godzin dziennie przy dolnej granicy zarobków VA, by wyrobić więcej niż średnią krajową. Klient wykupuje pakiet godzin, np. 10 godzin miesięcznie lub płaci ryczałtem za ustalone czynności. Można w ten sposób dorobić sobie do pensji lub założyć własną działalność. Nie musisz robić wszystkiego sam. Wirtualny asystent to dobry menadżer, jeśli czegoś nie umiesz, szukasz podwykonawców, specjalistów do konkretnych zadań itp. VA może dostać zlecenie polegające na zarządzaniu projektem i wtedy nadzoruje go zdalnie – mailowo i telefonicznie. Asystent pełni często rolę menadżera i zarządza większą grupą osób. Dlatego, jest to bardzo fajny, rozwijający zawód. VA ma kontakt z ludźmi, dobre zarobki i znacznie więcej czasu na swoje pasje. Można zabrać laptopa i pracować np. w górach czy za granicą.
Gdzie szukać zleceń? Kto szuka VA?
Każdy przedsiębiorca chce mieć swoją prywatną asystentkę, ale zatrudnienie osoby na etacie generuje wysokie koszty. Dlatego zdalny asystent to idealne rozwiązanie dla osób prowadzących działalność. Z usług asystenta korzystają też biznesmeni, prezesi firm i korporacji. Wirtualny asystent może podać stawkę za godzinę pracy (są programy monitorujące czas pracy), lub ryczałtowo za projekt. Wszystko zależy od zlecenia. Pracy można szukać w sieci: na portalach internetowych, na grupach w social media i generalnie wiele osób umieszcza ogłoszenia, w których podają, jakie czynności chcą zlecić asystentowi. Jeśli zakres czynności odpowiada Twoim umiejętnościom i pasuje do Twoich doświadczeń, możesz śmiało aplikować.
Przykładowo, prezes dużej korporacji nie ma czasu na zakupy, pilnowanie terminów wizyt u lekarza i wysyłanie prezentów rodzinie. Asystent wyręcza go w codziennych, czasochłonnych czynnościach. Zna rozmiar ubrania, zamawia je przez internet i robi za niego przelew. Ma dostęp do jego konta i zarządza zarówno życiem prywatnym, jak i rachunkami oraz spotkaniami. VA odbiera i wykonuje telefony, rezerwuje miejsce w restauracji, noclegi podczas podróży służbowej, wakacyjny wyjazd z rodziną.
Mężczyźni również sprawdzają się idealnie jako VA. Mają rozwinięte umiejętności techniczne i przywódcze, znają się na cyfrowych usługach, a to bardzo pomocne. Można pozyskiwać dowolną liczbę klientów i rozwijać się jako menadżer. Można też związać się na stałe z jedną firmą i brać dodatkowe, mniejsze zlecenia od innych klientów. Istnieje możliwość wykupienia pojedynczych godzin lub pakietu usług. Dzięki pracy wirtualnego asystenta, klient ma więcej czasu dla siebie, a asystent całkiem dobre pieniądze. Plusem jest charakter pracy, dzięki której nie trzeba wcześnie wstawać i stać w korkach, w drodze do pracy. VA to świetny, przyszłościowy zawód dla zorganizowanych osób.
Kolejnym plusem tego zawodu jest bardzo rozbudowana sieć wsparcia. W mediach społecznościowych znajdziemy wiele grup dla wirtualnych asystentek, w których bez przerwy następuje wymiana kontaktów, klientów, porad i motywacji.
Polub też Biznesomanię na FB, żeby nie przegapić kolejnych pomysłów na biznes!
Zobacz też inne pomysły na biznes.
19 komentarzy
Ooo, czekałem na rozwinięcie jakiegoś pomysłu na cały artykuł, szczerze to wymienianie pomysłów mniej mi leży
Genialny pomysł na obecny czas wirusowy 🙂
W dobie internetu jak najbardziej ciekawy pomysł
Bryliant!
super
bd pomysł
Genialny pomysł na dorobienie! W sam raz dla zorganizowanych osób które umieją coś załatwić
Świetny pomysł z perspektywy pracodawcy
iekawh
VA to mój wymarzony zawód, ale nawet nie wiem gdzie klientów szukać 🙁
zawsze byłam zorganizowana i zaradna, jako nastolatka praca asystentki wydawała mi się wręcz wymarzona, brak nudy, codziennie coś nowego, bogate otoczenie, ciekawe zajęcia, ale myślałam że ile moze być miejsc pracy dla takich asystentek. Artykuł otworzył mi trochę oczy i widzę że zapotrzebwanie jest a ze swojej strony nie muszę rzucać pracy, mogę się tym zajmować dodatkowo po np 2 h dziennie każdego dnia. Bardzo przydał mi sie ten wpis, dziękuję 🙂
Świetny pomysł, teraz online trzeba więcej załatwiać
W sumie świetna sprawa. Kupujesz sobie etui z klawiaturą na tablet, albo jakiś inny mały i wygodny sprzęt elektroniczny i możesz bez przeszkód pracować w domu, a do tego można na tym całkiem nieźle zarobić. Kolejny świetny wpis.
Bardzo ciekawy artykuł i fajny pomysł na zawód 🙂
Świetne rozwiązanie na to co aktualnie się dzieje.
Taki pomysł na biznes może być całkiem opłacalny. Praca w ten sposób ma wiele zalet.
Top top top blog 😀
[…] Każdy przedsiębiorca chce mieć swoją prywatną asystentkę, ale bardzo często nie mają dla niej wystarczająco dużo pracy, by uzasadnić zatrudnienie jej na pełen etat. I w tym momencie pojawia się wirtualna asystentka (albo asystent, mężczyźni sprawdzają się zaskakująco dobrze w tym zawodzie). Jest to osoba, która jest zatrudniana do konkretnych czynności takich jak sprawdzanie maili, ustalanie grafiku, wykonywanie przelewów, albo przypominanie o konkretnych terminach swojemu szefowi. Główna różnica polega na tym, że asystentka wykonuje konkretnie powierzone jej czynności i właściciel działalności nie traci czasu na powtarzalne i nudne zajęcia. Będąc VA można pracować równolegle u kilku różnych pracodawców, łącząc powierzone zadania. Opłaca się to pracodawcy, bo „wykupuje” asystentkę na kilka godzin w tygodniu, ale też i asystentce, bo ma kilku różnych klientów i za swoją pracę jest dużo lepiej wynagradzana. Przeczytaj więcej o tym pomyśle na biznes w tym miejscu: 66-pomysl-na-biznes-wirtualna-asystentka-va […]
[…] Wynajem wirtualnej sekretarki / asystentki – usługa stosunkowo nowa, jednak cieszy się sporym zainteresowaniem. Wraz z rozwojem firmy możliwe, że będziesz musiał skorzystać ze wsparcia, wirtualnej sekretarki, czyli osoby, która będzie odpowiadać za nadzór nad Twoją korespondencją lub wykonywać za Ciebie inne bardziej lub mniej złożone czynności. To rozwiązanie pozwoli Ci oszczędzić środki związane z zatrudnieniem pracownika, a dodatkowo odciąży Cię od obowiązków. Więcej na temat wirtualnej asystentki pisałem tutaj: https://biznesomania.com.pl/66-pomysl-na-biznes-wirtualna-asystentka-va […]