#85 Pomysł na biznes – Sortownia i pakownia jaj
Jaja to produkt pożądany przez bardzo dużą grupę konsumentów. Wielu klientów nie chce kupować jaj z przemysłowej hodowli. Przemysłowe zakłady produkcyjne mają zresztą swoje własne pakowalnie i zakontraktowanych odbiorców. Sortownia, pakownia i sprzedaż jaj jest przeznaczona dla klientów pragnących spożywać jajka prosto ze wsi, a jednocześnie nie mających możliwości zakupu na rynku lub bezpośrednio u rolnika. Poniżej przedstawiony zostanie sposób na założenie zakładu sortowania, pakowania i sprzedaży jaj. Najbardziej opłacalny byłby taki zakład jako część produkcji (kurnika na tysiące niosek). Hodowla kur to jednak skomplikowany biznes. Pokażę Ci, czy można zarobić tylko na końcowym odcinku produkcji.
Skąd wziąć jajka?
Zdecydowanie nie można polegać na hodowcach posiadających stado kur poniżej 50 sztuk. W tej ilości są oni w stanie sprzedawać swoje produkty indywidualnym odbiorcom w dobrej cenie. Duże zakłady handlują jajami we własnym zakresie. Utwórz skup jaj dla średnich producentów. Przy większej ilości jaj nie będą oni w stanie samodzielnie ich sprzedawać i bardziej opłacalne będzie dla nich sprzedanie jaj w ustalonej cenie – co prawda niższej, lecz z gwarancją odbioru.
Działanie sortowni i pakowni jaj
Dostarczone jajka należy ocenić jakościowo. Specjalna naświetlarka pomaga odseparować sztuki z uszkodzoną skorupką. Pozostałe należy posortować wielkościowo i postemplować odpowiednim numerem. Jajka warto mieć też posortowane kolorystycznie. Rzadko zdarzają się białe skorupki i one powinny być w osobnych pudełkach. Różne odcienie beżu i brązu również podziel na osobne partie. Ostatnią czynnością jest pakowanie jaj w pudełka – wytłaczanki. Są one dostępne w wielkościach po 10 lub 30 sztuk, ale zdarzają się też pudełka na 4, 6 lub 8 sztuk. Oprócz maszyny do naświetlania jaj potrzebne są również urządzenia służące do określania wysokości komory powietrznej, sortowania jaj według klas wagowych, ważenia i znakowania jaj oraz mycia i odkażania pomieszczeń i sprzętu.
Uwarunkowania prawne sortowni i pakowni jaj
Najważniejszym zbiorem przepisów dotyczącym zakładu, w którym pakuje się i sortuje jajka jest Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 lutego 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy pozyskiwaniu i przetwórstwie jaj. Wyliczone zostały tam urządzenia, w jakie zakład powinien być wyposażony. Mówi o tym rozdział piąty rozporządzenia (są one wymienione w poprzednim akapicie). Przepisy określają również rodzaj opakowań służących do przechowywania i sprzedaży jaj indywidualnym konsumentom. Pudełka i wytłaczanki muszą być czyste, suche i odporne na uderzenia. Ponadto powinny zabezpieczać jajka przed czynnikami wpływającymi na jakość produktu.
Koszty i zyski w sortowni i pakowni jaj
Roczne koszty prowadzenia sortowni i pakowni jaj obejmują miejsce na prowadzenie biznesu. Pomieszczenie, do którego producenci dowiozą towar, sortownia, punkt sprzedaży, zaplecze higieniczno-sanitarne dla pracowników, należy wynająć w miejscu z łatwym dojazdem i dużą ilością potencjalnych klientów, na przykład na osiedlu-sypialni. Miesięcznie wynajem tych pomieszczeń, wraz z mediami, powinien zamknąć się w cenie 2 tysięcy złotych, zatem rocznie są to 24 tysiące złotych. Jeden pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze godzin, za minimalne wynagrodzenie, to koszt 43 517,52 złotych przy założeniu, że nie zachoruje nawet na jeden dzień. Łącznie koszty wyniosłyby 67 517,52 złote.
Pracownik może pracować 40 godzin tygodniowo. Jeżeli sprzedaż ma być prowadzona również w weekendy, to w tygodniu musi on pracować mniej niż 8 godzin na dobę. Zyski będą zależały od ilości sprzedanych jaj. 100 jajek w skupie kosztuje 46 złotych. Jeśli sprzedasz je za 100 złotych oznacza to zysk w wysokości 54 złotych. Aby pokryć koszty i nie stracić, należy rocznie sprzedać 125 tysięcy jaj, czyli miesięcznie około 10 tysięcy jaj. Oznacza to założenie minimalnej sprzedaży na poziomie 34 wytłaczanek dziennie.
Jak zmniejszyć koszty?
Zakład sortowania i pakowania jaj może być zautomatyzowany lub polegać na pracy ludzkiej. Natomiast później jajka sprzedaje człowiek. Wymagany jest zatem pracownik – przynajmniej jeden. Do kosztów wynagrodzenia należy dodać jeszcze składki ZUS, płatne przez pracodawcę, ewentualne choroby i urlop pracownika. Urlop wynosi od 20 do 26 dni w roku i w te dni sklep będzie zamknięty lub ktoś zostanie zatrudniony na zastępstwo. W pierwszym przypadku zmniejszamy przychody, a w drugim – zwiększamy koszty. Istnieje jednak pomysł pozwalający ominąć te wszystkie dodatkowe obciążenia, poprzez sprzedaż jaj w jajomacie. Jest to maszyna vendingowa, którą wystarczy napełnić opakowaniami jajek. Wymaga ona podłączenia do prądu, w celu utrzymywania niskiej temperatury – ok. 10°C, oraz dokładania towaru w miarę sprzedaży. Urządzenie pracuje również w nocy i w weekendy i umożliwia sprzedaż jajek w sposób bezpieczny w czasach pandemii. Maszyny vendingowe można kupić lub wynajmować. Ten drugi sposób możesz wypróbować na przykład podczas choroby pracownika.
Jak zwiększyć zyski?
Założony w biznesplanie pułap sprzedaży jaj jest realistyczny. Jednak posiadając już pomieszczenie i pracownika możesz zwiększyć dochody, wprowadzając dodatkowe produkty do sprzedaży. Klienci kupujący jajka, mogą być również zainteresowani produktami ekologicznymi i pochodzącymi ze wsi. Zastanów się na przykład nad sprzedażą miodów lub warzyw uprawianych bez chemii. Być może nawiążesz współpracę z producentem zdrowych soków, syropów lub innych przetworów z owoców. Powinieneś celować w produkty dobre jakościowo i z długim terminem ważności. W ekologicznym sklepie, blisko mojego miejsca zamieszkania, prowadzone są zapisy na mięso drobiowe bez chemii i antybiotyków. Raz w tygodniu zamówione i opłacone wcześniej porcje, przyjeżdżają do sklepu. W tym wypadku pobierasz tylko prowizję od sprzedaży i nie ryzykujesz pozostania z towarem, którego nikt nie kupił.
Jajka są pożądanym towarem przez cały rok, a szczególnie w okolicach świąt. Służą nie tylko do bezpośredniego spożycia, ale są niezbędne do wielu wypieków i innych potraw. W cenie są małe jajka kiepskiej jakości za niewielkie pieniądze, ale również drogie ekologiczne jaja. Twoja sortownia i pakownia może zaspokajać potrzeby różnych konsumentów.
Polub też Biznesomanię na FB, żeby nie przegapić kolejnych pomysłów na biznes!
64 komentarze
Ciekawy pomysł, na pewno nie dla każdego, trzba sobie ręce pobrudzić ale za to zysk może być lepszy
Zgadzam się 🙂
Świetny pomysł jeszcze lepiej opisany i wyliczony
Dzięki wielkie 😀
Na małą skalę można bardzo łatwo to wdrożyć, kontakt z rolnikiem i kilka stów dorobić
Pewnie, że tak, od czegoś trzeba zacząć, a później się zobaczy 😉
Kumpel kiedyś z 10 lat temu woził całe tiry z Polski do UK i na jednym tirze zarabiał ok 15 000 zł. Później pojawiła się konkurencja i jak kilka razy dopłacił do interesu zwinął się
Czasy się zmieniają, rynek ewoluuje, nie ma nic pewnego, ale w dobrym okresie zawsze można sobie zarobić “na przyszłość” 😉
super jak zawsze
Dzięki 😀
ok
🙁
Jak zawsze na wysokości zadania
Dzięki 😀
Niezły pomysł i w sumie dla każdego
No może nie dla każdego, ale na pewno każdego chcącego 😉
Brudna robota istna xdd
Da się to zrobić w czystych warunkach 😉
Prosty i ciekawy, dobrze napisane, props
Dzięki 😀
Ciekawie prowadzony blog, interesuje mnie ebook, mogę mieć pytanie?
Jasne, zapraszam na maila, albo tutaj 🙂
Mail: kontakt@biznesomania.com.pl
super!!!
Dzięki 🙂
Kolejny bdb pomysł. Ale jak wiadomo, najważniejsze jest wykonanie
Pełna zgoda!
Świetny blog 🙂
Wielkie dzięki!
Dobry pomysł, ale ważny jest rynek zbytu, on determinuje powodzenie przedsięwzięcia
Jak najbardziej się pod tym podpisuję 🙂
Jak zawsze przedstawiony w interesujący i merytoryczny sposób
😀
Słabe, każdy może na to wpaść
🙁
super
😀
No dobra, a na start ile trzeba zainwestować w taki biznes? 🙂
Zależnie od skali, przykładowe wyliczenie jest w tekście. Na dobrą sprawę w mikroskalę wystarczy i kilkaset złotych.
Ciekawe
Dzięki 🙂
Świetne!
Dziękuję 🙂
super
Dziękuję 🙂
Genialne!!!!!
Dziękuję 🙂
Wymaga terenu i stałej pracy, znacze lepsze pomysły to te internetowe
Staram się przedstawiać różne pomysły, z różnych branż i sektorów, mimo to dzięki za komentarz!
Świetny pomysł..
Dzięki 😀
Dobry blog 🙂
Dzięki 😀
Z doświadczenia wiem że klienci często niezadowoleni nieważne co się dostarcza
Bywa i tak, jajka to produkt który trudno ocenić wizualnie dlatego może dochodzić do nieporozumień
mocny temat
Dzięki 😀
super!!!
Dzięki 😀
Rewelka
Dzięki 😀
Iks de
😀
Jeśli w okolicy jest wiele kurników, faktycznie moze byc to dobry pomysł na biznes. Trzeba jednak wziąc pod uwagę kilka rzeczy
urządzenia sortujące jajka (przecież nie będziemy tego robili ręcznie)
odpowiednia hala – polecam halę magazynową na konstrukcji stalowej – jest najbardziej wytrzymała i jednocześnie prosta od postawienia
jak i odpowiednie zasoby ludzkie – trzeba przeszkolić pracowników
Naturalnie. Dzięki za komentarz.