Automatyczne wpisywanie tekstu, czyli jak zainstalować i uruchomić skrypt AutoHotkey
Znasz to uczucie, kiedy trzeba gdzieś podać numer konta bankowego, albo kiedy męczące staje się pisanie powitań i pozdrowień w każdym mailu, albo kiedy dostajesz mnóstwo podobnych wiadomości i na wszystkie odpisujesz praktycznie to samo? Być może stworzyłeś sobie plik w notatniku ze schematycznymi zdaniami i przekopiowujesz je w razie potrzeby? To już krok w dobrą stronę, mam jednak coś lepszego. Nie ważne czy prowadzisz działalność, jesteś studentem, a może po prostu raz na jakiś czas używasz komputera, we wszystkich tych przypadkach mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Jesteś w dobrym miejscu, bowiem to, czego za chwilę się dowiesz prawdopodobnie będzie miało spory wpływ na Twoją pracę i kwestie jej optymalizacji.
Program pozwalający wklejać powtarzalne wiadomości i dane
W sumie program to za dużo powiedziane, AHK, bo o nim mówimy to skrypt. Jego pełna nazwa to AutoHotkey, przeznaczony jest do komputerów z Windowsem. AutoHotkey możemy pobrać za darmo, a następnie zaprogramować (znów za dużo powiedziane) w taki sposób, aby po jego uruchomieniu i wciśnięciu kombinacji wybranych przycisków na klawiaturze automatycznie pojawił się tekst. Zdecydowanie nie potrzebujemy do tego żadnych zdolności programistycznych, cały skrypt AutoHotkey to tak naprawdę plik txt, a do „programowania” w AHK używamy znaków “::”. Powiedzmy sobie szczerze, skrypt AutoHotkey przyda się dosłownie każdemu.
Jak pobrać i zainstalować skrypt AutoHotkey?
Sam wiem jak to często jest, ktoś coś poradzi i skoro w jego głowie jest to oczywiste to uznaje, że wszyscy zrozumieją. Niestety tak nie jest, wystarczy, że ktoś nie zrozumie jednego kroku i cały dalszy proces jest daremny. Internet to miejsce, w którym pracują, uczą się i bawią przeróżne osoby z najróżniejszą znajomością obsługi komputera i internetu. Dlatego przedstawię tutaj dokładną instrukcję krok po kroku, jak zainstalować i uruchomić skrypt AHK.
Zaczynamy od wejścia na stronę autohotkey.com, po czym klikamy zielony przycisk na środku z napisem „Download”
Następnie wybieramy pierwszą opcję, czyli “Dwnload Current Version”. Jeśli używasz przeglądarki Google Chrome, możesz kliknąć na wolnym polu strony, na której jesteś (takim bez żadnego przycisku, ani grafiki), a następnie wybrać opcję „Przetłumacz na język polski” dzięki temu treść strony zostanie automatycznie przetłumaczona.
Po pobraniu plik instalacyjny powinien pojawić się w dolnym pasku (Chrome) lub w zakładce pobrane (Firefox). Jeśli nie znajdziemy tam pliku instalacyjnego, to prawdopodobnie będzie na komputerze, w folderze pobrane.
Klikamy w niego i następnie wybieramy „Express Installation”
Pobieranie i instalowanie skryptu AHK mamy za sobą. Czas na tak zwane skryptowanie.
Przechodzimy na pulpit lub do folderu, w którym chcemy umieścić nasz skrypt AutoHotkey. Lokalizacja nie ma większego znaczenia, jeśli mamy zamiar uruchamiać go ręcznie przy każdym włączeniu komputera to lepiej będzie umieścić go w łatwo dostępnym miejscu np. na pulpicie. Możemy też pobawić się nieco więcej w ustawieniach i wymusić w systemie automatyczne uruchamianie skryptu, jak to zrobić opisuję tutaj.
Żeby zacząć wpisywać komendy, które pozwolą nam na automatyczne wpisywanie tekstu w wybranym miejscu (w moim przypadku będzie to pulpit) klikamy prawym przyciskiem myszki i wybieramy Nowy a następnie AutoHotkey Script.
Nadajemy mu dowolną nazwę, na przykład „skrypt”. Należy jednak koniecznie zakończyć plik rozszerzeniem .ahk.
Znów klikamy prawym przyciskiem myszki, tym razem na nasz nowoutworzony plik, szukamy opcji Otwórz za pomocą i wybieramy Notatnik. Teraz możemy zacząć najważniejszą część zabawy ze skryptem AutoHotkey. Wpisujemy dwukrotnie znak dwukropka „::” następnie znaki, które mają wywoływać działanie i zamykamy je znów podwójnym znakiem dwukropka „::”. Bezpośrednio za nim możemy napisać tekst lub dane, które mają pojawić się po wpisaniu podanych wcześniej znaków. Wiem, że brzmi to dość skomplikowanie, ale poniższy screen powinien Ci wszystko wyjaśnić
Jak widzisz, wpisałem ::, który oznacza rozpoczęcie sekwencji znaków, następnie same znaki, które mają powodować pewne działanie, w moim przypadku jest to „konto1” i całość zamknąłem znów znakami :: żeby od razu po nich podać numer konta bankowego (oczywiście całkowicie przypadkowego). Wystarczy, że teraz zapiszę plik, wyjdę z niego, kliknę na skrypt dwukrotnie lewym przyciskiem myszki w celu uruchomienia go i od tej chwili, za każdym razem, kiedy tylko wpiszę gdziekolwiek wyrażenie „konto1” i nacisnę spację pojawi się mój wybrany numer konta bankowego.
Żeby wyłączyć skrpyt AHK wystarczy kliknąć na niego prawym przyciskiem myszki i wybrać polecenie „Run Script” lub po prostu ponownie uruchomić komputer.
Wybierając polecenia warto się nieco zastanowić i wybrać takie, które po pierwsze będą dla nas łatwe do zapamiętania, a po drugie nie wpisujemy ich często tak po prostu, na przykład pisząc ze znajomymi, pracując nad plikiem w wordzie czy mailem. Ja stosuję takie skróty jak „qwe” „asd” „zxc” „iop” „jkl” „bnm” „//” „\\” czy polecenia typu „konto…” i w miejscu kropek imię osoby, której numer konta bankowego używam raz na jakiś czas, a nie chcę za każdym razem szukać go w starych przelewach lub prosić o ponowne wysłanie.
Skrótów używam również do wpisania frazy Dzień dobry, Pozdrawiam serdecznie oraz wielu wiadomości, gdzie za każdym razem musiałem odpowiadać dokładnie to samo, przesyłając na przykład listę portali /, adres do wysłania paczki czy zasady współpracy. Od kiedy używam AHK script ograniczam do minimum czas potrzebny na schematyczne odpowiedzi.
Ważna porada jak zrobić enter w AutoHotkey. Kiedy piszemy dłuższy tekst w skrypcie, możemy używać w nim po prostu spacji. Jeśli jednak chcemy zrobić enter, żeby przejść do kolejnej linii powinniśmy wpisać „{enter}”.
Każdy nowe polecenie zaczynaj od nowej linii, znów wpisując ::skrót::treść.
Wadą skryptu jest to, że dezaktywuje się automatycznie po wyłączeniu komputera, aby go używać musisz więc każdorazowo uruchomić go, klikając dwukrotnie lewym przyciskiem myszki. Możesz także ustawić skrpyt jako program, który ma uruchomić się samoczynnie przy każdym uruchomieniu komputera. Sprawdź tutaj jak to zrobić:
Jak ustawić samoczynne uruchamianie programu w Windows-ie.
Naturalnie, żeby pamiętać o używaniu naszych nowych skrótów i całego programu powinniśmy po prostu używać go jak najczęściej wykorzystując nasze skróty. Samo używanie skrótów wejdzie nam szybko w nawyk, jeśli jednak dodamy ich wiele mogą się nieco mylić, sam używam skryptu kilka lat i nadal mi się to zdarza. Klikam wtedy szybko ctrl + z i próbuję jeszcze raz 😉
Starałem się opisać cały proces instalacji i wdrażania skryptu AutoHotkey najdokładniej jak mogłem, jeśli jednak coś pozostaje niejasne, daj mi znać w komentarzu, postaram się uaktualnić plik.
26 komentarzy
Wow mega mocne narzędzie, chętnie spróbuję. Zapisałem jako drugi punkt do zrobienia na jutro, od samego rana
Udało się? 🙂
Tak, wszystko działa, aczkolwiek jeszcze nie przyzwyczaiłem się do skrótów i często mi si mylą
Kuuurde nawet bym nie wpadł żeby coś takiego zacząć szukać
Chyba link nie działa
Artykuł był dodawany, już powinno być ok 😉
Wiem ze na maki też jest coś podobnego, ale nazwy nie pamiętam
słabe
🙁
Mocne narzędzie!!
Zgadza się, myślę, że z 20 minut dziennie potrafi mi zaoszczędzić
Wszystko ładnie wyjaśnione
Cieszę się!
ej to na prawdę mocne
Świetne!
Bardzo przydatna rzecz 🙂
Ooo i to jest informacja dnia
Mocne!
Łał ale czadowe
Świetne, chętnie będę używał
[…] tym miejscu możemy dodać chociażby stworzony przez nas skrypt AHK, o którym pisałem tutaj. Jeśli nie kojarzysz, to koniecznie zerknij. Mój skrypt uaktualniany był ostatnio rok temu, przy […]
Wieli szacunek, mega przystępna treść, dobrze wyjaśniona i dająca ogrom wartości
Kurde, to jest absolutny sztos. Zrobiłeś mi i całej firmie mega robotę 🙂
Dzięki!
<3
Świetny poradnik. Dzięki
Dzięki 😀