Co robić w ostatniej fazie hossy? 6 porad jak i kiedy wychodzić z inwestycji!
Cykle w gospodarce powtarzały się dość równomiernie i mniej więcej raz na 8 lat mieliśmy większy kryzys. Powodował on masowe zwolnienia, spadki na giełdzie, utraty majątków. Umiejętność zarabiania i utrzymania biznesu w trudnych czasach weryfikowała prawdziwych przedsiębiorców. Tymczasem od kilkunastu lat nie mieliśmy solidnego resetu, korekty rynku czy powiedzmy po prostu kryzysu. Być może wynika to ze sztucznej sytuacji gospodarczej, jaką był lockdown razy kilka, połączony z wysokimi wydatkami socjalnymi i całą postpandemiczną zawieruchą. Tak czy siak warto być przygotowanym i wiedzieć co robić w ostatniej fazie hossy, która moim zdaniem ma miejsca właśnie teraz. W jaki sposób zabezpieczyć się przed zbliżającym krachem. W tym artykule przybliżę Ci swoje przemyślenia na ten temat i pomysły co robić w ostatniej fazie hossy.
Realizuj zysk
Końcówka hossy zazwyczaj wiąże się z silnymi wzrostami, oznacza także, że większość osób na rynku (inwestorów) jest na solidnym plusie. Szczególnie trudno wtedy o podjęcie decyzji – sprzedaję wszystko teraz. Zawsze wydaje się, że jutro będzie lepszym dniem, że do tego jutra cena jeszcze trochę wzrośnie. Warto pamiętać o tym, że rynek nie zawsze rośnie. Jeśli jesteś na solidnym plusie warto pomyśleć o realizacji zysku, a przynajmniej o wyjęciu wkładu własnego czyli tego co wpłaciliśmy i dalsze inwestowanie wyłącznie zarobionym kapitałem mimo, że doskonale wiem jak boli sprzedawanie aktywów, kiedy widzi się mocne wzrosty niemal każdego dnia.
Nie poluj na szczyt, uśredniaj
Każdy chciałby kupić na idealnym dołku i sprzedać na szczycie. W praktyce jest to jednak niezwykle trudne, a wręcz niemal niemożliwe, żeby trafić idealnie w skrajne wartość aktywa. Znacznie bezpieczniejszą metodą będzie uśrednianie ceny czyli wychodzenie z inwestycji partiami, na przykład za każdym razem 20% pozycji, a samą sprzedaż powtarzać co 2 tygodnie lub przykładowo za każdym razem, kiedy cena wzrośnie o kolejne 10%. Konkretna strategia uśredniania to indywidualna sprawa, zależna od Twojej sytuacji i rodzaju aktywa w jakie inwestujesz.
Przenoś zyski do stablecoinów w przypadku kryptowalut
Jeśli nie potrzebujesz gotówki na już, nie masz jakiegoś konkretnego celu na wydanie pieniędzy typu zakup samochodu czy budowa domu, to warto wyjść z inwestycji w kryptowaluty do stablecoinów, czyli krypto, które mają imitować stałą, niezmienną wartość, na przykład dolara. Dodatkowo możesz korzystać z kryptolokat, tak zwanego stakowania i zarabiać nawet po kilkanaście % rocznie deponując wybrane kryptowaluty. Brzmi kosząco w zestawieniu z oprocentowaniem klasycznych lokat, prawda?
Strategia wyjścia
Czyli innymi słowy nasz osobisty plan na daną inwestycję. Profesjonalizując swoje działania powinniśmy nie tylko poważnie podchodzić do dobierania samych aktywów, ale także do określania cen, przy których jesteśmy je w stanie kupić i cen przy jakich będziemy zadowoleni z wypracowanego zysku podczas sprzedaży. Strategia w inwestowaniu jest również ważna z powodu emocji. Jeśli zaplanujemy sobie wcześniej konkretne cele to po prostu wiemy co robić w jakiej sytuacji. Jeśli ograniczymy się tylko do obserwowania rynku i reagowania na bieżące wydarzenia to nie dość, że możemy coś przegapić albo dosłownie przespać, ale i skazujemy się na działanie pod wpływem emocji, które bardzo silne są w czasie dużych wzrostów jak i spadków. Możemy w takim wariancie podjąć niewłaściwą decyzję.
Stop loss
To nic innego jak ucinanie strat, czyli ustawiona barierka, która sama zamknie nam pozycję w przypadku spadku ceny. Jej przeciwieństwem jest take profit czyli zamknięcie pozycji po z góry ustalonym wzroście. Aktywa, którymi obracamy w sposób cyfrowy zazwyczaj oferują takie rozwiązania w ramach wbudowanych narzędzi. Ustawienie stop loss-ów i take profit-ów pozwoli nam spać spokojnie i nie zaglądać kilkanaście razy dziennie na wycenę naszych aktywów. Zawsze będziemy zabezpieczeni. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że nasze barierki możemy ustawić w złym miejscu, przez co na przykład chwilowa korekta wyrzuci nas z rynku.
Moonbag
Jest to nic innego jak pozostawienie części kapitału w danym aktywie na wypadek, gdyby w krótkim czasie mocno wystrzeliło ponad to czego się spodziewasz, na przykład pod wpływem jakiegoś Tweeta czy informacji z rynku. Termin zaczerpnięty ze świata kryptowalut i będący nawiązaniem do osławionego „to the moon”. Pojęcie mi się jednak podoba i myślę, że śmiało można go używać w odniesieniu do wszystkich inwestycji. Dokładniej polega na tym, że nawet posiadając strategię wychodzenia przed krachem z inwestycji można zaplanować sobie część kapitału, której nie ruszymy dopóki aktywo nie wzrośnie o jakieś niebotyczne wartości. Takie przypadki działy się i będą się działy. Posiadając dobrze zdywersyfikowany portfel prędzej czy później możemy spodziewać się podobnej sytuacji. Opcja szczególnie dobra w przypadku kryptowalut, ale mi przynajmniej raz zdarzyła się również na GPW.
Pamiętaj proszę, że ten materiał nie jest poradą inwestycyjną czy rozwiązaniem doskonałym. Każdy musi podjąć samodzielne decyzje w oparciu o własne aktywa i wiedzę. Uważam, że znacznie lepiej z perspektywy czasu będzie cieszyć się jakimkolwiek zyskiem niż czekać za długo i stracić. Sam doświadczyłem skrajnych stanów podczas inwestowania, a w swoich działaniach stosuję wszystkie wymienione powyżej czynności.
49 komentarzy
Świetny temat, zabieram się za czytanie 🙂
Dzięki!
Świetny poradnik, bardzo merytorycznie i ciekawie napisany
Dzięki 😀
Super artykuł, na pewno wielu osobom przyda się teraz, kiedy jesteśmy na historycznych szczytach wielu aktywów
Taką mam nadzieję 😀
Bardzo rozsądne podejście. Pozdrawiam
Dzięki 😀
Mądrze
Dzięki 😀
Fajnie że pojawił się też kwestie związane z krypto
To obecnie ważny rynek, ryzykowny ale dający nieźle zarobić
Bardzo dobre przemyślenia, widać ze rozsądnie podchodzisz do tematu i znasz się na rzeczy
Dzięki wielkie 😀
super materiał
Dzięki 😀
Niezła strategia
Dzięki 😀
Genialne porady, jestem na runku od kilku lat ale o wielu z nich słyszałem już w książkach czy na YT, a kilka to dla mnie nowość, ale mają duzo sensu
Dzięki 😀
Mocny poradnik, warto też pamiętać o dywersyfikacji żeby w razie co nie stracić wszystkiego na raz
Dokładnie, dywersyfikacja to kluczowa zasada
super
Dzięki 😀
Uważam, że to bardzo dobre rady, nie ma co się nosić euforią. Lepiej wyjść za wcześnie niż za późno
Dokładnie!
super
Dzięki 😀
Szczerze dobre porady
Dzięki 😀 Starałem się 😉
Słuszne podejście
Dzięki 😀
super
Dzięki 😀
Wartościowe porady dla początkującyhc
Dzięki 😀 Taki był plan 😉
[…] ZOBACZ JAK ZACHOWAĆ SIĘ W OSTATNIEJ FAZIE HOSSY […]
Genialne!
Dzięki 😀
Ciekawy artykuł
Dzięki 😉
super wpis
Dzięki! 🙂
Na serio świetny poradnik, dawno tak dobrego nie widziałem
Dzięki 😀
Pożyczki są teraz na rynku na 0.9%ale nie bankowe, tylko z pomocą de minimis. Wybierając między kredytem i pożyczka na rozwój firmy koszt będzie różny. Karencję można uzyskać i przy kredycie i przy pożyczce, jednak na dłuższy okres to polecam pożyczkę de minimis, nawet do 12 mcy w okresie do 5 lat spłaty.
😀
Świetny blog
Dzięki! 😀