Jak przyciągnąć klienta do sklepu stacjonarnego? Oto garść inspiracji!
W dzisiejszych czasach idąc na zakupy naprawdę mamy w czym wybierać. Ilość sklepów jeszcze nigdy nie była tak duża. Znakomicie widać to na przykładzie powstających wciąż nowych galerii handlowych, które pojawiają się nie tylko w dużych metropoliach, ale także w całkiem niewielkich miastach. Dla konsumentów to z pewnością korzystna sytuacja. A dla sprzedawców? Niekoniecznie, bo im większa konkurencja, tym większy wysiłek trzeba włożyć w to, by wyróżnić się na tle innych sklepów. Na szczęście istnieją proste narzędzia, dzięki którym można zwiększyć widoczność swojego biznesu. Musimy sięgać po nieszablonowe, odważne rozwiązania, bo tylko takie zostaną zauważone w prawdziwej dżungli sklepów.
Do kogo skierowany jest ten artykuł? Do właścicieli sklepów odzieżowych, meblowych, a może księgarni? Do każdego komu zależy na tym, by odwiedzało go jak najwięcej klientów. W dzisiejszych czasach należy walczyć o zainteresowanie, bo konkurencja jest zbyt duża, by bez specjalnego bodźca klient zajrzał akurat do nas. Na co warto zwrócić uwagę? Jest kilka punktów, którym należy się lepiej przyjrzeć. Metamorfoza wcale nie musi się wiązać z ogromnym nakładem finansowym. Czasem drobna korekta zdziała cuda.
Witryna przede wszystkim
W jaki sposób zrobić dobre pierwsze wrażenie na kliencie? Odpowiednią witryną oczywiście. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, najważniejsze nie jest zaprezentowanie najlepszego towaru, jaki mamy, lecz zrobienie to w oryginalny i nietuzinkowy sposób. Dlaczego? Bo inaczej będący w biegu klient nie zwróci uwagi na nasz sklep. Na wystawie musi się znaleźć przyciągający oko akcent, który skłoni go do tego, by się jednak na chwilę zatrzymać. W tym celu został stworzony zawód visual merchandisera, którego zadaniem jest właśnie takie komponowanie aranżacji witryny, która będzie zauważalna. Jeśli jednak jesteśmy kreatywni, możemy spróbować własnych sił. Co jest istotne, gdy zależy nam na jak najlepszym efekcie?
- Witryna nie może być przeładowana. Zastosujmy więc zasadę „mniej znaczy więcej” co dotyczy każdego rodzaju asortymentu. Jeden efektowny mebel czy jeden manekin z najpiękniejszą kreacją będzie przypominać wyeksponowane na piedestale dzieło sztuki – zupełnie jak w muzeum.
- Postawmy na jakość rozwiązań. W przypadku sklepu z odzieżą może to być oryginalny manekin – drewniany a nie plastikowy, o oryginalnych rysach a nie banalnej twarzy.
- Podkreślajmy wszelkiego rodzaju promocje i okazje, a także nowe kolekcje lub limitowane serie produktów, które pojawiły się w naszym sklepie. Nowości zawsze doskonale przyciągają uwagę.
- Jeśli nie boimy się odważnych rozwiązań, puśćmy wodze fantazji. Wygrywa ten, kto ma fantazję. Co wspólnego z ubraniami ma dinozaur, pomalowane na neonowo krasnale ogrodowe lub panda? Niewiele, ale z pewnością wywołają zainteresowanie i uśmiech na twarzy przechodnia, który być może w ten właśnie sposób stanie się klientem naszego sklepu.
Myloview.pl
Wystrój skierowany do klienta
PRZESTRZEŃ
W każdym sklepie bardzo ważna jest odpowiednio urządzona przestrzeń. Nie może być w żaden sposób zagracona czy trudna do pokonywania. Zbyt ciasto ustawione regały, pomiędzy którymi musimy lawirować, i stojaki z wieszakami, które potrącamy rękami, z pewnością zniechęcą każdego, nawet jeśli wystawione produkty są ciekawe i atrakcyjne. Zacznijmy więc od uporządkowania przestrzeni, by była przejrzysta i klarowna. Co dalej? Zwróćmy uwagę na kolorystykę. Klient wchodzi do sklepu tylko na kilka bądź kilkanaście minut, dlatego zamiast neutralnych i stonowanych odcieni postawmy na wyrazistą tonację. Nie muszą to być wcale krzykliwe i neonowe barwy. Butelkowa zieleń, musztardowy, szafirowy czy modny w tym roku Living Coral wybrany przez Instytut Pantone to znakomita propozycja. A jeśli nasza marka ma określoną kolorystykę związaną z logo, to właśnie taką tonację możemy wykorzystać malując ściany. Efektowna przestrzeń zapadnie w pamięć, a o to nam właśnie chodzi.
DEKORACJE
Dekoracje wnętrz mogą się nam kojarzyć przede wszystkim z domowym zaciszem, jednak w sklepach sprawdzą się równie dobrze. Jakie mogą to być ozdoby? Do dużych sklepowych przestrzeni znakomicie nadają się fototapety. To, co się na nich znajdzie, będzie uzależnione od produktów, jakie sprzedajemy. Jeśli prowadzimy biuro podróży, postawmy na malownicze i egzotyczne pejzaże, jeśli wyposażamy kuchnie, mogą to być przedstawienia smakowitych potraw, które przygotuje się z wykorzystaniem naszych robotów kuchennych. A w przypadku odzieży? Eleganckie stroje będą się pięknie prezentować na tle białego marmuru. Fototapeta imitująca szlachetne minerały to niezwykle oryginalny pomysł na aranżację sklepu. Gdy mówimy o ubraniach, bardzo ważne są oczywiście przymierzalnie. Tutaj przydadzą się nie tylko duże lustra, ale także typograficzne naklejki. Pogodnie nastrajające hasła sprawią, że każdy się uśmiechnie: „Be yourself. Everyone else is already taken”, „Go for it!”, „Enjoy the little things” lub „Try new things”. Takie napisy mogą się jednak pojawić nie tylko w przymierzalniach, ale także na ścianach sklepu, a nawet na wystawie.
SZYBKIE ROZWIĄZANIA
A jeśli zależy nam na bardzo szybkich rozwiązaniach, szybszych niż montaż fototapety czy naklejki? W takiej sytuacji sprawdzą się modne plakaty oprawione w ramy. W związku z tym, że koszt plakatów jest przystępny i możemy je błyskawicznie zmieniać, sięgnijmy po takie motywy przedstawieniowe, które są akurat na topie. W zeszłym sezonie były to z pewnością egzotyczne wzory – różowe flamingi, liście palm i sukulenty. W tym roku postawmy na akcenty boho, o pogodnym, wakacyjnym klimacie, i duże kwiatowe printy.
Sklep, który działa na zmysły
Mogłoby się wydawać, że najważniejsza jest aranżacja wystroju, gdy mówimy o sklepowej przestrzeni. To jeden z najistotniejszych aspektów, ale nie jedyny. Zwróćmy jeszcze uwagę na trzy elementy. Pierwszym jest oświetlenie. Chodzi zarówno o efektowne lampy, jak i samo natężenie i jego rodzaj. Wystrzegajmy się bardzo ostrego, jarzeniowego światła, które kojarzy się bardziej z gabinetem lekarskim niż sklepem. Drugi to muzyka. Zrezygnujmy z puszczania w głośnikach zwykłego radia, a zanim zdecydujemy się na składankę największych hitów, zastanówmy się, jacy klienci odwiedzają nasz sklep. Dopasujmy playlistę do profilu konsumentów. Nie ma nic gorszego niż męcząca muzyka, która zamiast nas relaksować, wywołuje podenerwowanie. I na koniec zapach. Coraz więcej sklepów decyduje się na to, by ich marka związana była z konkretnymi nutami zapachowymi. Warto pomyśleć o tym zagadnieniu, bo kto z nas nie lubi przyjemnych aromatów!
Nie ma uniwersalnych rozwiązań, które sprawdzą się zawsze i wszędzie. Czasami musimy włożyć sporo wysiłku, by nasz sklep stał się zauważalny, czasami wystarczy jedynie odrobina kosmetyki. Z zaproponowanych powyżej pomysłów wybierzmy te, które będą najlepiej pasować do profilu naszego sklepu i oczywiście te, które uda nam się w pełni zrealizować. A więc do dzieła!
Źródło: Artykuł partnerski
17 komentarzy
Super, bardzo inspirujący wpis
bardzo modnie i szykownie
Konkretne inspiracje i to szanuję
Ciekawy materiał
O właśnie tego typu poradnika szukałam, wszędzie tylko jak do sklepu online, jak zwiększyć konwersję, ruch na stronie a nigdzie nie ma jak dołoić sklep stacjonarny nie kupując drogiej branżowej prasy
Mega ten blog
Mega
Ciekawy wpis
Świetny post
Mocne i prawdziwe
Mniej znaczy więcej jest często bardzo efektowną zasadą 🙂 Fajny artykuł!
Minimalizm na witrynach sklepowych często się sprawdza ponieważ można zauważyć konkretny produkt. Fajny artykuł 🙂
W sklepie bardzo ważna jest sprawna obsługa. Dlatego stawiam na nowoczesne kasy fiskalne, które nie sprawiają wiele problemów.
Polecisz jakiś model? Najlepiej polskiej firmy 😀
Ludzie uwielbiają kupować drogie, tanie, zwykłe, markowe ubrania. Sami napędzają się, aby odwiedzać sklepy z odzieżą. Jeśli wystawa sklepowa jest moda i z gustem, chce nam się tam zaglądać.
Ciekawy artykuł. Jeśli chodzi o dekorację poleciłbym odwiedzić sklep z elektroniką, który w swojej ofercie posiada znakomite oświetlenie meblowe jak i z różnymi częściami elektronicznymi potrzebnymi do sklepu.
😀