Jak założyć fundację?
Fundacje w Polsce to gorący temat, szczególnie w zimowym okresie kojarzonym z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, kiedy to poruszana jest kwestia legalności działań poszczególnych organizacji pozarządowych. Skupmy się jednak na najważniejszym i kluczowym kroku dla istnienia fundacji, czyli tym, jak ją w ogóle założyć.
Pierwszym i kluczowym czynnikiem jest fundator. To on przeznacza swój prywatny majątek na pewien określony przed powstaniem fundacji cel. Sam majątek niekoniecznie musi być twardymi aktywami w postaci pieniędzy – mogą to być zarówno rzeczy ruchome, jak i papiery wartościowe czy też nieruchomości.
Fundatorem może być w zasadzie każdy. Nie ma znaczenia, czy będzie to osoba prywatna czy też osoba prawna. Nie liczy się ani miejsce zamieszkania ani też obywatelstwo. Jedynym zastrzeżeniem jest siedziba fundacji, która powinna znajdować się w Polsce – jest jednak kilka przykładów, kiedy i ten przepis udało się obejść.
Jak założyć fundację?
Kluczowy dla powstania fundacji jest cel, który powinien być dokładnie określony już na wstępie działalności. To definiuje w zasadzie wszelki późniejsze działania, dlatego warto szybko przemyśleć, czy chcemy wspierać szpitale czy na przykład szkoły. Zamierzamy organizować kursy czy też może sprzęt niezbędny dla wzorowej edukacji? W tym wypadku ustawodawca uściśla, że cel musi mieć charakter publiczny, społecznie lub gospodarczo użyteczny. Co to oznacza?
Załóżmy, że ustanawiamy fundacje, bo chcemy sfinansować studia i stypendium wyjątkowo uzdolnionemu dziecku z biednej rodziny, która nie jest w stanie opłacić dalszej edukacji malca. I świetnie, bo bez wątpienia jest to szczytna idea, niestety tutaj pojawia się też haczyk. Czy jest to cel o charakterze publicznym? Bez wątpienia wyszkolona młoda osoba może mieć znaczenie nawet dla polityki państwa, ale ustawodawca nie bierze pod uwagę aż tak szerokiej interpretacji. Dlatego takie działanie nie może być celem fundatora.
Najważniejszym dokumentem dla fundacji jest jej statut, który jest jedną z podstaw rejestracji fundacji. Aby uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego trzeba dostarczyć odpowiednio wypełnione formularze, podpisane przez członków zarządu i także 3 kopie statutu. Zazwyczaj na rejestrację czeka się około 30 dni. Wówczas, po wpisaniu do KRS, fundacja zyskuje osobowość prawną J Później należy uzyskać jeszcze numer NIP i REGON.
Odpłatna praca w fundacji
Oczywiście wielu z nas chce pomagać, ale jednocześnie trzeba też zadbać o swój status majątkowy i życie na co najmniej przyzwoitym poziomie. Nie ma w tym absolutnie nic złego, że dzieląc się swoim zapałem oraz umiejętnościami liczymy od fundacji na godne wynagrodzenie. I tutaj pojawia się pytanie – czy z pensji pracownika fundacji można się utrzymać? W końcu jedną z charakterystycznych cech wszystkich fundacji jest niedochodowość celu, dla którego została ona stworzona.
Odpowiedź brzmi – jak najbardziej, pracując w fundacji można zarabiać! Fundacja ma prawo wypłacać swoim pracownikom wynagrodzenie, szczególnie gdy poświęcają oni dla dobra sprawy wiele czasu. Mało tego, wyniki badań wskazują, że najczęściej stawki dla etatowych pracowników organizacji pozarządowych przekraczają średnią krajową. Podsumowując – tak, da się zarobić dobre i godne pieniądze pracując na etacie w fundacji.
Jak sami widzicie, założenie fundacji wcale nie jest zbyt wymagające. Wystarczy trochę funduszy, jasne cel i można czerpać przyjemność z pomagania innym. Nie tylko realizując fundacyjne założenie, ale też tworząc pełnowymiarowe miejsca pracy w ramach fundacji.
4 komentarze
Czasem moze wydawac sie, ze cel dla ktorego chcielibysmy powolac fundacje, jest jak najbardziej uzyteczny, np. pomoc finansowa w formie wieloletniego stypendium dla osieroconego dziecka.
Pierwszym i kluczowym czynnikiem jest fundator. To on przeznacza swój prywatny majątek na pewien określony przed powstaniem fundacji cel. Sam majątek niekoniecznie musi być twardymi aktywami w postaci pieniędzy – mogą to być zarówno rzeczy ruchome, jak i papiery wartościowe czy też nieruchomości.
Od pomysłu na powołanie fundacji, do chwili rozpoczęcia przez nią działalności będziemy musieli przejść przez kilka istotnych etapów. Są one bardzo ważne, tak aby fundacja mogła uzyskać osobowość prawną.
Jasne, że tak, niestety od papirologii nie uciekniemy niezależnie od tego czy zakładamy JDG czy sp zoo czy jakikolwiek inny byt 😀