Oprocentowanie lokat bankowych dla firm -jakie będzie w 2017 r.?
Po latach działalności na rynku udało ci się osiągnąć stabilną sytuację – twoja firma z miesiąca na miesiąc zarabia coraz więcej? Czas zatem dowiedzieć się, czy oprocentowanie lokat bankowych w 2017 r. będzie atrakcyjne.
Założenie firmy wiąże się z koniecznością opanowania umiejętnego zarządzania jej finansami. Nie jest to zadanie proste – szacuje się, że w pierwszym roku działalności upada ok. 80% firm. Jeżeli udało ci się przetrwać na rynku gorsze czasy i teraz cieszysz się ze stabilnej sytuacji, to może czas pomyśleć o oszczędnościach?
Na firmowym rachunku znajduje się spora suma pieniędzy? Jeżeli w najbliższym czasie nie przewidujesz inwestycji, to czas pomyśleć o jej pomnożeniu. Do wyboru masz konta oszczędnościowe i lokaty bankowe. Czy założenie lokaty bankowej to dobry pomysł? Czy w 2017 r. będziesz mógł zarobić na posiadaniu takiego produktu?
Jak zmieniało się oprocentowanie lokat bankowych?
Czy wiesz, że jeszcze kilkanaście lat temu oprocentowanie lokat bankowych było bardzo wysokie? Zarówno przedsiębiorca, jak i klient indywidualny mogli liczyć na zyski w wysokości nawet 10% rocznie. Dziś tak dobrze oprocentowanych lokat bankowych w ofercie banku nie można znaleźć. Nie oznacza to jednak, że nie warto oszczędzać.
Jeżeli interesuje cię bankowa lokata, to musisz wiedzieć, że najlepiej oprocentowane są aktualnie oferowane przez banki nowym klientom. Oferty nie szukaj zatem w swoim banku, ale w konkurencyjnych – w ten sposób zyskasz najwięcej.
Od czego zależy zysk z lokaty?
Aby obliczyć zysk z lokaty bankowej, którą założysz, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejsze są:
- Wysokość oprocentowania,
- Długość trwania lokaty (w ofercie banków znajdziesz lokaty krótko- i długoterminowe),
- Rodzaj oprocentowania (nie zawsze banki oferują oprocentowanie stałe – może zdarzyć się tak, że wybierzesz lokatę z oprocentowaniem zmiennym).
Mimo że czynników wpływających na zysk z lokaty jest wiele, to z pewnością szczególną uwagę zwrócisz na wysokość oprocentowania. To dobre rozwiązanie, jeżeli poszukując lokaty, będziesz wspierał się informacjami zawartymi w aktualnych rankingach takich produktów.
Oprocentowanie lokat w 2017 r.
Czy oprocentowanie lokat w bieżącym roku będzie rosnąć? Czy możesz liczyć, że zakładając lokatę np. za 3 miesiące, bank zaoferuje ci wyższe oprocentowanie? Niekoniecznie. W styczniu Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowane na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że w najbliższym czasie banki nie będą proponować wyższego oprocentowania klientom indywidualnym i przedsiębiorcom zainteresowanym założeniem lokaty bankowej.
Jeżeli chcesz założyć lokatę bankową, to nie ma co zwlekać – zrób to jak najszybciej. Mało prawdopodobne jest, że nawet pod koniec roku sytuacja ulegnie zmianie. Według specjalistów lepiej oprocentowanych lokat bankowych w ofercie banków należy spodziewać się dopiero na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 r.
Zakładając dziś lokatę bankową, zyskasz, choć twój zysk nie będzie spektakularny. To jednak i tak lepsze rozwiązanie niż trzymanie środków na nieoprocentowanym rachunku ROR lub kiepsko oprocentowanym rachunku oszczędnościowym.
6 komentarzy
jak dla mnie inwestycje typu złoto / ziemia mają sens, reszta to nabijanie kasy bankom… niestety.
O inwestycjach w złoto czy w nieruchomości już kiedyś pisałem. Są to faktycznie bardzo dobre sposoby 🙂
Teraz lokowanie w bankach to niezła kpina. 10 tyś. na koncie i nie można mówić o jakimkolwiek zarobku. Aż nie chce mi sie liczyć, ile trzeba mieć, by były z tego jakie relatywne korzyści. Kiedyś te oprocentowania wyglądały z goła inaczej. Szkoda, ze to przeszłość ..
Lepiej jest otworzyć biznes, jeśli chce się zarobić 🙂 Dzisiejsze lokaty są przeznaczone raczej dla ludzi, którzy z różnych przyczyn nie chcą sensownie pomnożyć swoich pieniędzy.
Przyznam że bardzo lubię zdobywać nowe informacje z świata finansów i biznesu. Ciekawy tekst.
Dziękuję!