Kredyt firmowy – na co może zostać udzielony?
Bardzo wiele polskich firm sięga po zewnętrzne źródła finansowania, w tym przede wszystkim kredyty. Nie ma w tym nic złego i nie musi wcale oznaczać, że przedsiębiorstwo jest słabo zarządzane – po prostu w wielu przypadkach sfinansowanie jakichś wydatków kredytem jest wygodniejsze i bezpieczniejsze.
Jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z prowadzeniem działalności (lub dotychczas nie czuł potrzeby zaciągania firmowych zobowiązań finansowych), może zastanawiać się, na co dokładnie można przeznaczyć kredyt firmowy. Odpowiedź nie jest jednak taka oczywista.
Istnieją różne typy kredytów firmowych
Tak, jak w przypadku kredytów konsumenckich wyróżniamy między innymi kredyty gotówkowe, samochodowe, konsolidacyjne czy hipoteczne, tak i w przypadku produktów finansowych stworzonych z myślą o firmach występuje duża różnorodność.
Wśród najważniejszych zobowiązań dla firm można wymienić kredyty obrotowe i inwestycyjne. Te pierwsze udzielane są na cele związane z bieżącymi potrzebami przedsiębiorstwa. Można za ich pomocą pokryć między innymi takie wydatki, jak:
- pokrycie wynagrodzeń pracowniczych
- uregulowanie podatków i składek
- zakup niezbędnych towarów i półproduktów.
Okres spłaty kredytów obrotowych wynosi z reguły kilka lat. Jeśli przedsiębiorstwo potrzebuje większych kwot lub dłuższego okresu spłaty (co pozwoli znacząco zmniejszyć wysokość rat), rozwiązaniem będą drugie ze wspomnianych kredytów firmowych, a mianowicie kredyty inwestycyjne.
Pozwalają one uzyskać potencjalnie bardzo duże sumy, przykładowo na poczet takich przedsięwzięć, jak zakup nowej technologii lub maszyn czy budowa fabryki. Są to jednak bardziej skomplikowane i wymagające zobowiązania (może być konieczne np. wniesienie wkładu własnego lub zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia).
Warto przy okazji wspomnieć również o kredytach w rachunku bieżącym, podobnych do tych, które udzielane są klientom indywidualnym. Można powiedzieć, że stanowią one swego rodzaju poduszkę bezpieczeństwa dla przedsiębiorców. Dopóki na firmowym koncie nie brakuje środków, dodatkowy limit nie zostanie naruszony (i nie będą naliczane odsetki), więc można skorzystać z niego dopiero po pewnym czasie, kiedy rzeczywiście pojawi się taka potrzeba.
Który kredyt firmowy wybrać?
Nie można powiedzieć, aby jeden kredyt firmowy (a dokładniej mówiąc, jego typ) był jednoznacznie lepszy od drugiego. W niektórych przypadkach lepszy będzie kredyt obrotowy, w innych inwestycyjny bądź jeszcze inny. Wszystko zależy od okoliczności – nie tylko tego, na co firma chce wydać pieniądze, ale też m.in. jej sytuacji finansowej.
Najlepiej zwrócić się do eksperta, aby przeanalizował sprawę i udzielił profesjonalnej porady. Ekspert kredytowy może ponadto zająć się m.in. wyszukaniem najkorzystniejszej oferty, prowadzeniem negocjacji z bankiem i załatwianiem różnych formalności związanych z kredytem.
Źródło: Artykuł sponsorowany
16 komentarzy
JEdynie na inwestycje
Rozwój, inwestycję, spłatę zobowiązań, badania
W tych czasach tylko ze stałą stopą
😀
super!
Dzięki! 😀
Ten wpis jest bardzo interesujący
Dzięki! 😀
Fajny temat!
Dzięki! 😀
Ten wpis na pewno rozwiewa wiele wątpliwości związanych z kredytem.
Dzięki! 😀
Bardzo trafnie zostało to ujęte. Sytuacje są różne dlatego też rozwiązania warto wybierać indywidualnie konsultując swój problem czy potrzebę.
Pełna zgoda 🙂
Bardzo interesujący wpis
Dzięki!