Stosunek pracy – definicja, cechy, strony stosunku pracy
Stosunek pracy to nawiązanie relacji między pracownikiem a pracodawcą. Najczęściej jest on nazywany umową o pracę, ale może on również zostać zawarty na podstawie powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę. Aby to nastąpiło, muszą zostać spełnione określone warunki. O stosunku pracy możemy mówić, gdy praca jest wykonywana:
- Osobiście przez pracownika w sposób ciągły i powtarzalny.
- W określonym miejscu i czasie.
- Pod kierownictwem
- Na rzecz danego pracodawcy
- A pracownik otrzymuje wynagrodzenie na wykonaną pracę (nie może być to praca nieodpłatna).
W odróżnieniu od umów cywilnoprawnych (o dzieło, zlecenie) w stosunku pracy, pracownik jest zobowiązany do osobistego wykonania zadania i w określonym miejscu oraz czasie. Skutkuje to tym, że nie może jej oddelegować osobie trzeciej. Inną charakterystyczną cechą jest to, że pracownik nie odpowiada za efekt końcowy swojej pracy. Warto również być świadomym, że po nawiązaniu stosunku pracy, pracownik nie może odmówić przyjęcia wynagrodzenia.
16 komentarzy
Świetne opracowanie!
Dzięki 😉
Fajne
Dzięki 😉
Dobrą robotę tu robisz na tym blogu, gratuluję Ci wytrwałości
Wielkie dzięki! 😀
Ciekawy wpis
Wielkie dzięki! 😀
Dobre relacje w firmie są bardzo ważnym elementem i wpływają na jej funkcjonowanie.
Zgadzam się!
Jestem pod wrażeniem sposobu, w jaki autor potrafi przedstawić skomplikowane koncepcje biznesowe w sposób zrozumiały dla każego
Dzięki 😉
Stosunek pracy to istotny element naszego funkcjonowania w biznesie. Warto to usprawnić.
😀
Bardzo przydatny i ważny wpis. Może być on wskazówką dla osób, które dopiero próbują się odnaleźć na rynku pracy i stawiają pierwsze swoje kroki w kierunku jej poszukiwania. Młodym pracownikom często proponuje się umowy zlecenie – warto wiedzieć, kiedy na taką umowę warto się zgodzić, a kiedy jednak negocjować podpisanie umowy o pracę.
Dziękuję!