Pozostałe
Struktury organizacyjne i ich rola w funkcjonowaniu instytucji
Struktura organizacyjna jest obecna w każdej firmie czy instytucji. Są to wszystkie zależności między stanowiskami, działami czy innymi jednostkami na poziomie funkcjonowania czy ustalonej hierarchii. Nie ma jednej, uniwersalnej struktury organizacyjnej. Każda firma powinna stworzyć swój optymalny schemat organizacyjny, opis stanowisk pracy oraz regulamin organizacyjny, które są niezbędne do stworzenia sprawnej organizacji. Pozwolą one na przedstawienie jasnego rozdzielenia zadań i zrównoważonego przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi jednostkami, jak i w całej organizacji.
Wśród modeli struktur można wymienić dwie najczęściej występujące struktury:
- Strukturę płaską – występuje ona w instytucjach, gdzie jest mała liczba pracowników, a przez to nie ma wielu szczebli w hierarchii.
- Struktura smukła – najczęściej występująca, głównie w wielkich korporacjach. Charakteryzuje się dużą hierarchicznością i pozwala na lepsze koordynowanie działań.
Inny podział struktur organizacyjnych to:
- Struktura liniowa.
- Struktura funkcjonalna – jeden pracownik może być „pod skrzydłami” kilku kierowników.
- Struktura liniowo-sztabowa – istnienie zespołów eksperckich.
15 komentarzy
Przydatne może w dużych korpo ale nie w mikrodziałalnościach
Też uważam że powinno zaczynać się od rentowności 😉
Moim zdaniem płaska struktura daje znacznie większe korzyści
To na pewno zależy od okoliczności i gabarytów czy nawet rynku
super
Dzięki 😀
Fajnie opisane
Dzięki 😀
Właśnie ja od jakiegoś czasu dużo myślałem by założyć własną firmę. Postawiłem, więc na budownictwo i nie żałuję, ogólnie zadbałem również o to by moi pracownicy mieli odpowiednią odzież roboczą
Świetnie!
Zastanawiam się nad najbardziej optymalnym rozwiązaniem pod względem rejestracji działalności. Nie wiem, czy iść w jednoosobową działalność i próbować wejść na 8,5% ryczałt dla IT, czy może wybrać dwuosobową spółkę z.o.o i wskoczyć na 9% CIT, czy może udałoby się połączyć dwa rodzaje działalności i jakoś zoptymalizować całe “przedsięwzięcie”? A może iść w zupełnie innym kierunku?
Dodatkowo posiadam również niemiecką jednoosobową spółkę UG(nieaktywną), która miała służyć do rozpoczęcia działalności jako Konsultant IT w Niemczech(z racji przeprowadzki temat odszedł na dalszy plan). Z racji tego, że celuję w firmy z zachodu (głównie Niemcy) może udałoby się wykorzystać tę spółkę, chociażby ze względów wizerunkowych lub do optymalizacji? W szczególności w Niemczech, firmy są bardziej chętne do współpracy z firmami niemieckimi niż z Polski.
O nie, niemiecką 🙁
Najlepiej jest wykonać analizę i zastosować praktyki najbardziej odpowiadające danej działalności.
Dokładnie 😀
Jeśli nasza firma rozwija się oraz mamy coraz więcej klientów, zatrudniamy coraz więcej pracowników – warto będzie się na pewno zastanowić nad jej strukturą. Oraz nad tym w jaki sposób poprawić komunikację, funkcjonowanie oraz obieg dokumentów.
Wszystko to pozwoli o wiele lepiej kontrolować nasze finanse – zyski oraz wydatki. I dzięki temu bedziemy w stanie być bardziej konkurencyjni na rynku pracy.