# 54 Pomysł na biznes – tworzenie stron internetowych
Pieniądze, każdy chciałby je mieć, nie każdy wie, jak je zarobić. Na szczęście cykl #PomysłNaBiznes służy pomocą i dziś również mam dla was kolejną ciekawą opcję zarobku. Tworzenie stron internetowych, temat, od którego równie dobrze mogłem rozpocząć ten cykl wpisów. Swego czasu bardzo popularna i niezwykle dochodowa forma zarobku. Jak jest dziś? Dziś również warto się tematem zainteresować, ponieważ nadal na tworzeniu stron internetowych można zgarnąć niemałe pieniądze. Co trzeba umieć, aby zabrać się za tworzenie stron internetowych? Już tłumaczę!
Jak tworzyć strony internetowe?
Zacznę od sedna sprawy, czyli tego, czego potrzebujesz, aby wejść w tworzenie stron internetowych. Po pierwsze komputer i internet, czyli coś, bez czego nie można się obyć w dzisiejszych czasach. Z pewnością go masz, w końcu czytasz ten wpis. Po drugie, wiedzę, która wbrew pozorom nie stanowi wyzwania dla nikogo, kto sprawnie posługuje się komputerem na co dzień. Chodzi konkretnie o HTML i CSS, czyli dwa języki służące do budowania i nadawania stronom internetowym pożądanego wyglądu.
Aby posiąść wiedzę niezbędną do tworzenia stron internetowych, nie trzeba zapisywać się na żadne kursy, czy jeździć na drogie boot campy. Wystarczy odpalić jeden z setek darmowych kursów czy poradników na YouTube, czy blogosferze i gotowe – ruszasz do działania. Podstawy tworzenia stron są naprawdę banalne i z każdym kolejnym krokiem i wykonanym zadaniem z pewnością utwierdzisz się w przekonaniu, że jest to nie tylko ciekawe, ale i przyjemne zajęcie. Co więcej, jak tylko opanujesz CSS i HTML, warto zainteresować się tematem CMS, który znacznie przyspieszy i zautomatyzuje Tobie pracę.
Jak zarobić na tworzeniu stron internetowych
Jeżeli znasz już podstawy i czujesz się na siłach, by przekuć swoją wiedzę w prawdziwe pieniądze, to czas najwyższy działać. Od czego zacząć? Oczywiście od stworzenia własnego portfolio. Webdesigner bez własnej strony internetowej to żart, dlatego należy jak najbardziej dopracować własną witrynę. Nie chodzi oczywiście wyłącznie o kwestie wizualne, liczy się przede wszystkim zawartość. Uzupełnij własną stronę przykładowymi realizacjami i wykonanymi projektami tak, aby potencjalny klient mógł zweryfikować Twoje umiejętności.
Jeżeli posiadasz już portfolio to czas poszukać klientów. Gdzie szukać? Po pierwsze, na Facebooku. Ludzie często nie doceniają tej platformy, jako źródła zleceń, co jest dużym błędem. Poszukaj grup związanych z tworzeniem stron, zapisz się do grup z ogłoszeniami lokalnymi i czekaj. Zapewniam Cię, że znalezienie pierwszych klientów nie jest trudne, wystarczy dobrze poszukać. Alternatywą i uzupełnieniem Facebooka, są portale dedykowane freelancerom. Zarówno OLX, Fixly i inne tego typu strony to kopalnia zleceń, dlatego warto tam regularnie zaglądać.
Tworzenie stron internetowych zasady
Skoro dotarliśmy już do samego zarabiania przy pomocy tworzenia stron internetowych, to warto wspomnieć sobie o kilku zasadach obowiązujących w branży.
Po pierwsze terminowość, czyli oddawanie projektów na czas. Nic tak nie zniechęca klientów, jak spóźnienia dlatego nie przyjmuj zleceń, których nie jesteś w stanie zrealizować na czas.
Po drugie edukacja klienta. Czasem jego zachcianki i wizje będą po prostu niemożliwe od zrealizowania lub po prostu niepraktyczne. Pracując na zleceniem staj się edukować klienta i podsuwać mu rozwiązania, które mogą okazać się lepsze i prostsze w implementacji.
Po trzecie, kontrola projektu. W trakcie tworzenia strony postaraj się regularnie przedstawiać postępy prac klientów. W ten sposób nie tylko utwierdzisz go w przekonaniu, że prace mają się ku lepszemu, ale także dasz mu szansę na weryfikację zawartości i sugerowanie ewentualnych zmian, jeszcze na etapie tworzenia. Niejednokrotnie zdarzyć się może przecież tak, że przyjmiesz zlecenie, spędzasz długie godziny na projektowaniu pierwszej wersji, a klient stwierdzi, że to zupełnie nie to. Lepiej na bieżąco konsultować realizacje.
Tworzenie stron internetowych zarobki
Skoro wiesz już jak to działa, to porozmawiajmy o zarobkach. Jak już wspominałem, tworzenie stron internetowych może być bardzo dochodowym zajęcie. Jako freelancer, lub freelancerka na samym początku możesz zarobić za stworzenie zwyczajnej wizytówki firmy od 500, do nawet 1000 złotych. Za bardziej rozbudowane strony, wzbogacone o dodatkowe podstrony, możesz pokusić się o wycenę na kwoty rzędu 1000, do nawet 2500 tysięcy złotych. Później robi się już tylko lepiej, pod warunkiem, że potrafisz programować. Dedykowane systemy i oprogramowanie webowe może przynieść Ci naprawdę olbrzymie kontrakty, dlatego warto ciągle rozwijać swoje umiejętności.
Jak zaksięgować stworzenie strony internetowej?
Tworzenie stron internetowych to dla wielu forma dorobienia sobie do pensji. Nie każdy chce lub może się z tego utrzymywać dlatego warto zastanowić się nad kwestią prawną takiego zarobku. Otóż zgodnie z przepisami, które weszły w życie w tym miesiącu. Każdy, kto nie ma własnej działalności gospodarczej może dorabiać bez zakładania firmy, pod warunkiem, że dochód z tego “dorabiania” nie przekracza miesięcznie 1050 zł. Jeżeli spełniasz ten warunek, to nie musisz rejestrować żadnej firmy, ani uiszczać żadnych płatności na rzecz ZUS itd. Jak widzisz, tworzenie stron internetowych doskonale nadaje się na tego typu działalność, więc warto spróbować tam swoich sił!
Polub też Biznesomanię na FB, żeby nie przegapić kolejnych pomysłów na biznes!
Zobacz też pozostałe pomysły na biznes: https://biznesomania.com.pl/category/pomysly-na-biznes/
Zdjęcie autorskie.
24 komentarze
Sporo nauki ale zarobki bardzo warte poświęcenia 😀
Słyszałem ze za kilka lat będą programy, które będą programowały. Z perspektywy czasu i zastanowienia i tego co dzieje i jak szybki dzieje się w IT to jest to bardzo realne.
Pytanie co wtedy z informatykami i programistami? Masa bezrobotnych?
Myślę że nadal będą potrzebni, trzeba będzie tworzyć i udoskonalać te programy, poza tym sprawdzanie, jakieś poprawki, bardziej skomplikowane rzeczy na pewno też trzeba będzie przynajmniej na początku tworzyć mimo wszystko ręcznie
Dobry pomysł z linkiem na dole podsumowującym wszystkie tego typu wpisy, nie wszyscy ogarniają kategorie a tu mają na miejscu podłożone
Brawo, dobra robota z tymi pomysłami, bardzo ciekawe i warte uwagi miejsce w sieci
Bardzo przydatny materiał, szczególnie kwestia o księgowaniu.
Super, dwa PNB pod rząd!
Tak naprawdę nie każdy nadaje się do programowania. Trzeba umieć zamknąć się w swoim własnym świecie logicznego myślenia, a do tego być gotowym na ciągłą naukę, bo cały czas coś się zmienia i trzeba być z tymi zmianami na bieżąco. Bo kto się nie rozwija ten się cofa.
Świetny wpis. Pozdrawiam.
Moim zdaniem, jest już dość dużo osób tworzących strony i ciężko jest się przebić komuś kto zaczyna prace w tym temacie.
Fajne zarobki i fajne zajęcie. Trochę trzeba się nauczyć, ale widać, że warto 🙂
W teorii wygląda świetnie jednak jak przeszukamy oferty na Allegro, w serwisach ogłoszeniowych czy ze zleceniami to aż dziw bierze jak tanie oferty można tam znaleźć. A wielu klientów nie szuka dobrego wykonawcy tylko taniego…. Niestety dla laika nie liczy się wygląd, użyteczność czy jakieś tam SEO – strona to strona.
Toeria zawsze wygląda lepiej niż się okazuje w praktyce. Wykonywałem strony WWW na zlecenie, tsk że mogę pisać jako “praktyk – amator”.
Pomijam naukę, bo to aspekt oczywisty. Bardziej Was pewnie zainterresuje kwestia pozkania potencjalnych klientów i ich wymogi oraz zarobki.
Powiem tak: w portalach ogłoszeniowych są setki, jeśli nie tysiące, ofert wykonania stron WWW. WIęc pierwsza rzecz z jaką się zderzycie po ogarnięciu wiedzy to ogromna konkurencja.
Druga sprawa – rodzaje klientów. Jedni nie mają bladego pojęcia o internecie i tak naprawdę nawet nie wiedzą czego (szczegółowo) chcą, zatem nie dostaniecie od nich kompletnego spisu oczekiwań, inni zaś wiedzą dokładnie czego chcą i od razu to precyzują w ogłoszeniu. Ta druga grupa wydaje się być trudniejsza, ale z mojego doświadczenia wynika, że ma też swoje zalety. Bo od razu wiecie, czy w ogóle macie technicznie szanse podołania zleceniu (np. oskryptowaniu strony w PHP, stworzeniu bezpiecznego formul;arza kontaktowego, wykonaniu i lub implemantacji skryptów wyszykiwarki, sprostanie wymogom klienta pod względem jakości grafiki, koduy, słów kluczowych, jakości treści pisanych etc.).
Druga grupa klientów (tych niekumatych) wydaje się trakcyjniesza, ale tu bywaja pułapki – poświećasz klikadziesiąt godzin pracy próbując “na czuja” dopasować efekt do niesprecyz=owanych oczekiwań klienta, a ten “na gorąco” podaje ci nowe wymagania i użyteczności tworzonej strony. Nie wiadomo, co gorsze.
To nie jest łatwy biznes jeśli chce się być uczciwym i rzetelnym. Bo jest tu i miejsce na tych nierzetelnych, którzy wykonują stronę za grosze, częstro za pomocą zaśmiecających kod edytorów, byle jak, byle szybko – po czym po zapłaceniu kontakt się z nimi nagle urywa. Nie odbierają maili ani telefonu, psują rynek jednocześnie psując opinię społeczności koderów.
Porady praktyczne – zaczynaj od zleceń prostych, pojedyncze strony typu. wizytówka internetowa małej firmy budowlanej itp. Nie rzucaj się od razu na duże zlecenia, bo opinię można stracić tylko raz.
Opanuj jakiś program graficzny – Photo Shop, GIMP – whatever. Gromadź zasoby grafik i ich źródła. Bąź cierpliwy, rzetelny – i ucz się na włąsnych i cudzych błędach. Dużo czytaj. Także na forach. Łap kontakty. NBie bój się pomagać bezinteresownie – taka autoreklama prędzej czy później zaowocuje. Nie bąź pazerny. Jeśli nie jesteś zawodowcem – mnusisz mieć inne atuty: rzetelność, pełną gotowość do kontaktu z klientem, giętkość, umiejętność odmowy. Bo lepiej odmówić zlecenia, niż na nim sromotnie polec. Pamietaj – opinia o Tobie będzie zawsze dostępna w internecie i jak raz ją sobie popsujesz, to “frytki” po obiedzie.
Dzięki za pomocne wskazówki
Zgadzam się z wyceną. Za prostę wizytówkę można wziąć 500-1000 zł, ja tak zazwyczaj biorę od klientów
Tworzenie stron proste 🙂 2-3 miesiące dobrej nauki i spokojnie najprostsze strony można juz robić za pieniądze, a ponadto super kreatywna praca:) u mnie sie sprawdza mega
Witam Pani i Panowie, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym.
Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, zalecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź.
Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i dokładamy wszelkich starań, aby pomóc Ci poprawić długoterminowe i krótkoterminowe cele finansowe. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób.
Witam Pani i Panowie, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym.
Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, zalecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź.
Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci poprawić długoterminowe i krótkoterminowe cele finansowe. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób.
Dzięki za artykuł. Ja dopiero zaczynam przygodę z robieniem stron internetowych i każda wiedza na wagę złota 🙂
Najtrudniej jest zacząć i zrozumieć o co biega w kodowaniu. Na początek można robić strony na wordpressie bez konieczności programowania, a w między czasie uczyć się języków programowania.
Jasne, że tak, teraz strony można tworzyć nawet systemem bloków bez zdolności programistycznych
Ciekawy pomysł , podobny do tego tej strony
Dzięki 😉