#91 Pomysł na biznes – Magazyn do przechowywania
Magazyn do przechowywania to miejsce, w którym można w bezpieczny sposób zgromadzić meble, opony, narzędzia i sprzęty. Prywatna przestrzeń domowa powinna być urządzona komfortowo i elegancko. Jednak im więcej rzeczy zostanie zgromadzonych, im więcej zajmują one miejsca, tym trudniej zapanować nad przedmiotami. Nie każdy dysponuje miejscem na strychu lub piwnicy, a jeśli nawet, to przestrzeń ta szybko zapełnia się potrzebnymi rzeczami, lecz nieprzydatnymi na co dzień. Z myślą o osobach, które potrzebują przestrzeni do przechowywania powstają specjalne magazyny, zwane też self storage. Znane z amerykańskich filmów, zdobywają coraz większe grono klientów. Jest to pomysł na biznes, który ma szansę na sukces.
Dla kogo powstają magazyny do przechowywania?
Pomieszczenia do wynajęcia są dostępną cenowo opcją na sytuacje, gdy potrzebujesz dodatkowego miejsca do przechowywania. Przykładem jest przeprowadzka, gdy Twoje meble i inne przedmioty muszą zostać usunięte z dotychczasowego lokum, a nie można ich jeszcze przewieść pod nowy adres. Taki magazyn przyda się również, gdy planujesz remont. O wiele wygodniej odnawiać mieszkanie, gdy jest w nim więcej miejsca. Dodatkowo unika się w ten sposób ryzyka zniszczenia i zakurzenia cennych mebli czy regałów z książkami. Kolejnym problemem, który może rozwiązać self storage jest brak miejsca. Gdy w domu zaczynają kumulować się przedmioty, wpływa to nie tylko na estetykę lokalu, ale również na komfort życia mieszkańców. Niektóre rzeczy są potrzebne, ale tylko okazjonalnie i gdzieś trzeba je przechować. Są to na przykład opony, sprzęt narciarski, namiot i inne wyposażenie campingowe itd. Magazyn to również idealne rozwiązanie dla firm. Można w nim przechowywać sprzęt lub stworzyć archiwum na dokumenty, które nie mieszczą się już w biurze.
Parametry idealnego magazynu
Oferując magazyn do przechowywania, musisz zapewnić klientom dwie rzeczy: miejsce do przechowywania i bezpieczeństwo ich własności. Cena usługi będzie zależała od jakości tych dwóch funkcji. Parametry idealnego magazynu powinny opierać się na:
- Lokalizacja – poza miastem, a może w samym centrum? Więcej na ten temat w kolejnym akapicie;
- Bezpieczeństwo –magazyn ogólnodostępny w formie popularnych blaszaków czy ogrodzony, chroniony i monitorowany teren? To zależy, co klienci zamierzają przechowywać. Warto również zastanowić się nad opcją ubezpieczenia własności;
- Metraż powierzchni do przechowywania – idealnie, jeśli klient może wybrać spośród różnych wielkości. W ten sposób zyska pewność, że nie płaci za przechowywanie powietrza;
- Oferta zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm – w tym drugim przypadku jest konieczność wystawiania faktur.
Gdzie ulokować magazyn do przechowywania?
Magazyn do przechowywania to nie jest miejsce, gdzie klienci będą często przyjeżdżali. Nie musi znajdować się blisko centrum ani w lokalizacji z dużym ruchem pieszym. Istotniejszy jest wygodny dojazd autem osobowym lub półciężarówką. Komfortowa lokalizacja w tym przypadku oznacza niedaleką odległość od miasta – tereny podmiejskie będą w tym przypadku idealne. Dostęp do magazynu powinien być całodobowy, a jednocześnie niemożliwy dla kogoś z zewnątrz. Problem powinno rozwiązać ogrodzenie z kodem do bramy, oprócz unikalnego klucza do skrytki klienta. Dodatkowo teren magazynu może być chroniony i monitorowany. Magazyn powinien znajdować się niedaleko dużego miasta, w którym potencjalnych klientów jest najwięcej. Właściciele domków na wsi raczej nie będą mieć problemów z przechowywaniem własności na swojej posesji.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Podstawową funkcją, którą powinien zapewnić magazyn, jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi oraz dostępem osób nieuprawnionych. Do przechowywania mebli na czas przeprowadzki, opon zimowych podczas lata, sprzętów o niewielkiej wartości wystarczy niedrogi garaż i kłódka. Jeśli szukasz klientów bardziej wymagających, to skrytki powinny być dodatkowo ogrodzone lub znajdować się w zamkniętym budynku. Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewni monitoring albo stróż. Niezbędny jest również odpowiedni pakiet ubezpieczeń.
Dopasowanie magazynu pod klienta
Pomysł na organizację magazynu typu self storage, czyli odpowiednich kontenerów z możliwością stałego dostępu przez klienta, jest w praktyce dosyć prosty do realizacji. Im więcej takich punktów, tym trudniej będzie jednak przyciągnąć nowych zainteresowanych. Być może bardziej elastyczna oferta jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby najbardziej wymagających grup odbiorców. Pomysły zwiększające atrakcyjność oferty to:
- Transport rzeczy – czyli coś podobnego do pomocy przy przeprowadzce, tylko tym razem ciężarówka przewozi meble i sprzęt między domem klienta a magazynem, i z powrotem. W ten sposób wynajmujący oszczędza czas na szukanie odpowiedniego samochodu i osobiste wyprawy do magazynu.
- Usługa przechowywania niewielkich przedmiotów – wynajem solidnych pojemników, zamkniętych i przechowywanych w bezpiecznym miejscu. Klient otrzymuje dostęp do konkretnego pojemnika. W rezultacie płaci mniej, gdyż nie potrzebuje wynajmować całego kontenera. Zainteresowany wynajmuje jedynie przestrzeń, której rzeczywiście potrzebuje.
- Ogrzewane kontenery – niektóre przedmioty lepiej przechowywać w ogrzewanych pomieszczeniach. Zostaw na przykład tapicerowane meble na zimę w garażu – przesiąkną nieprzyjemnym zapachem i stracą na wartości. Zmienne temperatury wpływają na skraplanie się wilgoci w kontenerach, więc w nieogrzewanych przestrzeniach lepiej nie przechowywać również dokumentów, książek i ubrań.
- Dostarczanie kartonów i innych opakowań. Usługa byłaby przydatna podczas przeprowadzki albo organizowania archiwum.
Idea magazynów do przechowywania to wygodny i bezpieczny sposób magazynowania. Zapewniają dodatkową przestrzeń do gromadzenia cennych przedmiotów. Pomieszczenie zamknięte na kłódkę lub zamek, do którego dostęp ma jedynie uprawniona osoba, gwarantuje komfortową metodę na składowanie rzeczy. Są dostępne w różnych przedziałach cenowych i przyciągają klientów, którzy są w stresujących sytuacjach życiowych, takich jak remont czy przeprowadzka. Rynek w tej branży wciąż jeszcze nie jest nasycony i nadal jest miejsce dla nowych przedsiębiorców i całkiem przyzwoity zarobek.
Więcej pomysłów na biznes: pomysly-na-biznes
Polub też Biznesomanię na FB, żeby nie przegapić kolejnych pomysłów na biznes!
43 komentarze
Świetna sprawa, pasywny dochód!
Dzięki 🙂
Mocne!
Dzięki 🙂
Pomysł dobry, ale liczy się lokalizacja i marketing takiego miejsca
Tak, to prawda, chociaż obecnie zapotrzebowanie na tego typu miejsca jest tak duże, że klienci często znajdują się sami
Tylko w dużych miastach przejdzie
Nieee
Świetny pomysł!
Dzięki 🙂
Bardzo pasywny pomysł, takie lubię najbardziej! Poza tym, ciekawy blog 😉
Dzięki 😉
super!
Dzięki 😉
Bardzo wartościowy wpis, podobają mi się nei takie które códa obiecują tylkko konkretnie
Dzięki 😉
super
Dzięki 😉
Ciekawy pomysł, ale i lokalizacja i zaplecze są ważne
Zgadzam się!
Świetny pomysł!
Dzięki 😉
super
Dzięki 😉
mocne
Dzięki 😉
Jeden z lepszych pomysłó tutaj. Przyda się i na spiżarnię i samochód i rowery i dla majstra
Pełna zgoda 😉
Świetne!
Dzięki 😉
super!
Serio wartościowy materiał
Dzięki 😀
dobry pomysł
Dzięki 😀
Wartościowy wpis
Dzięki 🙂
Magazyny takie są popularne za granicą – szczególnie w USA. Wiele osób decyduje się na składowanie rzeczy w takich właśnie miejscach.
W Polsce nie spotkałem się jeszcze z podobną inwestycją – a szkoda, wydaje mi się, ze mogłaby odnieść powodzenie.
Problemem mozę być tylko dość droga ziemia jak również wysokie koszty inwestycji.
Racja, dzięki za komentarz
Bardzo ciekawy wpis
Dzięki 🙂
Interesujące.Potrzebowałbym więcej szczegółów.
Oczywiście! Jakie konkretnie aspekty chciałbyś bardziej zgłębić? Chętnie rozwinę temat.