#95 Pomysł na biznes – Renowacja mebli
Odnawianie mebli jest coraz popularniejszym hobby. To nie tylko sposób na bardziej ekologiczne życie, ale również metoda, by wnętrze nabrało niepowtarzalnego, indywidualnego wyglądu. Unikalne pomieszczenia, których zdjęcia publikowane są w social mediach, nie są wynikiem zakupów w wielkopowierzchniowych sklepach meblowych. Piękną stylizację tworzą unikalne perełki w zaskakującej odsłonie. Meble powinny mieć charakter i prezentować się nienagannie. W dzisiejszym pomyśle nie chodzi jednak o renowację antyków. Tym powinni zająć się fachowcy po odpowiednim szkoleniu. Tymczasem ja myślę o renowacji mebli, które mają 10-20 lat i już są niemodne. Takie wyposażenie wnętrz nie jest zniszczone, wymaga raczej zmiany stylistyki i unowocześnienia.
Na czym polega renowacja mebli?
Meble, które kiedyś były hitem, dziś są już niemodne i nadają wnętrzu staroświeckiego wyglądu. Chociaż się jeszcze nie zniszczyły, to jednak nie podobają się ich właścicielom. Bardzo często takie szafy lub fotele można znaleźć w serwisach ogłoszeniowych za niewielkie pieniądze lub nawet za darmo – pod warunkiem, że nowy właściciel wyniesie je z mieszkania. Perełki zostają również wyrzucane na śmietnik i wystawiane na chodnik podczas dni odbierania odpadów wielkogabarytowych. Odpowiedni wizaż, zgodny z najnowszymi trendami, sprawi, że stary taboret lub kredens będzie nie do poznania. Drewniane wyposażenie mieszkania będzie wymagało szlifowania, odpylania i mycia. Jeśli mebel ma ubytki, to trzeba uzupełnić je masą szpachlową. Brakujące elementy należy przykleić klejem do drewna. Dobrze jest mebel zaimpregnować. Nowej barwy dostarczy preparat barwiący, w postaci farby, bejcy i tym podobnych środków. Koncepcja stylizacji może wymagać wymiany uchwytów, okuć i innych metalowych elementów. Tapicerowane meble oznaczają konieczność wymiany obicia. Jeszcze innej techniki wymagają meble skórzane.
Renowacja mebli – niezbędne umiejętności
W zależności od odnawianych mebli mogą być potrzebne różne umiejętności. W przypadku foteli lub krzeseł liczy się wiedza o tym, jak tapicerować. Jeśli chodzi o stoły czy szafki, niezbędne będą informacje, jak zająć się drewnem. Trzeba być również na bieżąco z aktualnymi trendami i mieć tak zwany „dobry smak”. Renowacja mebli to coś więcej, niż pomalowanie stołu nową warstwą farby w najmodniejszym odcieniu. Odświeżone elementy wyposażenia muszą prezentować się niepowtarzalnie i podobać się nie tylko nam.
Proste techniki są do opanowania po internetowych tutorialach. Czasami wystarczy chociażby zakup podręcznika renowacji. Bardziej zaawansowane metody wymagają jednak pomocy kogoś bardziej doświadczonego. Możesz zapisać się na specjalistyczne kursy poświęcone renowacji mebli. Skupiają się one na konkretnych umiejętnościach, na przykład tapicerowaniu. Weekendowy kurs to wydatek w granicach kilkuset złotych. Najważniejsza i tak jest praktyka i nauka na popełnianych błędach.
Jak zacząć z renowacją mebli?
Najprościej wyszukać niewielki mebel, który do Ciebie „przemówi”, czyli zobaczysz w nim potencjał. Takie skarby można znaleźć, przeglądając ogłoszenia lub posty na Facebooku, na przykład na grupie śmieciarka jedzie. Inspiracji do przeróbek szukaj na Pintereście, Instagramie lub TikToku. Jest tam mnóstwo wizażystów mebli, głównie jednak zagranicznych. Materiały do renowacji mebli są dostępne w każdym markecie budowlanym. Przykładowo znajdziesz tam farbę typu chalk-it, która jest dostępna w różnych kolorach. Pomalowane nią drewniane meble otrzymują kredowy, bardzo modny look. Metodą prób i błędów jesteś w stanie otrzymać satysfakcjonujące efekty. Być może pierwszy przerobiony mebel nie będzie idealny, ale z czasem prace osiągną poziom umożliwiający ich odsprzedaż.
Potrzebne inwestycje do renowacji mebli
Wydaje się, że pierwsze renowacje mebli nie będą wymagały poniesienia większych kosztów. Podstawą jest znalezienie niedrogiego mebla. Do drobnych prac potrzebujesz narzędzi, na które nie wydasz dużo; z pewnością przyda się papier ścierny, pędzle, szczotki druciane. Większe prace, na przykład ścieranie wierzchniej warstwy lakieru z dużej powierzchni, możesz wykonać wypożyczonymi narzędziami. Bez problemu znajdziesz propozycje wynajmu szlifierki i innych, droższych maszyn. Na godziny możesz także wynająć pracownię stolarską, wyposażoną już w każde możliwe urządzenie. Potrzebne będą też materiały do odnawiania: farby, tkaniny, nowe uchwyty lub blaty. To już będzie sprawa indywidualna i kwestia doboru materiałów do Twoich możliwości. Największą inwestycją będzie jednak czas poświęcony na naukę. Jeśli sprawi Ci to przyjemność i satysfakcję – nie będziesz żałować!
Oczekiwane zyski z renowacji mebli
Odnowione meble uzyskują wysokie ceny w porównaniu z ich nieodświeżonymi wersjami. Przykładowo kredens po renowacji może kosztować przeszło 1 000 złotych. Fotel z epoki PRL-u, obity nowym materiałem, osiąga pułap cenowy 700–800 zł. Zakładając, że taki mebel udało Ci się zdobyć za darmo, to zwrot z inwestycji jest potężny. Z pewnością na cenę wpływa liczba godzin poświęconych na pracę z meblem. Dodatkowo, trzeba zrobić ładne zdjęcia, napisać opis oraz odpowiadać na pytania kupujących. Przy większej ilości mebli warto zrobić stronę internetową, prezentującą meble dostępne na sprzedaż. Fajnie byłoby umieszczać zdjęcia z procesu prac na Instagramie lub tworzyć krótkie filmiki na TikToka. Oczekiwane zarobki będą zależały od osiągniętych efektów – meble muszą być w stanie idealnym, a także ciekawe stylistycznie. Możesz też oferować usługi odnawiania mebli właścicielom, którzy chcą je odświeżyć i nadać im nowoczesnego looku. Wówczas musisz jednak z góry oszacować możliwy czas przeznaczony na pracę i umówić się na konkretną cenę.
Odnawianie mebli to pomysł dla osób ze świetnym zmysłem estetycznym i umiejętnościami manualnymi. To może być dodatkowe zajęcie, które przyniesie Ci ekstra pieniądze i pomoże w ciekawy sposób spędzać czas. Podczas kursów możesz poznać ludzi mających podobne zainteresowania. Jeśli staniesz się ekspertem w stylizowaniu mebli, to może to stać się Twoim podstawowym źródłem zarobku. Takie zajęcie da Ci satysfakcję i dumę z wykonanej pracy.
Więcej pomysłów na biznes: pomysly-na-biznes
Polub też Biznesomanię na FB, żeby nie przegapić kolejnych pomysłów na biznes!
40 komentarzy
Genialny pomysł!
Dzięki 😀
Świetne! Można pracować w swoim własny zaciszu, bez presji, super pomysł na odstresowanie i dorobienie dodatkowych pieniędzy!
Dokładnie taki był zamysł prezentacji tego pomysłu 🙂
super pomysł!
Dzięki 😀
Mega!
Dzięki 😀
wow
Dzięki 😀
Nieźle
Dzięki 😀
Pomysł godny pochwały
Dzięki 😀
Genialny pomysł!
Dzięki 😀
Jest moc
Dzięki 😀
Świetny pomysł!
Dzięki 😀
słaby pomysł
🙁
Mocne
Dzięki 😀
Trudna i wymagająca sporej zręczności sprawa.
To prawda, pomysł nie dla każdego ale satysfakcja, odstresowanie i zarobek mogą zrekompensować trudy 😉
Mega!
Dzięki 😀
Dla fanów takiego grzebania dibra sprawa, dla niecierpliwych i nie w temacie słabsza
Pełna zgoda
Top pomysł jak dla mnie na tym blogu
Dzięki 😀
Doborowy pomysł. Każdy jest w stanie z czasem dojść do perfekcji. Dużo dają też profesjonalne narzędzia
Zgadzam się 😀
Mega pomysł!
Dzięki za komentarz!
super
Dzięki za komentarz!
Fajna praca, jednak dosyć trudna i czasochłonna. Trzeba wiedzieć, co się robi.
Pełna zgoda 😀