Kantor internetowy w banku – jak działa i co oferuje?
Czasy wymieniania walut jedynie w fizycznych kantorach bezpowrotnie minęły. Dziś nie trzeba wychodzić z domu, aby dokonać takiej transakcji. Popularność kantorów internetowych rośnie nie bez przyczyny – podróże zagraniczne, zatrudnienie w międzynarodowej firmie i tym samym otrzymywanie wynagrodzenia np. w euro lub dolarach, niższe ceny w sklepach online, które nie honorują PLN i wiele innych. Zastanawiasz się, na jakich zasadach banki wymieniają pieniądze? Jeśli tak, czytaj dalej! Wyjaśnimy, dlaczego ten sposób wymiany gotówki jest najbardziej opłacalny, wygodny i bezpieczny. A dodatkowo podpowiemy, jak założyć konto walutowe!
Czym jest bankowy kantor internetowy?
Nowoczesny kantor internetowy stanowi część serwisu, poprzez który klient loguje się do panelu z przypisanymi usługami bankowości elektronicznej. W przeciwieństwie do tradycyjnych kantorów, znanych z dość wysokich cen, gdzie realizować można wyłącznie transakcje gotówkowe, wymiana pieniędzy drogą online może się odbyć nawet bez opłat – niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz. Bez wstawania od komputera błyskawicznie kupisz euro, dolary, franki szwajcarskie i nie tylko! W przeciągu chwili możesz stać się też posiadaczem pieniędzy mniej popularnych w Europie.
Jak wygląda wymiana środków w kantorze online?
W celu skorzystania z takiej usługi trzeba na początku zarejestrować się na danej stronie. Kiedy możliwe jest zalogowanie się na konto, należy wykonać przelew ze swojego banku, aby je zasilić. Opcjonalnie warto skorzystać z karty płatniczej, np. Visa, systemu BLIK lub narzędzi takich jak Apple Pay czy Google Pay. Następny krok to dokonanie wymiany waluty i ponownie przesłanie środków na własny rachunek. Niektóre serwisy internetowe funkcjonują w taki sposób, że same przelewają wymienione pieniądze. Banki posiadające w ofercie konta walutowe często również mają własne kantory – wtedy transakcję można wykonać kilkoma kliknięciami w aplikacji mobilnej.
Czy konto walutowe będzie potrzebne?
Realizowanie transakcji w kantorze internetowym będzie jeszcze łatwiejsze dzięki posiadaniu konta walutowego. Jeśli chcesz wymienić złotówki na obcą walutę, w jakiś sposób środki muszą do Ciebie dotrzeć. Kiedy podasz swój numer rachunku prowadzonego np. w euro, przelew zostanie zlecony bardzo szybko. Tak samo przy wymianie w drugą stronę. Innym sposobem jest użycie portfela walutowego lub skorzystanie z jednego z systemów płatności mobilnych z poziomu smartfona.
Otwarcie konta walutowego? To proste!
Nie wiesz, jak założyć konto walutowe? Obecnie możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. Najwygodniej w banku, w którym posiadasz już standardowy ROR. Większość instytucji oferuje przechowywanie środków w najpopularniejszych walutach – takich jak euro, dolar czy funt brytyjski. Dodatkowo możliwe jest podpięcie jednej karty Visa czy Mastercard do kont w kilku walutach, co ograniczy koszt przewalutowania. Jeśli bank posiada własny kantor internetowy, w szybki sposób przelejesz pieniądze z jednego rachunku na drugi.
Najważniejsze: wysokość kursów
Główną zaletą korzystania z usług kantorów internetowych jest ich cena. Znaczenie ma kurs walutowy oraz spread, który oznacza wysokość zysku instytucji wymieniającej walutę. W stacjonarnych punktach spread wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy. Z kolei przy transakcjach online jego wysokość oscyluje na poziomie kilku groszy. Serwisy online mogą pozwolić sobie na tak korzystną ofertę z trzech powodów:
- nie posiadają stacjonarnych placówek przeznaczonych wyłącznie do wymiany walut, więc nie ponoszą opłat tylko z tego tytułu,
- nie obsługują fizycznej wymiany walut,
- dzięki działalności w internecie mają szeroki zasięg, przynoszący znaczny obrót.
Powyższe różnice przekładają się też na oszczędności u klientów, którzy wymieniają znaczne kwoty.
Bezpieczeństwo transakcji online – o tym też trzeba pamiętać
Wymieniając waluty przez kantor internetowy, użytkownicy minimalizują też ryzyko utraty gotówki, co może przydarzyć się choćby podczas drogi do kantoru stacjonarnego. Niektórzy wciąż mają wątpliwości związane z korzystaniem z elektronicznej wymiany walut. Czy możliwe są ataki hakerów, utrata wrażliwych danych, czy też strata pieniędzy? Zachowując się ostrożnie i odpowiedzialnie, ograniczysz możliwość wystąpienia takich sytuacji. Sprawdzony, legalnie działający kantor, posiadający status krajowej instytucji płatniczej, jest nadzorowany przez KNF. Korzystanie z jego funkcjonalności przyniesie Ci sporo korzyści.
Źródło: Artykuł partnerski
44 komentarze
Wygodniej jest mieć kantor we własnym banku
Jasne, jednak nie wszystkie banki je oferują 😀
Świetne
Dzięki 😀
Warto mieć oszczędności w różnych walutach bo czasy są mało pewne
Zgadzam się, dodatkowo można dywersyfikować akcjami, obligacjami, kruszcami czy kryptowalutami
Prosto i wygodnie, kantory to przeżytek
Czasami się jednak przydają 😉
top a top
😀
Świetny wpis, długo szukałem prostego wyjaśnienie tematu kont walutowych
Dzięki 😀
Co w gotówce to w gotówce
Też racja 😀
Trzeba czytać regulamin i cennik wymiany, ale poza tym na pewno łatwiej niż fizycznie, szczególnie jak się zrobi to raz czy dwa
Zgadzam się 😉
Dow wymiany polecam revolut
Słyszałem bardzo skrajne opinie i sam mam mieszane odczucia, do wakacyjnych wydatków na pewno ok, ale czy bym im powierzył większe kwoty to nie wiem 😀
cool
Dzięki 😀
Bardzo ciekawy blog, szkoda że dopiero teraz go okryłem
Dzięki 😀
Kantory są na czasie
Te internetowe na pewno 😉
rzeba czytać regulamin i cennik wymiany, ale poza tym na pewno łatwiej niż fizycznie, szczególnie jak się zrobi to raz czy dwa
bulszit
😕
bardzo ciekawy blog, chętnie zaglądam i obserwuję
Dzięki 😀
Bardzo ciekawy i przydatny artykuł.
Dzięki 😀
super
Dzięki 😀
Dzięki 😀
Ja tylko na internetowym działam
Ważne że Pan trafia Panie Morata 😉
Na pewno wygodniej!
Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
Dzięki 😀
Super wpis. Warto było tutaj zajrzeć
Dzięki 😀
kox
😀
Super artykuł.
Dzięki! 😀