Konsolidacja kredytów firmowych – czy to się opłaca?
Kredyt konsolidacyjny dla firm ideą nie różni się niczym od kredytu konsolidacyjnego dla osób prywatnych, cel jest taki sam. Niejednokrotnie konsolidacja zobowiązań jest jedyną drogą do wyjścia z finansowych tarapatów, związanych ze zbyt dużą ilością zobowiązań lub spiralą kredytową / pożyczkową. Dzięki konsolidacji firma może odzyskać płynność finansową i zebrać wszystkie swoje zobowiązania w jedno, większe, ale z mniejszą ratą.
Jak działa (i czy się opłaca?) kredyt konsolidacyjny dla firm?
Przede wszystkim, najważniejszą zaletą konsolidacji, jest połączenie wszystkich kredytów i pożyczek, jakie firma ma na swoim koncie, w jedno, większe zobowiązanie. Spłata odbywa się w niższych ratach niż suma rat konsolidowanych zobowiązań. Jak to możliwe? Dzięki wydłużeniu terminu spłaty oraz korzystnemu oprocentowaniu.
Dla porównania: oprocentowanie kredytów gotówkowych może sięgać nawet 10-15%, kart kredytowych nawet 20%. Średnie oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego, zabezpieczonego hipoteką, to 6%. Dzięki wydłużonemu okresowi spłacania otrzymujemy do zapłaty jedną, niższą ratę, za nasze wszystkie zobowiązania. To odciąża firmowy budżet i poprawia płynność finansową.
Co ma z tego bank? Wydłużony okres spłaty wpływa na zwiększenie ogólnych kosztów, których suma często będzie wyższa, niż suma kilku osobnych kredytów i pożyczek, spłacanych terminowo. Mimo to, często konsolidacja zobowiązań jest jedyną opcją dla firmy borykającej się ze zbyt dużą ilością zobowiązań finansowych, które jeżeli nie są spłacane terminowo, generują większe koszty oraz obniżają zdolność kredytową na przyszłość.
Warto pamiętać, że banki nie patrzą przychylnym okiem na firmy, które poszukują kredytu z powodu popadnięcia w finansowe tarapaty. Dlatego starania o kredyt konsolidacyjny dla firmy dobrze jest rozpocząć od razu po zaobserwowaniu pierwszych problemów ze spłatą mnożących się zobowiązań.
Jakie zobowiązania możemy spłacić kredytem konsolidacyjnym dla firm?
Kredyt konsolidacyjny dla firm to produkt, który ma za zadanie pomóc w spłacie zobowiązań firmowych. Nie możemy w jego ramach połączyć kredytów prywatnych i firmowych. Rzecz niby oczywista, ale czy na pewno? Często osoby prowadzące działalność gospodarczą korzystają z produktów finansowych nie zwracając uwagi na to, jaki przedmiot finansowania jest wpisany w umowie.
Częstym, negatywnym zjawiskiem, zwłaszcza wśród jednoosobowych działalności gospodarczych, jest brak rozdziału funduszy firmowych od prywatnych. Objawia się on “wrzucaniem” wszystkich przychodów na jedno konto i wykorzystywaniem środków pozyskanych z pożyczek lub kredytów niezgodnie z ich przeznaczeniem. Chyba każdemu przedsiębiorcy z sektora MŚP zdarzyło się kiedyś zapłacić jakąś fakturę ze środków prywatnych lub wykorzystać kartę firmową do płatności za produkt lub usługę, nabywaną w celach prywatnych. Problem zaczyna się, gdy ze środków uzyskanych z kredytu firmowego zaczynamy płacić ratę za pralkę a z pożyczki na telewizor – faktury dla podwykonawcy. Najlepszym rozwiązaniem jest rozdzielenie tych dwóch budżetów już od pierwszego dnia działalności.
Gdzie starać się o kredyt konsolidacyjny dla firmy?
O ile produkty konsolidacyjne na spłatę prywatnych zobowiązań znajdziemy w każdym banku, to kredyt konsolidacyjny dla firm jest produktem znacznie rzadszym. O refinansowanie kredytów i pożyczek firmowych w formie konsolidacji można starać się zaledwie w czterech bankach. Warto pamiętać o tym, że kredyt konsolidacyjny dla firm jest rozwiązaniem dla jednostek o dobrej zdolności kredytowej. Podczas podejmowania decyzji o udzieleniu tego typu usługi nie bierze się pod uwagę listy zobowiązań, które mają podlegać spłacie i to czy były one spłacane terminowo, czy nie. Pod uwagę brana jest wyłącznie zdolność kredytowa.
Konsolidacja zobowiązań firmowych – inne opcje
Z uwagi na dosyć niewielką ofertę kredytów konsolidacyjnych dla firm na Polskim rynku, przedsiębiorcy szukają innych rozwiązań. Pewnym substytutem kredytu konsolidacyjnego jest kredyt – długoterminowa pożyczka hipoteczna. Dlaczego takie rozwiązanie może być dobrym wyjściem, gdy nie znajdziemy dla siebie oferty standardowego kredytu konsolidacyjnego? Środki finansowe uzyskane w ramach kredytu hipotecznego możemy wydawać na dowolne cele, zarówno prywatne, jak i firmowe.
Źródło: Artykuł partnerski
8 komentarzy
Zależy gdzie i jak się to robi
Mega!
Przyjemny tekst, zaprzaszam również
Mega
Majestatycznie
Bardzo ciekawy wpis
Pytanie tylko, gdzie dokonujemy konsolidacji. Nie zawsze konsolidacja to dobre rozwiązanie, ponieważ to droższy kredyt. Należy dokładnie przeanalizować to rozwiązanie.
Chodzi o to aby konsolidacja była tańsza. I na dłużej. Wtedy ma to sens.