Ponad 73% wypadków w 2018 roku spowodowali mężczyźni. Jak obniżyć składkę OC?
73,6% — tyle wypadków spowodowali w 2018 roku mężczyźni. Szczególną grupą stanowią Ci w wieku od 18 do 24 lat. To właśnie oni byli sprawcami największej liczby zdarzeń drogowych na 10 tys. populacji. Czy większe ryzyko kolizji z uwagi na płeć i wiek znajdują odzwierciedlenie w cenie OC? Sprawdźmy.
Cena polisy OC zależy od wielu czynników. Do kluczowych należą cechy kierowcy — wiek, długość posiadania prawa jazdy, historia szkodowości, wykonywany zawód czy stan cywilny oraz parametry auta — marka, model, miejsce rejestracji, pojemność i moc silnika oraz rodzaj paliwa. Wyliczając stawkę OC, ubezpieczyciel określa własne ryzyko, związane z zawarciem umowy z konkretnym klientem. Na tanią polisę mogą więc liczyć osoby, które w oczach towarzystw jawią się jako odpowiedzialne, dojrzałe, bez skłonności do ryzyka i brawury. Kto za OC zapłaci najwięcej?
Płeć i wiek a stawka OC
Według danych policji w 2018 roku sprawcami zdarzeń drogowych najczęściej byli mężczyźni — spowodowali oni aż 73,6% wypadków. Zawarcie umowy z mężczyzną — przynajmniej w teorii — jest więc dla ubezpieczyciela zdecydowanie bardziej ryzykowne niż sprzedaż polisy kobiecie. Czy tak rzeczywiście jest? Czy większe ryzyko kolizji podyktowane płcią znajduje odzwierciedlenie w wyższej stawce OC?
Choć dla wielu osób będzie to sporym zaskoczeniem, płeć nie wpływa w żaden sposób na stawkę OC. Jak to możliwe? Jeszcze jakiś czas temu płeć była istotnym elementem, decydującym o cenie polisy. Zgodnie ze statystykami, kobiety jeżdżą przecież ostrożniej, powodują mnie kolizji i dużo rzadziej niż mężczyźni wyrządzają poważne szkody. Jako mniej ryzykowne na drodze, mogły liczyć na szczególne traktowanie ubezpieczycieli. Takie działania towarzystw ubezpieczeniowych zostały jednak zgłoszone do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jako przejaw dyskryminacji płci męskiej. Zgodnie z wyrokiem wydanym w tej sprawie, od 21 grudnia 2012 roku ubezpieczyciele nie mogą już uwzględniać płci podczas obliczania składki.
Największe znaczenie w procesie kalkulacji składki mają więc obecnie wiek, doświadczenie za kółkiem oraz historia szkodowości. Najwyższe składki płacą kierowcy w wieku 18 — 24 lata, mający prawo jazdy krócej niż 3 lata. Zawarcie umowy z żółtodziobem wiąże się bowiem dla ubezpieczyciela z wysokim ryzykiem. Z droższym OC muszą liczyć się także single (jeżdżą zdecydowanie agresywniej niż ich koledzy pozostający w związkach małżeńskich) i właściciele pojazdów z dużymi, pełnymi mocy silnikami (takie auta są wręcz stworzone do szybkiej, ryzykownej jazdy).
Jak obniżyć ceną OC nawet o 40%?
Kalkulując stawkę OC, wszystkie towarzystwa biorą pod uwagę te same kryteria. Każde z nich stosuje jednak odmienny system kalkulacji, inaczej punktując określone parametry. Dzięki temu różnice w cenach polis dla tego samego kierowcy mogą wynosić kilkaset, a nierzadko nawet kilka tysięcy złotych rocznie! Choć takie zjawisko może być dla właścicieli aut bardzo ryzykowne (co jeśli przepłacę?), jest również szansą na znalezienie naprawdę taniego OC.
Skutecznym sposobem, który umożliwi poznanie i porównanie aktualnych stawek polis, jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń kalkulator-ac-oc.pl. To proste w obsłudze narzędzie eliminuje konieczność wykonywania żmudnych kalkulacji na stronach internetowych poszczególnych ubezpieczycieli. Wpisując w pola porównywarki podstawowe dane na temat kierowcy i pojazdu, w ciągu kilku chwil otrzymasz kilkanaście zróżnicowanych cenowo ofert. Dzięki porównywarce sprawdzisz także, czy w ramach OC ubezpieczyciel zaoferuje Ci dodatkowe profity (np. darmową Zieloną Kartę czy pakiet assistance), a jeśli któraś z ofert spełni Twoje oczekiwania — będziesz mógł zawrzeć umowę i opłacić składkę.
Dodatkowe sposoby na obniżenie składki OC
Poza skorzystaniem z porównywarki ubezpieczeń (np. tej: porownywarka-oc-ac.pl), która pozwoli znaleźć najtańsze na rynku OC, możesz pracować na zniżki również na inne sposoby. Połączenie sprytu porównywarki z Twoimi działaniami zaowocuje jeszcze atrakcyjniejszą stawką. Co warto zrobić?
- Rozważ współwłasność. Jeśli jesteś młodym kierowcą, który zamiast zniżek za bezszkodową jazdę, posiada zwyżki za brak doświadczenia, rozważ współwłasność. Jeśli uczynisz współwłaścicielem auta doświadczoną osobę z wysokimi zniżkami, kalkulując stawkę OC, ubezpieczyciel je uwzględni. Dzięki temu obniżysz stawkę OC nawet o 30 — 40%. Pamiętaj jednak, że jeśli którykolwiek ze współwłaścicieli spowoduje kolizję, zniżki stracą obaj. Choć jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie stawki OC, zwłaszcza dla starszego kierowcy, jest też bardzo ryzykowny.
- Pracuj na zniżki (nawet, jeśli nie masz jeszcze samochodu). Czy wiesz, że wyliczając stawkę OC, większość towarzystw względni Twoje zniżki za bezszkodową jazdę… skuterem? Za każdy rok jazdy bez szkody otrzymasz średnio 10% rabatu. Po kilku latach użytkowania jednośladu stawka OC samochodu będzie miłym zaskoczeniem.
- Przemyśl wybór auta. Najniższe stawki OC płacą właściciele niewielkich miejskich aut z silnikami o małej mocy. Takie pojazdy nie sprzyjają bowiem brawurze i ryzykownej jeździe. Jeśli chcesz ochronić portfel, zamiast sportowego BMW wybierz miejską Hondę.
Źródło: Artykuł partnerski
10 komentarzy
Masakra, ciekawe czy odpowiada za to stan dróg
Trzeba po prostu bardziej uważać mniej szarżować
O, spoko porada, dobrze ze poruszasz też tematy okołobiznesowe
smutne
:/
Ciekawy post
O, akurat zbliża mi się termin odnowienia o
Mega
Dzięki!
Dość smutne statystyki…