Przekazy międzynarodowe z Azimo teraz także w Polsce
Azimo jest startupem, który umożliwia szybkie przelewy międzynarodowe – od kilku dni jest dostępny także w naszym kraju. Firma została założona w 2012 roku, posiada biura w Londynie i Krakowie. W 2018 roku Azimo znalazło się w rankingu Sunday Times Hiscox Tech Track – gdzie zajęło 34 miejsce. Ranking ten przedstawia najszybciej rozwijające się startupy technologiczne.
Przekazy międzynarodowe łatwiejsze z Azimo
Podstawowa zasada działania Azimo polega na tym, że klienci mogą kupić produkt, który startup oferuje również w 27 innych krajach europejskich. Ponadto klienci dostają możliwość wysyłania pieniędzy do 190 krajów na całym świecie, między innymi do Indii, Nigerii, Chin czy na Filipiny. Według informacji, które podaje spółka – większość przelewów dochodzi do celu w mniej niż 24 godziny. Inwestorami Azimo są – polski fundusz inwestycyjny MCI, japoński gigant Rakuten oraz brytyjski Frog Capital.
Azimo zaczynało od działań promieniujących na rynki Zachodniej Europy, czyli tam, gdzie znajduje się najwięcej imigrantów zarobkowych. Dziesięć najważniejszych rynków pod względem wolumenu transakcji to poza Wielką Brytanią – Francja, Hiszpania, Holandia, Belgia, Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Skandynawia oraz Luksemburg.
Jak działa Azimo?
Działanie systemu jest całkiem proste. Najpierw osoba chcąca korzystać z usług azimo.com musi założyć konto w systemie. Następnie wymagane jest podanie podstawowych danych osobowych. Dane osobowe jak w każdym podobnym systemie są niezbędne, aby dokonywać przekazów pieniężnych. Wykonanie dwóch pierwszych przelewów jest bezpłatne. Kolejne przelewy objęte są prowizją uzależnioną od kraju nadawcy, odbiorcy i wybranej metody płatności – prowizje zaczynają się od 1 funta brytyjskiego wzwyż.
Transferu gotówki możemy dokonać za pomocą strony internetowej, a także aplikacji mobilnej, która działa na telefonach z systemem Android oraz iOS.
Międzynarodowe przekazy pieniężne – Polska ma potencjał
Azimo dostrzega potencjał Polski dla przekazów pieniężnych w przestrzeni międzynarodowej. Co prawda wielu Polaków wciąż opuszcza granice naszego kraju w poszukiwaniu lepszych zarobków i życia na wyższym poziomie, jednak są oni zastępowani przez emigrantów z innych krajów, którzy przybywają do Polski.
Wzmożone emigracje powodują, że Polacy rocznie dokonują przekazów o wartości 7 miliardów dolarów. Stąd też rosnące zainteresowanie naszym krajem firm, które zajmują się przekazami pieniężnymi w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Azimo zapewnia bezpieczne szyfrowanie danych, które ma przyciągnąć klientów do korzystania z usług. Obecnie ludzie ciągle pozostają nieufni do tego typu przekazów pieniężnych i wolą dostarczać gotówkę fizycznie – np. w trakcie podróży do domu. Wciąż nawet 95% przekazów pieniężnych przesyłanych na Ukrainę, może być dostarczanych fizycznie. Azimo chce zachęcać głównie osoby, które do tej pory dokonują przekazów fizycznych.
Niski procent prowizji zachęca użytkowników
Bardzo duża zaletą Azimo jest mały procent pobierany od przekazów pieniężnych. W Polsce podobne usługi świadczy chociażby Western Union oraz MoneyGram. Spółki te działają na rynku offline i mają amerykańskie korzenie. Jednak opłata, którą pobierają, wynosi średnio aż 7 procent kwoty transakcji. Fintechy w stylu Azimo, pobierają maksymalnie 2 procent tej kwoty. Usługa, którą oferuje Azimo, jest więc dużo atrakcyjniejsza pod względem finansowym.
Od 2015 roku jednym z inwestorów Azimo stał się fundusz MCI.TechVentures, powiązany z MCI Capital. MCI Capital jest także notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – dokładnie od 2001 roku. Współzałożycielką jest mieszkająca w Wielkiej Brytanii Polka Marta Kurpińska.
MCI Capital zostało utworzone w 1999 r. Obecnie za pośrednictwem funduszy PE/VC, grupa realizuje inwestycje w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w obszarach:
- early stage
- growth stage
- expansion/buyout stage.
Według prognoz przedstawicieli systemu Azimo, Polska wkrótce będzie jednym z największych rynków, a nawet znajdzie się w pierwszej piątce stawki. Przewidywany obrót spółki w 2019 roku wyniesie 1,8 mld USD. Dotychczas z usług Azimo skorzystało ponad 1,8 milionów użytkowników.
Źródło: Artykuł partnerski
9 komentarzy
Bardzo fajnie że to wszystko idzie do przodu, za kilka lat nie do pomyślenia będzie że przelew mógł iść kilka dni
Super
Brzmi ciekawie
MCI Capital zostało utworzone w 1999 r.
Dzięki za info
Gut gut
Wesołych!
Transferu gotówki możemy dokonać za pomocą strony internetowej, a także aplikacji mobilnej, która działa na telefonach z systemem Android oraz iOS.
Audyt cyberbezpieczeństwa oferowanych przez firmę KICB, czyli Krajowy Instytut Cyberbezpieczeństwa, to działanie mające na celu zapewnienie ochrony przed atakami hakerskimi. Nasze usługi są w pełni kompatybilne i pozwalają całościowo zweryfikować poziom cyberbezpieczeństwa w analizowanym podmiocie. Prowadzimy również szkolenia z cyberbezpieczeństwa.