Sklep internetowy – ile to kosztuje?
Wciąż rosnąca liczba polskich sklepów internetowych, która przekroczyła 29 tysięcy, jasno pokazuje, że jest to biznes wybierany przez coraz więcej inwestorów. Na pewno zachęcające jest dla nich m.in. to, że koszty wejścia na rynek nie są bardzo wysokie. Sklep internetowy nie wymaga lokalizacji w centrum miasta – swoją siedzibę może mieć tak naprawdę gdziekolwiek. Jednak czy aby na pewno koszty wejścia w ten biznes są bardzo niskie?
Otwarcie sklepu internetowego
Pierwszym istotnym czynnikiem, jaki ma wpływ na koszty uruchomienia sklepu, jest oprogramowanie sklepu. Inwestor ma do wyboru kilka możliwości:
- Sklep dedykowany – tworzony na zamówienie przez programistów. Najczęściej na takie rozwiązanie decydują się firmy, które mają konkretne oczekiwania odnośnie do możliwości, jakie będzie oferował sklep. Można powiedzieć, że to po prostu rozwiązanie szyte na miarę. Ile kosztuje takie oprogramowanie? W zależności od wymagań może to być od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Znaczenie ma również to, komu zostanie zlecone jego stworzenie. Należy zakupić usługę hostingową i domenę.
- Sklep Open Source – czyli skorzystanie z darmowego oprogramowania. Popularne rozwiązania dostępne w tym modelu to m.in. PrestaShop czy Magento. Jeśli zastosowane zostanie to oprogramowanie, to dodatkowe koszty mogą się wiązać z instalacją i dopasowaniem sklepu do oczekiwań. Do oprogramowania tego dostępne są liczne wtyczki i szablony, dzięki którym sklep będzie wyglądał i działał tak, jak chcemy. Jeśli właściciel nie ma wiedzy związanej z instalacją i konfiguracją takiej witryny, to musi zlecić te prace programiście. Kolejne koszty mogą pojawić się przy okazji instalacji oprogramowania czy jego uzgadniania z aktualnymi wymaganiami rynku lub przeglądarek. Właściciel sklepu musi zakupić usługę hostingową i domenę.
- Sklep SaaS – model ten sprawdzi się w przypadku mniejszych i większych działalności, a jest idealny dla osób, które chcą uruchomić sklep samodzielnie, a nie mają specjalistycznej wiedzy. W tym przypadku klient płaci abonament miesięczny, kwartalny, roczny albo inny, a w zamian otrzymuje powierzchnię serwerową, oprogramowanie sklepu, szablony i pomoc techniczną. Zatem jedynym zadaniem zakładającego sklep jest wybór szablonu, rejestracja domeny i wprowadzenie produktów oraz informacji. Ile to kosztuje? Na przykład sklepy internetowe w Az.pl dostępne są w pierwszym roku za mniej niż 100 zł za 12 miesięcy korzystania. Mowa o ofercie, w której można dodać 2 tysiące produktów. Opcja z maksimum 50 tysiącami produktów kosztuje… 110 zł za pierwszy rok.
Oprogramowanie już jest – co dalej?
Poza kosztami oprogramowania sklepu pojawiają się również inne. Wśród nich znajdują się:
- Domena internetowa – trudno ją jednak rozpatrywać jako koszt. Rejestracja na 12 miesięcy może być nawet darmowa albo kosztować kilka złotych. Chyba że mowa o mniej popularnych rozszerzeniach, wtedy koszt może wynosić kilkaset złotych za pierwszy rok.
- Usługa hostingowa – w przypadku modelu SaaS ta pozycja odpada. Mały sklep internetowy być może będzie działać nawet na serwerze współdzielonym z bardzo dobrymi parametrami, chociaż lepszym rozwiązaniem jest postawienie na serwer VPS, a nawet na serwer dedykowany. Ostatnia z usług sprawdzi się przede wszystkim w przypadku dużych sklepów.
- Szablon – nie dotyczy modelu SaaS, w którym wybiera się z gotowych szablonów. Przygotowanie profesjonalnego szablonu może kosztować od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Znaczenie mają nasze oczekiwania i wykonawca, na jakiego się zdecydujemy.
- Przygotowanie treści – w sklepie muszą się znaleźć oferowane produkty, a każdy powinien być bardzo dokładnie opisany. W przypadku dużych sklepów przygotowanie opisów może wymagać kilkudziesięciu tysięcy złotych, a nawet wyższej kwoty. Dochodzi również kwestia stworzenia regulaminu, polityki prywatności czy prowadzenia bloga. Ten etap budowania sklepu może być czasochłonny i kosztowny.
- Działania marketingowe – sklep, w którym umieszczone zostały produkty, został zoptymalizowany i przygotowany do działania, ale to dopiero początek kosztów. Te na dobre rozpoczynają się przy działaniach marketingowych. Działania w wyszukiwarkach, w serwisach społecznościowych, w porównywarkach cen i nie tylko, to tylko wybrane możliwości. Ile musi wynosić budżet? Zależy od branży. W przypadku niszowych produktów być może wystarczy nawet kilkaset złotych, ale przy większych sklepach i konkurencyjnych branżach budżet ten musi być bardzo wysoki.
Sklep nie taki tani, jak się wydaje
Założenie sklepu internetowego może się wiązać z symbolicznym kosztem, np. w modelu SaaS. Należy jednak pamiętać, że sklep startuje zazwyczaj jako zupełnie anonimowy i dopiero działania marketingowe z nim związane mogą wymagać przygotowania wysokiego budżetu.
Źródło: Artykuł partnerski
5 komentarzy
Bardzo fajny wpis
To dopiero początek przygody. Zazwyczaj jest tak, że do darmowego oprogramowania trzeba zazwyczaj kupić najprostrze dodatki do zewnętrznych platform, jak integracja z ceneo czy z allegro, ale oczywiście darmowe oprogramowanie typu np prestashop wystarczy do sprzedaży produktów komuś, kto będzie używał sklepu na zasadzie, że “sam się zareklamuje”. W przypadku SaaSów cena miesięcznego abonamentu kusi, jednak często jest haczyk w postaci, że za dużo nie można w nim zmodernizować (w szczególności biorąc pod uwagę wygląd)…chyba, że ma się sporą ilość gotówki haraczu dla firmy, od której wynajęte jest oprogramowanie – warto uważać w tym przypadku.
Ja też prowadzę sklep internetowy i zainwestowałem w szybkie przelewy online. Bardzo usprawniło to pracę sklepu.
Moim zdaniem w sklepie internetowym warto zainwestować w infolinię dla firm. Klienci będą mogli łatwiej skontaktować się ze sklepem i szybciej rozwiązać potencjalne problemy.
Sklep internetowy kosztuje tyle, ile na niego wydamy. Warto pamiętać, że to nasza wizytówka. Jeśli sklep będzie nieintuicyjny, to ludzie nie będą w nim kupować.